Hirdetés
Hirdetés

Trafóállomásokra van szükség a csíkszéki elektromos buszok számára

Az elektromos buszoknak töltőállomások is kellenek •  Fotó: Haáz Vince

Az elektromos buszoknak töltőállomások is kellenek

Fotó: Haáz Vince

A csíkszéki tömegközlekedés átalakítását szolgáló elektromos buszok beszerzésére újabb licitet írtak ki, miután a korábbit le kellett állítani. Sikerült tisztázni a felmerült kérdéseket: transzformátorállomásokat kell telepíteni a töltők számára.

Kovács Attila

2025. február 03., 09:282025. február 03., 09:28

Egy évvel ezelőtt írták ki az első közbeszerzési eljárást tíz elektromos busz vásárlására, amelyek a Csíkszereda és vonzáskörzetéhez tartozó több település tömegközlekedését hivatottak fejleszteni és átalakítani, óránkénti körjáratokat biztosítva az utasoknak. A beruházás részét képezi több elektromos töltőállomás létesítése is, ezek a buszokat szolgálják ki. Az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből erre a célra 24 millió lej áll rendelkezésre, ezt a Csíkszereda Metropoliszövezethez tartozó települések használhatják fel.

korábban írtuk

Kiírják a közbeszerzést az elektromos buszok vásárlására Csíkszeredában
Kiírják a közbeszerzést az elektromos buszok vásárlására Csíkszeredában

Noha egy törvénymódosítás is késlelteti a folyamatot, nemsokára összeáll a dokumentáció, és ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a csíkszéki tömegközlekedést kiszolgálni hivatott elektromos buszok beszerzése érdekében.

A meghirdetett licitet viszont egy idő után le kellett állítani, mivel az érdeklődők részéről olyan műszaki jellegű kérdések merültek fel, amelyekre a városháza nem tudott érdemi válaszokat adni, mert ez az Electrica áramszolgáltató vállalat hatásköre. A projekt ugyanis gyorstöltő-állomások telepítését is tartalmazza, ezekhez pedig megfelelő áramellátás kell.

Mint Bors Béla csíkszeredai alpolgármester kérdésünkre elmondta, az Electrica részéről minden kérdésre választ adtak, így többek között az is kiderült, hogy

a gyorstöltők üzemeltetéséhez új trafóállomásokra van szükség, mert a meglévő elektromos hálózat nem rendelkezik megfelelő áramerősséggel.

Ezért időközben igényelték az áramszolgáltatótól négy település – Csíkszereda, Csíkszentsimon, Csíkszentmihály és Csíkpálfalva – számára a csatlakoztatási jóváhagyásokat a magasfeszültségű hálózathoz, a gyorstöltőkhöz szükséges transzformátorállomások telepítése érdekében. Ezek költségét az önkormányzatok kell biztosítsák. A közbeszerzési eljárást ismét meghirdették, jelenleg is több kérdésre kell választ adni az érdeklődőknek, de februárban elkezdődhet az ajánlatok értékelésének időszaka.

Hirdetés

Ha minden jól megy, áprilisban várhatóan nyertest is lehet hirdetni, és a szerződés alapján tizenkét hónapja lesz a megbízott cégnek az autóbuszok leszállítására. Így

2026 nyarán már üzembe is lehetne helyezni az új járműveket

– vázolta az elöljáró.

A tíz autóbusz számára a négy gyors mellet tíz, lassú töltést biztosító állomás is készül, utóbbiak mind Csíkszeredában, az Akác utcai telephelyen lesznek.

Körjáratokként közlekednének a buszok

Az elektromos buszok körjáratokként három tervezett útvonalon közlekednek majd. Ezek

  • a Csíkszereda–Csíkdelne–Csíkpálfalva–Csíkcsomortán–Csíkszereda táv,

  • egy másik a Csíkszereda–Csíkcsicsó–Madéfalva–Csíkrákos–Göröcsfalva–Csíkvacsárcsi–Csíkszentmihály–Szépvíz–Csíkszentmiklós–Csíkszereda vonal,

  • a harmadik pedig a városból indulva és oda vissza érkezve Csíkszentléleket, Csíkmindszentet, Bánkfalvát, Csíkszentmártont, Csíkszentsimont, Csíkszentimrét és Csíkszentkirályt érinti útközben.

A körjáratokat az önkormányzati tulajdonú Csíki Trans Kft. fogja üzemeltetni.

