
Három kutyatetem és két bocs került elő a medve üregéből
Fotó: Olvasói felvétel
Veszélyes helyzet alakult ki kedden az udvarhelyszéki Gagyban, ahol bocsos anyamedvét láttak a településen. Nem volt egyszerű elkergetni a faluhoz közel tanyázó nagyvadat, amely rátámadt a vadőrre. A medve üregében kutyatetemeket és két bocsot találtak.
2025. február 04., 17:302025. február 04., 17:30
2025. február 05., 07:462025. február 05., 07:46
Medve jelenlétére figyelmeztette a Szentábrahám községhez tartozó Gagy lakóit kedden délelőtt a Ro-Alert rendszer, így a törvény által szabályozott bizottság tagjai a helyszínre siettek.
Fazakas Attila, a Hubertus Vadásztársaság igazgatója a Székelyhonnak elmondta, egy kétbocsos anyamedve okozta a gondokat, amelynek alig száz méterre van a barlangja a gagyi kertektől. Meglátva a vadállatot, a lakó tárcsázta a 112-es segélyhívószámot.
Végül a hatóságok elhajtották az anyamedvét, majd megvizsgálták az üreget is, ahol tanyázott. Abban két bocsot, illetve három kutya tetemét találták meg.
• Videó: Hubertus Vadásztársaság
Utóbbiakat vélhetően hétfőn ölhette meg a nagyvad. „Valószínűleg érezték a kutyák a medvék szagát, így ugatva közelítették meg az üreget. Ez lehetett a vesztük” – magyarázta a szakember.
Az igazgató egyébként bízik benne, hogy az emberi mozgással annyira megzavarták az anyamedvét, hogy az el fogja vinni bocsait a település közeléből. Erre volt is példa korábbi hasonló esetekben. Ha mégsem az elképzeléseik szerint alakulnak a dolgok, akkor ismét intézkedni fognak.
– így Fazakas. Addig is arra kér mindenkit, hogy mindenképp kerüljék el az üreg környékét, hiszen visszatérhet a nagyvad, amely kicsinyeit védve rátámadhat az emberekre.
Azt is elmondta, hogy korábban is volt probléma az említett példánnyal a faluban, amikor ugyancsak kutyákat ölt meg. „Csoda, hogy eddig nem támadt emberre a medve, hiszen a barlangjának környéke ismert szánkózóhelynek számít” – zárta beszélgetésünket.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
Más megyékhez képest ugyan hátrányból indulnak a Hargita megyei gazdák a zöldségtermesztést támogató de minimis programban, de számukra is tartogat lehetőségeket ez a csomag. Az érdekeltek még egy hónapig igényelhetnek támogatást az idei programban.
szóljon hozzá!