Fehér homokos tengerpartok, oroszlánok, elefántok, zsiráfok és zebrák, valamint fűszerek Tanzániában

Számos lélegzetelállítóan szép, fehér homokos óceánpartra, szigetre jutottunk el Zanzibáron, ugyanakkor oroszlánokat, elefántokat, zsiráfokat, zebrákat, krokodilokat és vízilovakat láthattunk egy szafari során.

Fülöp-Székely Botond

2024. november 02., 11:092024. november 02., 11:09

2024. november 02., 11:122024. november 02., 11:12

Sokan apálykor gyűjtik be a víz által hátrahagyott élőlényeket •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Sokan apálykor gyűjtik be a víz által hátrahagyott élőlényeket

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos lélegzetelállítóan szép, fehér homokos óceánpartra, szigetre jutottunk el Zanzibáron, ugyanakkor oroszlánokat, elefántokat, zsiráfokat, zebrákat, krokodilokat és vízilovakat láthattunk egy szafari során.

Fülöp-Székely Botond

2024. november 02., 11:092024. november 02., 11:09

2024. november 02., 11:122024. november 02., 11:12

Beszámoltunk már a Zanzibárig tartó hosszú utazásunkról, a helyiek jó részét érintő nyomorról, ugyanakkor a piacok színes kavalkádjáról is. Most azonban sorozatunk záró részében Afrika szépségét is meg szeretnénk mutatni, így

az egzotikus fűszerekről, fehér homokos óceánpartokról, különleges szigetekről és a szafarin szerzett tapasztalatainkról állítottuk össze beszámolónkat a Székelyhon olvasóinak.

korábban írtuk

Veszélyes szúnyogok, különleges ételek, barátságos helyiek és maszájok Kelet-Afrikában
Veszélyes szúnyogok, különleges ételek, barátságos helyiek és maszájok Kelet-Afrikában

Kalandos utunk volt a kelet-afrikai Tanzániához tartozó Zanzibárra tartva, ahol már az első napokban betekintést nyerhettünk a helyi gasztronómiába és szokásokba, de a maszáj kultúrával is megismerkedhettünk. Ezekről számolunk be sorozatunk első részében.

Tiszta partok, úszócipő

Zanzibár legszebb tájait valójában a sziklás vagy éppen a méltán híres fehér homokos óceánpartokon tapasztalhatjuk meg, így nem is csoda, hogy sokan elsősorban ezek miatt látogatnak el a szigetre.

Apró tengericsillag. A nagyobbak a mélyebb vizekben vannak •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Apró tengericsillag. A nagyobbak a mélyebb vizekben vannak

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Noha közterületnek számítanak az óceánpartok, ezekre nagyon vigyáznak a helyiek, hiszen számukra a turizmus jelenti az egyik legfontosabb bevételi forrásnak.

Emberekből ugyan nincs hiány, de szemetet mégsem látni a népszerű strandolóhelyeken.

Mindemellett nem csak gazdasági jelentőséggel bírnak a fehér homokos partok, hanem a helyiek is szívesen eljárnak azokra kikapcsolódni: napnyugta előtt rendszerint futballmeccsek alakulnak ki ott. Apály idején (amikor több mint egy kilométer húzódik vissza az óceán) pedig

a hátramaradt kis tócsákban kutakodnak a helyiek, hogy befoghassák a kis halakat, polipokat és rákokat. Ezeket a piacokon értékesítik.
Békésen pihenő vízilovak •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Békésen pihenő vízilovak

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mi nászutunkon kifejezetten a legszebb helyszínekre voltunk kíváncsiak, ezért úgy döntöttünk, hogy a biztonságos kirándulások érdekében Nassir Manan, a Wild and Beach vállalat tulajdonosának szolgáltatásait vesszük igénybe. Ő már az előzetes megbeszélések során jelezte, hogy ne papucsban induljunk el, hanem kifejezetten úszócipőt hozzunk magunkkal. Utóbbi elengedhetetlen, hiszen

a sziklásabb partoknál nem csak megvághatjuk a lábunkat, de könnyen beleléphetünk egy tengeri sünbe is, napokig tartó fájdalmas sérüléseket szerezve.

A cápáktól viszont nem kell tartani, hiszen csak kisebb fajok élnek az óceán azon részén.

korábban írtuk

Mindennapi élet Afrikában: Stone Town ragyogásától az elmaradottabb települések nyomoráig
Mindennapi élet Afrikában: Stone Town ragyogásától az elmaradottabb települések nyomoráig

Csodálatos élmény volt bejárni Stone Townt Zanzibáron, ahol Freddie Mercury szülőházát is meglátogathattuk. Később azonban a nyomort is megtapasztalhattuk egy kisebb településen. Időközben pedig elhagytam az irataimat és a pénztárcámat.

