Elsődleges a továbbterjedés megfékezése és a felderítetlen közösségi terjedés felderítése. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Frissítette a koronavírus tesztelésére vonatkozó előírásokat az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja (CNSCBT).
2020. március 25., 11:112020. március 25., 11:11
A hétfőn megjelent módosítás indoklásában azt írják, hogy Románia jelenleg a járvány előtti szakaszban van, külföldről behurcolt fertőzéseket és kisebb helyi terjedéseket regisztráltak, de egyelőre nincs bizonyíték a koronavírus kiterjedt közösségen belüli terjedésére. Éppen ezért a tesztelési stratégiának a koronavírusos esetek gyors felderítésére kell összpontosítania a továbbterjedés korlátozása érdekében, illetve a felderítetlen közösségi terjedés felfedezése érdekében.
A módosított tesztelési protokoll értelmében, a prioritási sorrend a következő:
tünetekkel rendelkezők, akik külföldön jártak;
az igazolt esetek tünetekkel rendelkező közeli kapcsolatai;
a tünetekkel rendelkező egészségügyi személyzet;
súlyos akut légzőszervi fertőzésben szenvedők – akiknek negatív az influenzatesztje –, minden korcsoport és minden kórház esetében;
a tünetekkel rendelkező intézményes elkülönítés alatt állók.
A felsoroltak kategóriák esetében a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ a koronavírus-teszt azonnali elvégzését javasolja és pozitív teszteredmény esetén a beteg kórházi izolálását. Ugyanakkor megjegyzik, hogy úgy az állami, mint a magán egészségügyi rendszerben csakis orvosi javaslatra történik a tesztelés.
A külföldön járt, de tünetmentes személyek tesztelése sem kötelező, az ő esetükben 14 napos intézményes karantént, illetve lakhelyi izolációt javasol az országos központ. A teszt elvégzését mindkét kategória esetében csak a akkor kell elvégezni, ha a 14 nap alatt megjelennek náluk a fertőzésre utaló tünetek.
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
2 hozzászólás