
Három hét alatt sikerült eltüntetni a romokat
Fotó: Kádár Beáta
Három hét telt el a kászonújfalusi tűzeset óta, amiben egy fiatal pár és két gyermek vesztette el az otthonát. Akkor még nem tudhatták, hogy rövid idő alatt a tragédiából példás összefogás születik, és a közösség védőhálóként fonódik majd köréjük.
2025. február 04., 21:012025. február 04., 21:01
A kászonújfalusi család január 15-én, szerdán este nézte végig, ahogy leég az otthonuk. A tüzet egy csillagszóró szikrája okozta, ami pillanatok alatt lángba borította a karácsonyfát, vele együtt rövidesen az egész házat is.

Lakóház gyulladt ki Kászonújfaluban szerdán este, a tűzoltók nagy erőkkel vonultak a helyszínre.
Arról, hogyan lehet lecsökkenteni a lakástüzek kockázatát, korábbi cikkünkben olvashatnak.
Tíz évet dolgoztak rajta, de alig egy óra alatt kiégett a kászonújfalusi család háza
Fotó: Szász Szabolcs / Facebook
Az elmúlt három hét az újratervezésről szólt, ismerős és ismeretlen jóakarók segítették a családot. Amellett, hogy
„Kicsit csendesedett a helyzet. Beköltöztünk egy ideiglenes lakásba a közbirtokosság jóvoltából, és elkezdtük előkészíteni az udvart az építkezésre.
– mesélte Kádár Beáta, az édesanya, hozzáfűzve, hogy egy másik cég vállalta, hogy ingyen bevezeti az új házba a villanyt, egy bútorkészítő pedig olyan bútorokat adott, amelyeket ideiglenesen tudnak majd használni.
Felajánlották nekik a lehetőséget, hogy máshova költözzenek, de Kászonújfalut tartják az otthonnak, és a munka is ideköti őket. Ezért az új ház is itt épül majd, az alapot remélhetőleg már március végén kiönthetik, amikor az idő felmelegedik.
Sok tárgy, sok emlék veszett el, mégis hálásak
Fotó: Kádár Beáta
Három hét leforgása alatt több ezer ember adakozott a négytagú családnak, sőt, még mindig szervezés alatt áll több jótékonysági esemény is, sokan megkérdezik, mire van még szükségük.

Családi ház vált a lángok martalékává szerdán este Kászonújfaluban, a hatalmas kárral maradt család részére gyűjtést szerveztek.
Kádár Beáta szerint nehéz kifejezni azt a mértékű hálát, amit azokkal szemben éreznek, akik az újrakezdésben segítettek. Úgy érzi, a közösség egyfajta védőhálót képezett körülöttük. A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben is így fogalmaz:
Az édesanya szerint most először tudnak megállni egy pillanatra, és elgondolkodni azon, mit is veszítettek el. Hiszen szinte egy évtized munkáját pusztította el a tűz, benne minden személyes tárggyal és emlékkel, amit az idők során összegyűjtöttek. Ugyanakkor
Az építkezés még hónapokig várat magára, de amikor elindul, szükség lesz segítő kezekre. A munkálatok egy részét az adományokból, a másik részét szükség esetén banki kölcsönnel kell megoldják.
Azok, akik segítenének a továbbiakban, Kádár Beáta számlaszámára utalhatnak: RO35 REVO 0000 1715 1865 0951, BIC-/SWIFT-kód: REVOROBB, vagy a revolut.me/kadarbeata Revolut-felhasználóra.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
Az adóhatóság (ANAF) kedden közölte, hogy megkezdte a közel 46,8 millió lejes tartozás behajtását a Gabriel Resources Limitedtől, és kényszervégrehajtás alá vonta a cég Roșia Montană Gold Corporationben birtokolt részvényeit.
Jövőre adómentességet élveznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók – jelentette be a pénzügyminiszter a kedd esti kormányülés utáni sajtótájékoztatóján.
Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges úgynevezett salátarendeletet – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Az elkövetkező időszakban hófúvással kísért havazásra lehet számítani Hargita megyében. A megyei utakon közlekedőknek lehetőségük van bármilyen jellegű elakadás, útakadály vagy közlekedési probléma azonnali jelzésére is.
Fedélzeti kamerás videót osztottak meg a szombaton Dálnoknál történt láncbalesetről, amelyben hét autó volt érintett, és amelynek következtében négy felnőttet és egy kiskorút szállítottak kórházba.
Pert indítottak a Hargita megyei állatorvosok az állategészségügyi hatóság ellen, mert a szerződéses szolgáltatások árát évek óta nem aktualizálta a főhatóság. A tartozásokat viszont a közelmúltban részben törlesztette, hogy elkerüljön egy új pert.
Több mint 50 ezer lej értékben bírságolt, és 200 ezer lejnél nagyobb értékben foglalt le faanyagot a rendőrség a múlt héten zajló erdészeti ellenőrzési akció során Hargita megyében.
A rendőrség büntetőeljárást indított kedden gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt a nagyszebeni ötcsillagos hotelben az úszómedence fölötti gipszkartonmennyezet beomlása nyomán megsérült hat személy ügyében – közölte a Szeben megyei rendőrség.
szóljon hozzá!