Fotó: Kristó Róbert
Az egyházaknak és egyházi alapítványoknak utalta jövedelemadója két százalékát a lehetőséggel élő román állampolgárok több mint egyharmada a tavaly. Tíz százalékuk a SMURD-ot, illetve a Mentsétek meg a gyermekeket szervezetet támogatta, derül ki a Gfk piackutató cég tanulmányából.
2010. május 03., 17:082010. május 03., 17:08
Fotó: Kristó Róbert
Az előrejelzések szerint 2010-ben a tavalyinál sokkal többen kívántak élni a jog gyakorlásával.
A célszervezetek sorrendje hasonló, idén 23 százalék támogatná az egyházat, a SMURD 13%-ot, a Mentsétek meg a gyermekeket 14%-ot, Gyermekek bajban 10%-ot és a Vöröskereszt 9%-ot kapna.
„2009-ben a jövedelemmel rendelkezők alig 60 százaléka élt a jövedelemadója 2 százalékának átutalási lehetőségével. Többnyire a városon élő, felsőfokú végzettséggel és nagyobb jövedelemmel rendelkezők választották ki, hogy kinek ajánlják fel ez az összeget” – mutat rá a piackutató cég tanulmánya.
A két százalékos átutalások legnagyobb részét, 29 százalékot az egyházak és alapítványaik kapták meg, ezt követi, lemaradva igaz a SMURD (10%), a Mentsétek meg a gyermekeket (9%), Gyermekek bajban (6%) és a Vöröskereszt (körülbelül 6%). Az átutalók körülbelül 8 százaléka iskolai alapítványok, oktatást támogató egyesületek számára utalta át adója 2 százalékát. A legtöbben a család, barátok, ismerősök, illetve munkáltatójuk tanácsára döntöttek a támogatandó civil szervezetről. Körülbelül 15 százalék maga dokumentálódott és döntött, személyes kritériumrendszere alapján, 6 százalékot a munkáltatója kényszerített az adott döntésre.
Akik nem utalták át adójuk 2 százalékát elsősorban érdektelenségből (28%), illetve jövedelem hiányból (26%) tettek így. Mások arra hivatkoztak, hogy nem ismerték az eljárást (15%), nem bíznak a civil szervezetekbe (8%) illetve, hogy senki nem kérte tőlük ezt (7%).
A Gfk Omnibus felmérése 2010 márciusában készült 426 vidéki és városi polgárt kérdeztek meg és az eredmények reprezentatívnak tekinthetőek Románia 18 évnél idősebb polgárai szempontjából.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.