A Szociáldemokrata Párt (PSD) fölényesen, a voksok csaknem 46 százalékát megszerezve nyerte meg a romániai parlamenti választásokat, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6 százalék körüli támogatottsággal juthat be a bukaresti törvényhozásba a vasárnap este közzétett első becslések szerint.
2016. december 11., 21:202016. december 11., 21:20
2016. december 12., 00:182016. december 12., 00:18
Két szociológiai intézetet akkreditált a központi választási bizottság, hogy az urnáktól távozók nyilatkozatai alapján felmérést készítsen.
Az IRES közvélemény-kutató cég exit pollja szerint a PSD 45,9, szabadelvű szövetségese, az ALDE pedig 6,3 százalékos támogatást szerzett, míg a jobboldalon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 20,8, az idén alakult Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pedig 9,2 százalékot ért el. A Traian Băsescu volt államfő vezette Népi Mozgalom Pártot (PMP) az ötszázalékos parlamenti küszöb alatt, 4,6 százalékon mérték.
Az adatsor az urnazárás előtt egy órával érvényes becslést mutatja. Az IRES szerint a hibahatár 1,6 százalékos.
A Curs-Avangarde exit polljában a PSD-t 45,5, a PNL-t 21,7, az USR-t 8,5, az RMDSZ-t pedig 6 százalékkal mérték. Ebben a becslésben a PMP is bejut a parlamentbe 6 százalékkal.
A vasárnapi törvényhozási választásokon a névjegyzékben szereplő 18,9 millió választópolgár 39,5 százaléka járult urnákhoz. A legutóbbi, 2012-es parlamenti voksoláson a jogosultak 41,7 százaléka adta le szavazatát. A korábbi megmérettetésekhez hasonlóan ezúttal is nehezen lendültek bele többségben magyarlakta erdélyi megyék, amelyek közül vasárnap különösen jó, átlagon felüli teljesítményt produkált Hargita megye, ahol a választópolgárok 44,6 százaléka adta le voksát.
Idén a külföldi román külképviseleteken vasárnap 21 óráig 102.067 külföldön élő román állampolgár adta le voksát a Központi Választási Iroda (BEC) hivatalos adatai szerint. A külhoni román állampolgárok számára összesen 417 szavazókörzetet alakítottak ki, több mint 90 országban, csaknem kétszer annyian, mint a négy évvel ezelőtti parlamenti voksoláson. A fővárosban élő választópolgárok 41,61%-a szavazott 21 óráig – derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból.
A legnagyobb számban a Moldovai Köztársaságban élő román állampolgárok járultak az urnákhoz: a számukra kialakított 35 szavazókörzetben több mint 30 ezren éltek alkotmányos jogukkal.
Különben a választás nagyjából incidensek nélkül zajlott, a bukaresti belügyminisztérium tájékoztatása szerint több mint kétszáz olyan panaszt jegyeztek országszerte, amelyek a választási folyamattal kapcsolatos esetleges kihágásokra vagy bűncselekményekre vonatkoznak. A legtöbb bejelentés a választók korrumpálására, választási csalásra, a választási csend megszegésére, illetve arra vonatkozik, hogy megpróbáltak tanácsot adni a választóknak, kire voksoljanak; 33 személy ellen bűnvádi eljárás indult.
Kelemen Hunor: megfordult a magyar szavazatok apadási tendenciája
Kelemen Hunor szerint a romániai parlamenti választások urnazárásakor közzétett exit poll felmérések eredményei azt jelzik, hogy megfordult a magyar szavazatok romániai apadási tendenciája. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a szövetség kolozsvári eredményvárójában tartott rövid sajtótájékoztatóján köszönte meg a magyar emberek bizalmát.
Elmondta: az első mérések azt jelzik, hogy az RMDSZ magasan az öt százalékos parlamentbe jutási küszöb fölötti eredményt ért el, és sikerült biztosítania a magyarok arányos képviseletét a román törvényhozásban. Az MTI kérdésére elmondta, a csökkenési spirál visszafordítása nem tulajdonítható egyetlen dolognak. „Az elmúlt években igyekeztünk a döntéseinkkel a társadalmi elvárásokra válaszolni. Akkor is, amikor az összefogásról volt szó, akkor is amikor az újításokról volt szó, amikor egy hiteles megvalósítható programról volt szó, akkor is, amikor a belső szolidaritást kellett erősíteni” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Megjegyezte: az MPP-vel való összefogás, a szórvány és a tömb összefogása meggyőzte a magyar embereket arról, hogy az RMDSZ és partnerei elkötelezettek a magyar ügy iránt, elkötelezett az iránt, hogy Romániát jobbá tegyék.
Kelemen Hunor szerint a választás nemcsak arról szól, hogy hány magyar képviselő lesz a parlamentben, hanem arról is, hogy milyen jövőt képzelnek el a régiónak, az országnak, és benne a magyar embereknek. „Az a fontos, hogy a közösségünk jogai megerősödjenek, és újabb jogokkal tudjuk ezeket bővíteni. (...) Holnaptól vár egy olyan munka, ami a következő négy esztendőben nem szólhat egyébről csak a közjóról, közérdekről, és a magyar érdek képviseletéről” – jelentette ki Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke a választások végeredményének a közzététele előtt nem kívánt arról nyilatkozni, hogy kormányon vagy ellenzékben folytatja munkáját a szövetség. Egy olyan szerződés megkötését tartotta a legfontosabb célnak a román többség és az erdélyi magyarok között, amelyik mindenki számára egyenlő jogokat, esélyegyenlőséget biztosít, a magyar közösség számára pedig az identitásmegőrzés biztonságát nyújtja.
