A rendszer bevezetésétől a folyóvizekbe kerülő hulladékmennyiség jelentős csökkenését is remélik
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Másfél év múlva állhat működésbe a pillepalackok, üvegek és alumínium dobozok visszaváltási rendszere Romániában. A vásárlók ötven banival többet fizetnek majd az italokért, vízért és üdítőkért, de ezt a pénzt visszakaphatják.
2020. december 20., 10:302020. december 20., 10:30
A betétdíjas rendszer részleteiről Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter beszélt a Digi24 tévécsatorna szombat reggeli műsorában. Mint a miniszter hangsúlyozta, „évi hatmilliárd darab újrahasznosítható pillepalack és üveg kerül a hulladéklerakókba, ezeket befödjük földdel és örökségként maradnak a gyerekeinkre.”
A betétdíjas rendszerről szóló kormányhatározat egyébként 2021. január elsején lép hatályba, de a rendszer működtetéséhez szükséges infrastruktúra kiépítéséhez és beüzemeléséhez másfél évre lesz szükség Fechet szerint. A miniszter elmondta, hogy
A gyakorlatban a betétdíjas rendszer úgy fog működni, hogy a megvásárolt pillepalackos, üveges, aludobozos italokért, vízért vagy üdítőért 50 banival többet kell majd fizetni, majd az üres, kimosott, újrahasznosítás céljából visszavitt „tárolók” darabjáért a boltok kötelesek megtéríteni az 50 banit. A díj alkalmazása, illetve a visszafizetés minden üzlet számára kötelező lesz.
A rendszer bevezetése azért is fontos, mert Románia uniós szinten sereghajtó a hulladékok újrahasznosítása terén. Az országnak január elsejétől egyébként már fizetnie kell az Európai Uniónak azon piacra kerülő műanyagmennyiség után, amelyet nem hasznosít újra.
A betétdíjas rendszer miatt azonban már többször is elégedetlenségüknek adtak hangot a kisboltok tulajdonosai, mivel ugyan hasznosnak tartják ezeket az intézkedéseket, de nehézséget fog jelenteni számukra a sok palack tárolása, elszállítása, valamint a náluk visszaváltott palackok, dobozok utáni díj kifizetése is.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
2 hozzászólás