Fotó: Kristó Róbert
A romániai felnőttek több mint fele nem hallott az RMDSZ szeptember közepén közzétett székelyföldi autonómiatervezetéről, akik viszont tudnak a kezdeményezésről, többnyire rossz véleménnyel vannak róla – derült ki a román sajtó által hétfőn ismertetett felmérésből.
2014. október 08., 10:482014. október 08., 10:48
Az Avangarde szociológiai intézet szeptember 20-28-a között végzett – az etnikai toleranciával és más országok megítélésével kapcsolatos – közvélemény-kutatást Románia felnőtt lakosságának nézeteit 3 százalékos hibalehetőséggel tükröző, ezerfős reprezentatív mintán.
56 százalék nem hallott a tervezetről
A megkérdezettek 56 százaléka nem tudott a Székelyföldnek regionális autonómiát előirányzó törvénytervezetről, 28 százaléka mondta azt, hogy ismeri a kezdeményezést, és 15 százalék volt azok aránya, akik hallottak róla, de nem tudják, mit tartalmaz. A tervezetet ismerők (28 százalék) közül a válaszadók 89 százaléka állította azt, hogy rossz véleménnyel van róla. A székelyföldi autonómiastatútumot elutasítók 44 százaléka arra hivatkozott, hogy Románia egységes állam, 23 százalékuk szerint a kezdeményezés „nem tiszteli Romániát”, 18 százalékuk szerint pedig készítői „nem gondolnak az ott élő románokra”. A tervezetet ismerők 6 százaléka mondta azt, hogy jó véleménnyel van róla.
80 százalék: a románok nagyon toleránsak
A felmérés résztvevőinek 80 százaléka vélekedett úgy, hogy a románok „nagyon toleránsak” a magyar kisebbséggel szemben, 12 százalékuk szerint pedig „kicsit toleránsak”. A megkérdezettek 57 százaléka szerint Romániában nem kell etnikai konfliktustól tartani, míg 27 százalékot tett ki azok aránya, akik szerint fennáll ennek a veszélye. Ez utóbbiak 77 százaléka a magyar, 22 százaléka pedig a roma kisebbség miatt tart egy etnikai konfliktus kirobbanásától.
Arra a kérdésre, hogy melyik kisebbséggel a legrosszabb a románok kapcsolata, a megkérdezettek 40 százaléka a romákat, 31 százaléka pedig a magyarokat jelölte meg. Ugyanakkor a válaszadók 42 százaléka mondta azt, hogy nem szeretné, hogy roma, illetve 11 százaléka, hogy homoszexuális szomszédja legyen, míg a magyarok szomszédságát 5 százalék tartaná kellemetlennek.
A Romániával szemben leginkább ellenséges országra vonatkozó kérdésnél a válaszadók 24 százaléka Oroszországot, 11 százaléka Magyarországot, 5 százaléka pedig Nagy-Britanniát nevezte meg.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!