Különleges szigetek

Elsőként a Börtön-szigetre látogattunk el, ami Stone Town közelében található. Idegenvezetőnktől, Mussintól megtudtuk, hogy az ott lévő épületet ugyan eredetileg börtönnek szánta az ománi szultán (oda szerette volna bezáratni a hatalom ellen lázadókat), de valójába sohasem töltötte be ezt a funkciót. Inkább járványok idején volt haszna, hiszen ott helyezték karanténba a hajósokat.

A sziget másik különlegessége, hogy számos szárazföldi óriásteknős él ott. Ezek nem őshonosok, hanem néhány példányt ajándékba kapott a valamikori szultán, ám a jószágoknak tetszettek a körülmények így szaporodni kezdtek.

Jelenleg szigorúan védik a teknősöket a helyi hatóságok. Érdekesség, hogy szakértők igyekeztek megbecsülni a példányok életkorát, amelyet fel is írtak a páncéljukra. Több mint százéves egyedeket is látni.

Tizenkétszemélyes repülőkkel jutottunk el a szafari helyszínére •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tizenkétszemélyes repülőkkel jutottunk el a szafari helyszínére

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Ugyancsak jó ötlet volt ellátogatni Kwale szigetre, amely a hatalmas, sokszor érdekes alakzatokban terjeszkedő majomkenyérfáiról és homokos tengerpartjáról nevezetes. Arrafelé haladva ráadásul egy igazán különleges élményben is részünk lehet, ugyanis búvárszemüveget és pipát használva – egy vezetőt kísérve –

megtekinthetjük a víz alatt úszkáló színes halakat, tengeri csillagokat, korallokat és egyéb élőlényeket.

Mi kissé megijedtünk eközben, hiszen számos medúza is volt a vízben, amelyek megcsíptek több helyen, ám kipirosodott és enyhén felhólyagosodott bőrünk néhány óra alatt helyrejött.

korábban írtuk

Az afrikai piacok kavalkádjában
Az afrikai piacok kavalkádjában

Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.

Delfinek és eltűnő szigetek

Mnemba szigetére is érdemes elmenni, hiszen útközben számos delfinnel találkozhatunk, amelyek rendszerint csoportosan bukkannak fel. A helyiek természetesen tudják, hogy hol láthatjuk ezeket a vízi emlősöket, így sokszor több tíz turistákat szállító motorcsónak gyűl össze ott. Aki szeretne, akár úszhat is együtt a delfinekkel fokozva az élményt.

Az apály és a dagály közötti különbség is itt a leglátványosabb.

Van olyan homoksziget, amelyet dagálykor teljesen elnyel az óceán, apály idején pedig több méter magasan, nagy területen bukkan elő.

Itt ki is kötöttünk, hiszen szólt a zene, a helyiektől pedig sört és gyümölcsöket lehetett vásárolni, ráadásul fényképezésre is ideális volt a helyszín. A buli még dagálykor sem marad annyiban, addig maradtak az emberek, amíg nyakig ért a víz. Ilyen homokszigeteket egyébként Zanzibár más részein is látni.

Szinte minden zanzibári étel alapja a piros curry •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szinte minden zanzibári étel alapja a piros curry

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kirándulásaink során eljutottunk egy lagúnába, amelyet mangrove fák és sziklás part övezett. Az apály ideális volt a látogatók számára, hiszen

veszélytelenül lehetett úszni az óceánban, a sokszor alsó részükön vékonyabb, felül pedig ellaposodó sziklák is érdekes látványt nyújtottak.

Vezetőnktől megtudtuk, hogy a sziklákon megtelepedett mangrove fák gyökereikkel kiszűrik az édesvizet az óceánból, így annak ott nagyobb a sótartalma, mint más helyszíneken.

Csípős volt a friss gyömbér •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Csípős volt a friss gyömbér

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Védik az állatokat

Fukuchaniban egy állatmenhelyen jártunk, ahol egyebek mellett majmokat és más kisebb emlősöket, kaméleonokat, tengeri és szárazföldi teknősöket, rákokat láttunk. Mint kiderült,

a helyiek és a turisták ide szokták vinni a bajba jutott vadakat, hiszen itt segítenek nekik felépülni, majd szabadon engedik őket.

