Fotó: Veres Nándor
Ezerötszáz könyvből álló adományt kapott öt alcsíki település. Az ünnepélyes átadót kedden a csíkszentkirályi művelődési házban tartották. Az akció a határon túli magyarság segítését és a magyar kultúra megmaradását szorgalmazza.
2016. augusztus 02., 18:182016. augusztus 02., 18:18
A Magyar Nemzetőrség Török István Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetsége és a Szent György, a Mártír Lovagrend Magyar Nagyperjelség közös szervezésében valósult meg az a könyvadománygyűjtő akció, amelynek célja a határon túli magyar iskolakönyvtárak támogatása.
Czapáry-Martincsevics András vezérőrnagy az átadón elmondta, másfél éve zajlik a könyvek gyűjtése. Tavaly januárban, a magyar kultúra napján jelentették be az akciót, amelynek lényege, hogy az iskolaigazgatókon keresztül felszólították a gyerekeket arra, hogy mindenki ajánljon fel egy könyvet adományként határon túli társai számára. Az akció népszerűségének köszönhetően később mások is csatlakoztak, és például költözések alkalmával könyveik egy részét felajánlották. A Vitézi Rend erdélyi törzse segített a magyarországi szervezőknek felkutatni azokat a településeket, amelyeken nagyobb szükség volt az adományra. A másfél év alatt 35 ezer könyv gyűlt össze, ebből kedden 1500-at adtak át Csíkszentkirályon.
Az akció a nemzeti összetartozás eszméje köré épül, a szervezők szerint a magyar nyelv és kultúra megmaradásának céljából igen fontos. „Ha vasúti menetrendet szeretnénk megnézni, annak jó az okostelefon, de ha a kultúrával akarunk foglalkozni, akkor a gyökerekhez – a könyvekhez – kell visszatérni” – tette hozzá Gerendi Attila nemzetőr őrnagy. Az adományt a csíkszentkirályiak megosztják négy másik településsel, Csíkszentmártonnal, Csíkszentimrével, Csíkszentgyörggyel és Kászonatízzel.
„Nem akartam az összes könyvet megtartani magunknak, másnak is jár belőle az alcsíki kistérségben. Ha még kapunk a jövőben, másoknak is adunk belőle″ – emelte ki Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere. Az adomány műfajilag vegyes, főleg szépirodalmi és történelmi regényekből áll, de tartalmaz szakkönyveket is. „A fiatalok esetében a klasszikus olvasás más értelmet nyert manapság, de szerintem nagyon fontos már zsenge kortól olvasásra szoktatni a gyerekeket, hiszen így egy életen át ragaszkodni fognak hozzá” – tette hozzá Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere. A kezdeményezők megígérték, hogy a könyvgyűjtő akciót a jövőben is folytatják.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!