Fotó: Kristo Robert
„Valós reformra van szükség a romániai egészségügyi rendszerben, és a kórházak decentralizációja része ennek a reformnak” – nyilatkozta Cseke Attila Szovátán, amikor találkozott a Romániai Megyei Tanácsok Országos Szövetségének képviselőivel (UNCJR).
2010. június 06., 18:062010. június 06., 18:06
Fotó: Kristo Robert
39 megyei tanács veszi át a kórházakat a következő hetekben, a többi 334 kórház pedig a helyi önkormányzatokhoz kerül.
„A helyi hatóságok logisztikai, pénzügyi és humánerőforrás-rendszer szempontjából átveszik az intézmények irányítását. A decentralizáció azt jelenti hogy, ezen egységek menedzsere a helyi önkormányzat vezetőségével írja alá a menedzseri szerződést, nem az egészségügyi tárca képviselőivel. A decentralizáció után az igazgatói tisztségekre az igazgatótanácsok szervezik meg a versenyvizsgát, ezekben a helyi önkormányzatok többségben lesznek, három képviselőjük lesz az ötből” – mondta a miniszter a tárca vasárnapi közleménye szerint.
A Romániai Városok Szövetségének Szeben megyei kisdisznódi ülésén a résztvevők üdvözölték a módosításokat, azt állítva, ez az első valós decentralizáció, amely lehetőséget teremt az önkormányzatok számára, hogy stratégiát dolgozzanak ki az egészségügyi ellátás jobbítására.
A találkozó során Cseke Attila felhívta a városi és megyei hatóságok figyelmét az egészségügyi ellátásnak a lakosság igényeivel való összhangban történő fejlesztésének fontosságára.
„Nem tudjuk minden kórház minden részlegét fejleszteni, de ez nem is szükséges. Minden hatóságnak a lakosság igényeinek megfelelő szolgáltatásokra kell hangsúlyt fektetnie, így középtávon is fenntartható, sőt, saját jövedelemmel rendelkező kórház-hálózatot lehet kiépíteni” – fejtette ki Cseke Attila.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
szóljon hozzá!