A működtetők igyekeznek minél természetesebb környezetet biztosítani az állatoknak: például a tengeri teknősök egy olyan medencében voltak, amely természetes módon (egy barlang révén) összeköttetésben állt az óceánnal. A látogatók által befizetett belépőjegyek árából biztosítják a menhely lakóinak gondozását. Azért, hogy nagyobb élményben legyen részük a turistáknak, azt is megengedik, hogy egy-egy teknőst, rákot kézbe vegyenek, ráadásul

a majmoknak is enni lehet adni, amelyek hamar felmásznak a vállunkra vagy épp a fejünkre.
Mentabokor Zanzibáron •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mentabokor Zanzibáron

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Fűszerek és gyümölcsök

Semmiképp sem érdemes kihagyni a lehetőséget, hogy ellátogassunk egy fűszer- és gyümölcsgazdaságba, amelyből számos van Zanzibáron. Itt egyebek mellett

megtapasztalhatjuk, hogy miként termesztik a gyömbért, a vaníliát és a borsot vagy éppen a helyiek által sokat használt vörös curryt.

A fahéj illata is rögtön ismerőssé válik, amint a kezünkbe adnak egy frissen lemetszett fakérget.

A piros színű banánk a legkelendőbbek •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A piros színű banánk a legkelendőbbek

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Vezetőnktől, Mussintól megtudtuk, hogy

Zanzibár csak szegfűszeget exportál, a többi fűszert helyben értékesítik a gazdák.

Arról is beszélt, hogy minden fűszernek és növénynek ismerik a gyógyhatását. Ez egyébként elmondása szerint különösen jól jött a COVID-19 járvány idején, hiszen országukban nem csak oltásokból, hanem gyógyszerekből is hiány volt. Érdekességként megosztotta velünk, hogy

a gyömbérből torokfájásra készítenek teát, a friss, nyers szegfűszeget pedig fogfájás esetén rágják, hiszen zsibbasztó hatása van.
Papajafa szüret előtt •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Papajafa szüret előtt

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mussin arról is beszélt nekünk, hogy ők rendszerint az általunk ismerthez képest kisebb fajtájú banánokat fogyasztják csemegeként – abból is a vörös banán számít a leginkább ínyencségnek –, a nagyobbakat főzésre használják. Egyebek mellett bemutatta nekünk, hogy miként termesztik az ananászt, a papaját, a mangót, a kókuszdiót, a savanykás ízű csillaggyümölcsöt, vagy az ízében almára és körtére egyaránt hasonlító zanzibári almát.

Külön érdekesség volt látni jákafa gyümölcsét (jackfruit), amely valójában a világon legnagyobb fán termő gyümölcs, akár 15 kilogrammos is lehet.

Természetesen a túránk során minden gyümölcsből kaptunk kóstolót, ugyanakkor egy előttünk leszedett és felbontott kókuszdió levét is megihattuk. Távozásunkkor még pálmafalevélből font „koronával” is megajándékoztak, majd jelezték, hogy vásárolhatunk az ottani termékekből kis tasakonként négy amerikai dollárérét.

Jellegzetes illatáról rögtön felismerhető a fahéj •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Jellegzetes illatáról rögtön felismerhető a fahéj

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kis repülő, nagy utazás

Habár nem számít olcsó mulatságnak mi mindenképp el szerettünk volna menni egy igazi szafarira, hogy

élőben, természetes környezetükben is láthassuk az afrikai vadakat.

Választhattunk, hogy egy vagy kétnapos túrát vállalunk be, ám mi előbbi mellett döntöttünk.

Hajnalban érkeztünk meg a zanzibári reptérre, hogy ott egy tizenkét személyes kisrepülőre ülve, eljussunk a kontinensen lévő Mikumi Nemzeti Parkba.

Nagyjából 300 kilométert utazhattunk gyönyörködve a lenti tájban, amikor 6000 méterről ereszkedni kezdett a repülő, hogy egy földből kialakított kis leszállópályán érjünk földet.
Számos banánültetvény tarkítja Zanzibárt •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos banánültetvény tarkítja Zanzibárt

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Itt várt Fidelis, a helyi idegenvezetőnk, majd egy teljesen nyitott, ajtó nélküli terepjáróhoz tessékelt. Indulásunkkor rögtön megjegyezte: nem tudja garantálni, hogy minden általunk áhított vaddal találkozunk, hiszen azok nem fogságban vannak, hanem szabadon kószálnak, ráadásul száraz évszak révén többük el van rejtőzve. A szafari gyakorlatilag abból fog állni járművünkkel az apró földutakon haladva igyekszünk megpillantani a vadakat. Természetesen,

ha valamelyik csoport látott egy ritka vadat, akkor azt rádión közölték a többi vezetővel, hogy minél többen odamehessenek.

