Márton Áron római katolikus püspök halálának harmincnegyedik évfordulóján, szeptember 29-én folytatódnak az egyházi és közösségi vezetőről szóló nagyjátékfim előkészületei.
2014. szeptember 14., 15:402014. szeptember 14., 15:40
A Mustármag Közösség tavaly decemberben adott hírt először arról, hogy nagyjátékfilm készül Márton Áron püspökről. Ez év szeptember 29-én, Márton Áron halálának 34. évfordulóján érik meg az idő, hogy a film megvalósításához szükséges további lépéseket megtegyék, és bevonják a népet ebbe a folyamatba.
Szent Mihály napján, az Erdélyi Egyházmegye védőszentjének ünnepén, 34 évvel ezelőtt halt meg Márton Áron püspök, aki a 20. század egyik legnagyobb egyénisége volt. Születésekor a magyar nép ezerves történelmére emlékezett. Őt már fiatalon harcmezőre vitték, és fegyvert adtak a kezébe, a második világháborút azonban már pásztorbottal a kezében küzdötte végig. Minden hátrányos helyzetbe került emberért harcolt, ezért nemzeti és felekezeti határok fölé emelkedett. Bátor vezető. Minden döntése, mondata – legyen az pedagógia, közéleti vagy hitbéli – ma is helytáll és utat mutat. Nem hiába nevezték Erdély csillagának. Nevével címjelzett missziót indítanak, amelyet sajátos módon az életéről készülő nagyjátékfilm elkészítése köré építenek. A kezdeményezők azt szeretnék, hogy a nép ezt a filmet magáénak érezze, részt vegyen benne, támogassa azt.
„Márton Áron életével hitelesített tanítása ma is korszerű, ma is élni tanít. Mögéje ma is fel lehet sorakozni, de még inkább köréje lehet gyűlni. A filmkészítés bonyolult, de ugyanakkor szép élményeket felkínáló közösségi erőpróba. Összefogást, szervezettséget, hitet és áldozatot kíván. Jó lenne egy ilyen komoly vállalkozást együtt felvállalni. Egy ilyen játékfilmet együtt játszani. Hisszük, hogy a róla készülő nagyjátékfilm által átörökíthetjük mindazt az értéket, ami Erdély legkritikusabb korszakában a népet éltette és legszebb erkölcsi győzelmeihez vezette” – áll a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott felhívásban.
Szeptember 29-től egy hónapon át beszélgetéseket, találkozókat fognak szervezni, hogy a püspök hitvallását, életének mozzanatait minél többen megismerjék.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!