Elsődleges a továbbterjedés megfékezése és a felderítetlen közösségi terjedés felderítése. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Frissítette a koronavírus tesztelésére vonatkozó előírásokat az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központja (CNSCBT).
2020. március 25., 11:112020. március 25., 11:11
A hétfőn megjelent módosítás indoklásában azt írják, hogy Románia jelenleg a járvány előtti szakaszban van, külföldről behurcolt fertőzéseket és kisebb helyi terjedéseket regisztráltak, de egyelőre nincs bizonyíték a koronavírus kiterjedt közösségen belüli terjedésére. Éppen ezért a tesztelési stratégiának a koronavírusos esetek gyors felderítésére kell összpontosítania a továbbterjedés korlátozása érdekében, illetve a felderítetlen közösségi terjedés felfedezése érdekében.
A módosított tesztelési protokoll értelmében, a prioritási sorrend a következő:
tünetekkel rendelkezők, akik külföldön jártak;
az igazolt esetek tünetekkel rendelkező közeli kapcsolatai;
a tünetekkel rendelkező egészségügyi személyzet;
súlyos akut légzőszervi fertőzésben szenvedők – akiknek negatív az influenzatesztje –, minden korcsoport és minden kórház esetében;
a tünetekkel rendelkező intézményes elkülönítés alatt állók.
A felsoroltak kategóriák esetében a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ a koronavírus-teszt azonnali elvégzését javasolja és pozitív teszteredmény esetén a beteg kórházi izolálását. Ugyanakkor megjegyzik, hogy úgy az állami, mint a magán egészségügyi rendszerben csakis orvosi javaslatra történik a tesztelés.
A külföldön járt, de tünetmentes személyek tesztelése sem kötelező, az ő esetükben 14 napos intézményes karantént, illetve lakhelyi izolációt javasol az országos központ. A teszt elvégzését mindkét kategória esetében csak a akkor kell elvégezni, ha a 14 nap alatt megjelennek náluk a fertőzésre utaló tünetek.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
2 hozzászólás