Nem tud minden érintettet megmozgatni egy általános sztrájk Romániában, legalább is ezt állapítják meg a Realitatea által megkérdezett társadalomtudósok. Igazolják őket az adatok, hisz a tervezett egymillió tiltakozó helyett körülbelül négyszázezren mozdultak meg, hogy a kormány által tervezett megszorító intézkedés életbeléptetése ellen küzdjenek.
2010. június 01., 14:432010. június 01., 14:43
\"Nincsen megfelelő tiltakozási kultúránk. Nem vagyunk eléggé szolidárisak egy sztrájk kitörése esetén, nem tudjuk, hogy miként lépjünk fel a sztrájktörők ellen\" – jelentette ki Alfred Bulai szociológus. Megállapította, hogy még a kilencvenes évek elején az erőszakos tiltakozásokat részesítették előnyben, akkor mindenki megmozdult, hiszen nem volt még ennyire rétegzett a társadalom, és nem volt akkora különbség a szegények és gazdagok között mint manapság. Szerinte azonban ahogyan a megszorító intézkedések életbe lépnek, többen is megmozdulhatnak.
Testileg lelkileg túl fáradtak vagyunk, hogy egy utcai megmozduláson részt vegyünk – tette hozzá Mirel Bănică szociológus. Hiába ismerjük a nyugati tiltakozási formákat nálunk ezek ritkán működnek sikeresen. Egy elv mentén nem lehet mindenkit megmozgatni, mivel nem rendelkezünk például a Franciaországban létező, „örökös állam ellenes beállítottsággal”.
Különben Románia nem egyedi eset, hanem a posztkommunista államok nagy része hasonló gondokkal küszködik. Ezt már a Corso hetilapnak fejtette ki a Budapesti Közép-Európai Egyetem tanára, Jakob Rigi. A társadalmi erők nem eléggé letisztultak, szét vannak zilálva és morálisan sincsenek letisztult általánosan elfogadott csatornák. A sztálini rendszerek tönkretették a civil mozgalmakat, megszüntettek mindenféle szervezkedési formát, és ez a megfélemlítés, üldöztetés mai napig érezteti hatását – emeli ki az antropológus.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.