Az oroszlán kötelező

Röviddel a szafari elkezdését követően máris megpillantottuk az impalákat, amelyek a házakhoz viszonylag közel legelésztek. Nem voltak messze a sárban dagonyázó varacskos disznók sem. Kisvártatva egy haldokló impalához értünk, amely a nehezen észrevehető leopárd jelenlétére utalt. Sajnos azonban nem sikerült megpillantani a ragadozót. Ekkor viszont szóltak a rádión, hogy oroszlánt láttak tőlünk néhány kilométerre, így vezetőnk a terepjáróját nem kímélve a jelzett irányba hajtott.

Idézet
Nálunk azt mondják, hogy aki nem látott oroszlánt az nem is járt afrikai szafarin. A száraz évszakban viszont nem egyszerű rábukkanni az állatok királyára”

– indokolt Fidelis, hogy miért hajt sebesen. Hozzáállása ugyanakkor kifizetődőnek bizonyult, hiszen kisvártatva megpillantottunk egy a bokrok között osonó fiatal nőstény egyedet.

Bros a legfrissebb formájában •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Bros a legfrissebb formájában

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A ragadozó meglepően közel jött a járművünkhöz, mindössze két méterre volt tőlünk, így eléggé félelmetes látványt nyújtott.

Vezetőnk azzal nyugtatott, hogy az oroszlánnak meglehetősen rossz a látása, egy tárgyként érzékeli a terepjárót és a benne ülő személyeket. Ettől viszont senki nem félt kevésbé. Az oroszlán távozása után ismét a táját kémleltünk, rövidesen pedig már

zsiráfokat, gnúkat, mongúzokat és zebrákat fényképezhettünk.
Apró ananász az egyik helyi gazdaságban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Apró ananász az egyik helyi gazdaságban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Elefántok, krokodilok, vízilovak

A kirándulás részeként láttunk afrikai elefántokat, ám azokhoz nem mentünk túl közel, nehogy megriadjanak és a kicsinyeket védelmezve ránk támadjanak. Szerencsére azonban egyáltalán nem voltak agresszívek az általunk megpillantott egyedek.

Egy itatóhoz érve számos madarat és vízilovakat kaphattunk lencsevégre, mindemellett a vízből előbukkanó vagy éppen a napon sütkérező krokodilokból sem volt hiány.
Akár 15 kilogrammosra is megnőtt a jákafa gyümölcse •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Akár 15 kilogrammosra is megnőtt a jákafa gyümölcse

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A magas fűben egy éppen vedlő pitont is észrevettünk, nem messze tőle pedig egy vízisikló kúszott el. Meglátogattunk egy hatalmas majomkenyérfát is, amelynek belseje barlanghoz hasonlóan kiodvasodott – régen abban rejtőztek el az orvvadászok. Ezt követően ebédelni vittek. Az étel nagyon finom volt, ám

figyelni kellett a kíváncsi és nagyétvágyú páviánokra, amelyek folyamatosan lesben álltak, várva, hogy mikor csenhetnek el valamit.

Különlegességnek számított későbbi túra során, hogy sakálokat pillantottunk meg, ami Fidelis szerint ritkaságnak számít. A szafari végén egy nagylétszámú kafferbivaly csorda is feltűnt, ám azokat csak rövid ideig csodálhattuk közelről, hiszen veszélyesek.
Habár nagyon szerettünk volna leopárdot és hiénákat is látni, összességében elmondhatjuk, hogy megérte befizetni a szafarira.