Hirdetés
8 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 12., péntek

Otthon, ahová hazatér a kászonújfalvi család

Sokan emlékeznek a családra, akiknek a házát pillanatok alatt lángba borította egy kigyulladt karácsonyfa. Alig egy évvel később, a szeretet ünnepéhez közeledve beköltözhettek a közösség segítségével épített új otthonukba.

Otthon, ahová hazatér a kászonújfalvi család
Hirdetés
2025. december 12., péntek

Három autót törtek fel Csíkszentmártonban a vasárnapi esti mise alatt

Pénz után kutattak az ismeretlen tettesek, akik három autót is feltörtek vasárnap Csíkszentmártonban az esti szentmise ideje alatt, a templom közelében. Az egyik járműből elloptak egy táskát, amely 3000 lejt tartalmazott. A rendőrség nyomoz.

Három autót törtek fel Csíkszentmártonban a vasárnapi esti mise alatt
2025. december 12., péntek

Nemsokára megnyílik a forgalom előtt a Szentkirály utca Csíkszeredában

Több hónapja van lezárva felújítás miatt Csíkszereda egyik nem túl hosszú, de jelentős forgalmat bonyolító utcája, a Szentkirály utca. A munkálatokat nemsokára befejezik, és a forgalom is újraindulhat.

Nemsokára megnyílik a forgalom előtt a Szentkirály utca Csíkszeredában
2025. december 11., csütörtök

Gyimesfelsőlok gyöngyszeme – ünnepélyesen átadták az új SkiGyimes Hotelt

Ünnepélyesen átadták a gyimesfelsőloki SkiGyimes Hotel és Wellness négycsillagos komplexumát, amely a magyar kormány támogatásával épült fel, és 55 új munkahelyet teremt a térségben.

Gyimesfelsőlok gyöngyszeme – ünnepélyesen átadták az új SkiGyimes Hotelt
Hirdetés
2025. december 11., csütörtök

Posztumusz Pro Urbe díjjal tüntetik ki Tövissi Zsoltot

Közösségünk pótolhatatlan építészt, nagy műveltséggel rendelkező, nagybetűs Embert veszített el – írta Korodi Attila csíkszeredai polgármester Tövissi Zsoltra emlékezve. Egyúttal bejelentette, Csíkszereda Pro Urbe díjával tüntetik ki az elhunytat.

Posztumusz Pro Urbe díjjal tüntetik ki Tövissi Zsoltot
2025. december 11., csütörtök

Elütötték a szelíd szarvasünőt Csíkszereda közelében – állatorvos vizsgálja a sérüléseit

Elütötték Csíkszereda közelében, a 13A jelzésű országúton azt a szarvasünőt, amely jó ideje bukkant fel időről időre a környéken, szelíden lépett az autókhoz, és már-már látványosságnak számított.

Elütötték a szelíd szarvasünőt Csíkszereda közelében – állatorvos vizsgálja a sérüléseit
2025. december 11., csütörtök

Nem mindenki elégedett a csíkszeredai városháza fekvőrendőrös igyekezetével

Fekvőrendőröket öntöttek néhány napja Csíkszereda két kijáratánál, Csomortán és Csíkpálfalva irányában. A sebességcsökkentő küszöbök miatt többen is rákérdeztek: mivel indokolja a városháza a forgalomlassító elemek lakott területen kívüli megöntését?

Nem mindenki elégedett a csíkszeredai városháza fekvőrendőrös igyekezetével
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Népszerű volt Csíkszeredában az első Erdélyi Egyetemi Börze

Az első Erdélyi Egyetemi Börze az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) szervezésében december 4-én valósult meg Csíkszeredában, az Erőss Zsolt Arénában. Az esemény valódi hiánypótló kezdeményezésként szolgálta az erdélyi magyar középiskolásokat.

Népszerű volt Csíkszeredában az első Erdélyi Egyetemi Börze
2025. december 09., kedd

Előadás a Báthoriak címereiről Csíkszeredában

Szekeres Attila heraldikus tart előadást Csíkszeredában, pénteken 18 órától a Csíki Székely Múzeum protokolltermében.

Előadás a Báthoriak címereiről Csíkszeredában
2025. december 07., vasárnap

Nem épül meg az ifjúsági és szociális lakások tömbháza Csíkszeredában

Nem biztosítanak finanszírozást rá, így egyelőre nem építik fel azt az energiahatékony tömbházat Csíkszeredában, amelyben ifjúsági és szociális lakásokat alakítottak volna ki. A területet azért megtisztította a polgármesteri hivatal.

Nem épül meg az ifjúsági és szociális lakások tömbháza Csíkszeredában
Hirdetés