A rendszer bevezetésétől a folyóvizekbe kerülő hulladékmennyiség jelentős csökkenését is remélik
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Másfél év múlva állhat működésbe a pillepalackok, üvegek és alumínium dobozok visszaváltási rendszere Romániában. A vásárlók ötven banival többet fizetnek majd az italokért, vízért és üdítőkért, de ezt a pénzt visszakaphatják.
2020. december 20., 10:302020. december 20., 10:30
A betétdíjas rendszer részleteiről Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter beszélt a Digi24 tévécsatorna szombat reggeli műsorában. Mint a miniszter hangsúlyozta, „évi hatmilliárd darab újrahasznosítható pillepalack és üveg kerül a hulladéklerakókba, ezeket befödjük földdel és örökségként maradnak a gyerekeinkre.”
A betétdíjas rendszerről szóló kormányhatározat egyébként 2021. január elsején lép hatályba, de a rendszer működtetéséhez szükséges infrastruktúra kiépítéséhez és beüzemeléséhez másfél évre lesz szükség Fechet szerint. A miniszter elmondta, hogy
A gyakorlatban a betétdíjas rendszer úgy fog működni, hogy a megvásárolt pillepalackos, üveges, aludobozos italokért, vízért vagy üdítőért 50 banival többet kell majd fizetni, majd az üres, kimosott, újrahasznosítás céljából visszavitt „tárolók” darabjáért a boltok kötelesek megtéríteni az 50 banit. A díj alkalmazása, illetve a visszafizetés minden üzlet számára kötelező lesz.
A rendszer bevezetése azért is fontos, mert Románia uniós szinten sereghajtó a hulladékok újrahasznosítása terén. Az országnak január elsejétől egyébként már fizetnie kell az Európai Uniónak azon piacra kerülő műanyagmennyiség után, amelyet nem hasznosít újra.
A betétdíjas rendszer miatt azonban már többször is elégedetlenségüknek adtak hangot a kisboltok tulajdonosai, mivel ugyan hasznosnak tartják ezeket az intézkedéseket, de nehézséget fog jelenteni számukra a sok palack tárolása, elszállítása, valamint a náluk visszaváltott palackok, dobozok utáni díj kifizetése is.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Áttér a téli időszámításra október 27-étől, vasárnaptól Románia, ennek értelmében hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat.
2 hozzászólás