Traian Băsescu szerdán visszaküldte a parlamentbe a 2010/1-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó, a teljesítményösztönző pótlékokról szóló törvényt. Szerinte az diszkriminációt teremt a közigazgatásban dolgozók körében, és sérti az egységes bérezés alapelveit.
2010. november 11., 15:002010. november 11., 15:00
Az államelnöki hivatal közleménye szerint a 2010/1-es sürgősségi rendelet jóváhagyásáról szóló törvény felülvizsgálatára vonatkozó kérést Mircea Geoană szenátusi elnöknek küldte az államfő. Az államelnök szerint a törvény 1-es cikkelyének második alpontja, mely szerint bizonyos intézmények alkalmazottai esetében az alapbérbe beleszámítják a 2009-ben kapott pótlékok átlagértékét, veszélyezteti a költségvetési források egyenletes elosztását és begyűjtését. Az államfő az állami alkalmazottak egységes bérezési törvényére is utal, mely szerint ugyanazon bérezési fokozat szerint kell fizetnii a központi közigazgatásban dolgozókat.
Ezen megfontolások alapján az államfő úgy véli, a kihirdetésre küldött törvény „diszkriminációt teremt a közigazgatásban dolgozók körében, és nyilvánvaló módon sérti az egységes bérezési törvény alapelveit”.
A képviselőház október 19-én 209 szavazattal, 12 ellenében, 66 tartózkodás mellett fogadta el a 2010/1-es sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvényt, amely a közalkalmazottaknak járó teljesítményösztönző pótlékok helyzetét szabályozza. A szavazás után Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter azt mondta, egy igazságtalan bérezési rendszert javítottak ki.
A képviselőházi szavazást megelőző héten a Pénzügyminisztérium mintegy 200 alkalmazottja tiltakozott az intézmény folyosóján, kérve a teljesítménypótlékok kifizetését. A spontán tiltakozások kiterjedtek az egész országra, több ezer kincstárnál, nyugdíjpénztárnál, munkaerő-foglalkoztatási hivatalnál, egészségbiztosítónál dolgozó alkalmazott állította le tevékenységét szolidaritást vállalva a pénzügyi tárca alkalmazottaival.
A megszokottól eltérő, bensőségesebb, „családiasabb” repertoárral állt színpadra a Bagossy Brothers Company pénteken és szombaton a budapesti Kobuci Kertben.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Romániai idő szerint vasárnap 16 óráig több mint 1 300 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A román diplomácián nem múlik, hogy a külföldön élő román állampolgárok viszonylag könnyedén szavazhassanak. Európa nagyobb román diaszpórával rendelkező országaiban sok helyiséget kibérelt a külügyminisztérium. Budapesten is nagy a szavazókedv.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 1.110.000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Több mint hatszáz román állampolgár élt szavazati jogával péntek óta a tokiói román nagykövetségen. Köztük egy székelyudvarhelyi választó – kollégánk – is.
szóljon hozzá!