Kék-sárga-piros festékkel mázolták le Nagybánya magyar helységnévtábláit
Fotó: Facebook/Apjok Norbert
A rendszeresen megjelenő angol nyelvű hírlevele legutóbbi kiadásában arról tájékoztatja a nemzetközi közvéleményt a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, hogy Bukarestben a román nyelv védelmében szerveztek tüntetést román civil szervezetek, illetve lefestették a Nagybánya bejáratainál található háromnyelvű helységnévtáblák magyar és német feliratait.
2020. március 04., 18:092020. március 04., 18:09
A romániai és magyarországi nagykövetségek munkatársainak, a különféle emberjogi szervezeteknek, valamint külföldi politikai pártok képviselőinek elküldött hírlevélben beszámolnak arról, hogy az elnöki hivatal előtt felvonuló több mint száz román tüntető óriásplakátokat tartott, amelyeken azt írta, a nemzetállamot a románok vérével írták az alkotmányba, valamint, hogy a román nyelv Románia egyedüli hivatalos nyelve.
Rámutatnak, a megmozdulás időzítése azzal áll összefüggésben, hogy a román alkotmánybíróság február közepén alkotmányosnak találta azt a sürgősségi kormányrendeletet, amellyel tavaly nyáron hatályba léptette az új közigazgatási kódexet az akkori szociáldemokrata kormány. „A tüntetés többek között azért is provokatív, mert az erdélyi magyar közösség vezetői is bírálták már korábban a közigazgatási törvénykönyv kormányrendelettel elfogadott változatát, arra hivatkozva, hogy csorbítja a kisebbségi jogokat, és visszalépést jelent a korábban hatályos anyanyelv használati rendelkezésekhez képest” – áll a hírlevélben.
Arról is beszámolnak, hogy lefestették Nagybánya helységnévtábláit. Hozzáfűzik, az eset azért rendkívül súlyos, mert nem csak egy táblát, hanem a Nagybányán kihelyezett 13 helységnévtáblából 12 jelzést is érintett, ezzel is bizonyítva, tudatosan megtervezett, előkészített akcióról van szó. Tájékoztatnak, hogy a 115 ezer lakosú Nagybányán jelenleg a lakosság 10,3 százaléka magyar anyanyelvű, amely ugyan nem éri el a törvény által megszabott határértéket, amely esetében kötelező a magyar felirat, de 2016-ban a helyi tanács egyhangúlag döntött a többnyelvű táblák kihelyezése mellett.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
2 hozzászólás