Zsibasztóként is alkalmazható a friss szegfűszeg •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Zsibasztóként is alkalmazható a friss szegfűszeg

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Minden apró szigetnek volt funkciója •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Minden apró szigetnek volt funkciója

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kristálytiszta víz fogadott mindenhol •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kristálytiszta víz fogadott mindenhol

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Óriásteknősök a Börtön-szigeten •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Óriásteknősök a Börtön-szigeten

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos tarisznyarák volt az óceánpartokon •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos tarisznyarák volt az óceánpartokon

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos turista látogatta az időszakosan meglévő homokszigeteket •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Számos turista látogatta az időszakosan meglévő homokszigeteket

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mangrove fák által szégélyezett lagúna, különös sziklaképződményekkel •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Mangrove fák által szégélyezett lagúna, különös sziklaképződményekkel

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Fürdőzők Kwale szigetén •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Fürdőzők Kwale szigetén

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A szemünk előtt tűnt el a homoksziget •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A szemünk előtt tűnt el a homoksziget

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A sziget ugyan eltűnt de az emberek nem távoztak •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A sziget ugyan eltűnt de az emberek nem távoztak

Fotó: Fülöp-Székely Botond

GYömölcsökkel kínáltak a hajóutak során •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

GYömölcsökkel kínáltak a hajóutak során

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Meg is lehet fogni a menhelyen nevelt állatokat. A kaméleont nem zavarta •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Meg is lehet fogni a menhelyen nevelt állatokat. A kaméleont nem zavarta

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A ritkább rákok is védelemre szorulnak •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A ritkább rákok is védelemre szorulnak

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Jól érzik magukat a menhelyen a szárazföldi teknősök •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Jól érzik magukat a menhelyen a szárazföldi teknősök

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tengeri teknősök a fukichani menhelyen •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Tengeri teknősök a fukichani menhelyen

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Prédaállatnak számítanak az impalák •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Prédaállatnak számítanak az impalák

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A kígyók marásától sem riadnak vissza a mongúzok •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A kígyók marásától sem riadnak vissza a mongúzok

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Megpihent a csordájától elszakadt gnú •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Megpihent a csordájától elszakadt gnú

Fotó: Fülöp-Székely Botond

A bokrok között osonó oroszlán •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

A bokrok között osonó oroszlán

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Nem érdemes az afrikai elefánt közelébe menni •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Nem érdemes az afrikai elefánt közelébe menni

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Agyaraival védi kicsinyeit az elefánt •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Agyaraival védi kicsinyeit az elefánt

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Folyamatosan figyelnek a veszélyre a zsiráfok •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Folyamatosan figyelnek a veszélyre a zsiráfok

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Árnyékot kereső zebrák •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Árnyékot kereső zebrák

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Száraz évszak. Kevés a zöld növényzet a zebrák számára •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Száraz évszak. Kevés a zöld növényzet a zebrák számára

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Békésen legelésző zsiráfok •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Békésen legelésző zsiráfok

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szinte minden itatónál láttunk vízilovakat •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Szinte minden itatónál láttunk vízilovakat

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Napon sütkérező krokodil •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Napon sütkérező krokodil

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kafferbivaly csorda Mikumi Nemzeti Parkban •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Kafferbivaly csorda Mikumi Nemzeti Parkban

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az apróbb méretű banánokat fogyasztják a helyiek csemegeként •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az apróbb méretű banánokat fogyasztják a helyiek csemegeként

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Karanténként használták a Börtön-szigeti épületeket •  Fotó: Fülöp-Székely Botond

Karanténként használták a Börtön-szigeti épületeket

Fotó: Fülöp-Székely Botond

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját

Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját
2025. május 08., csütörtök

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát

Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát
2025. május 07., szerda

A konklávé első napja: szerda este nyolc óra előtt nem száll fel az első füst

A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.

A konklávé első napja: szerda este nyolc óra előtt nem száll fel az első füst
2025. május 07., szerda

Még egy háború? India rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen

Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.

Még egy háború? India rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen
2025. május 06., kedd

Pápaválasztás: békére szólítottak fel a bíborosok a konklávé előtti utolsó ülésükön

Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.

Pápaválasztás: békére szólítottak fel a bíborosok a konklávé előtti utolsó ülésükön
2025. május 05., hétfő

Pápaválasztás: a bíborosok szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie

A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.

Pápaválasztás: a bíborosok szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie
2025. május 05., hétfő

Pápaválasztás: szerdán kezdődik a konklávé

Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.

Pápaválasztás: szerdán kezdődik a konklávé
2025. május 04., vasárnap

Közeledik az egymillióhoz a külföldön szavazók száma

Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Közeledik az egymillióhoz a külföldön szavazók száma
2025. május 03., szombat

Óriási a szavazókedv a külföldi román állampolgárok körében

Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Óriási a szavazókedv a külföldi román állampolgárok körében
2025. május 03., szombat

Külügy: nincs semmiféle valós akadálya a szavazásnak a külföldi szavazókörzetekben

A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.

Külügy: nincs semmiféle valós akadálya a szavazásnak a külföldi szavazókörzetekben