Biró Zsolt: jól döntöttünk, amikor az együttműködést választottuk
Biró Zsolt szerint a romániai parlamenti választások urnazárásakor közzétett exit poll felmérések azt jelzik, hogy a Magyar Polgári Párt (MPP) jól döntött, amikor a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) való együttműködés útját választotta.
Az MPP elnöke az RMDSZ kolozsvári eredményváróján nyilatkozott az MTI-nek. Kijelentette: az összefogás listája várhatóan arányos képviseletet biztosít az erdélyi magyarságnak a román parlamentben. Ez pedig azt jelzi, hogy az erdélyi magyar közösség azt várja el a politikusaitól, hogy a nemzeti ügyekben fogjanak össze.
Arra a felvetésre, hogy a választási részvételi arány elmaradt az országos átlagtól Maros és Kovászna megyében – ahol az MPP jelöltjei is befutó helyeken szerepelnek az RMDSZ jelöltlistáin – Biró Zsolt kijelentette: pártjának nincs oka szégyenkezni. Megjegyezte, kiemelkedő, vagy az illető megye átlagának megfelelő volt a részvételi arány azokon a településeken, amelyeket MPP-s polgármester vezet. Hozzátette: a párt legfontosabb bázisa Hargita megye, amelyikben kiemelkedően jól sikerült a választók mozgósítása.
Biró Zsolt kijelentette: az MPP által hangsúlyosan képviselt célok bekerültek a közös választási programba, és bízik abban, hogy ezeknek hangot tudnak adni a bukaresti törvényhozásban.
Az RMDSZ és a MPP együttműködési megállapodásának megfelelően a polgári pártnak két képviselője lesz a parlament alsóházában, akik az RMDSZ frakcióban fejtik majd ki tevékenységüket. Erre azáltal nyílik lehetőség, hogy az RMDSZ civil szervezetként, az MPP pedig pártként van bejegyezve. Az MPP képviselői egy időben lehetnek a tagjai mindkét szervezetnek.
A szociáldemokraták szerint őket illeti meg a kormányzás joga
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy véli, hogy történelmi győzelmet aratott a romániai parlamenti választáson, és őket illeti meg a kormányalakítás joga – erről Liviu Dragnea, a PSD elnöke nyilatkozott vasárnap este az exit poll eredmények közzé tétele után.
A felmérések szerint a PSD a szavazatok 45 százalékát kapta, a második helyezett, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a voksok mintegy 21 százalékát gyűjtötte össze.
Dragnea úgy vélte, a választók egyértelműen döntöttek, és az eredmények alapján a PSD-nek kell kormányt alakítania. Ennek érdekében tárgyalni fognak a Călin Popescu Tăriceanu vezette szabadelvű ALDE-val, amely az exit poll eredmények szerint a voksok mintegy 6 százalékát kapta.
A liberálisok nem adják fel
„Még játszik a Dacian Cioloş - kormányfő projekt” – fogalmazott Alina Gorghiu, a Nemzeti Liberális Párt elnöke az exit-poll eredmények ismertetését követően, hozzátéve, hogy vasárnap éjjel a liberálisok párhuzamos szavazatszámlálást végeznek – számol be az Agerpres.
A PNL elnöke úgy nyilatkozott: „minden meccset a végéig játszanak”, és hogy még küzdenek azért a célért, hogy parlamenti többséget hozzanak létre, Dacian Cioloşt pedig kormányfőnek tegyék meg. „Sok függ a végleges eredménytől, a kis pártok eredményeitől” – tette hozzá Gorghiu.
Mentsétek meg Romániát Szövetség: hihetetlen győzelem
„Hihetetlen győzelmet” könyvelhet el a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a parlamenti választásokon, tekintve, hogy olyan pártról van szó, amely hat hónapja jött létre – értékelte az eredményeket az USR elnöke, Nicuşor Dan.
„A szavazás napja véget ért. Egy hihetetlen győzelem ez egy olyan pártnak, amely hat hónapja jött létre. Köszönöm mindenkinek, aki ránk szavazott, akik aláírásokat gyűjtöttek, adományoztak számunkra és kimentek az utcára az USR-ért. Minden, amit ekkora lelkesedéssel és jóindulattal tettek értünk, kötelez minket. A parlamentbe bejutó képviselőinknek kötelességük betartani a kampányban tett ígéreteiket, és nekünk, mint pártnak növekednünk kell ugyanazon elvek mentén, a becsületességet és versenyképességet szem előtt tartva” – írta vasárnap este Facebook-oldalán Nicuşor Dan.
Tăriceanu: Johannisnak el kell fogadnia a nép akaratát
„Klaus Johannis államelnöknek el kell fogadnia a nép akaratát, amelyet a vasárnapi szavazással kinyilvánított, és nem szabad a törvényes kormány megalakításának útjába” – nyilatkozta a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) társelnöke, Călin Popescu-Tăriceanu.
„Köszönöm mindenkinek, aki lehetővé tette a mai napon a változást. Az önök szavazatának köszönhetően esélyünk van jobb irányba terelni az országot. Egységben fogjuk ezt véghezvinni, végképp magunk mögött hagyva az ellenségeskedést, amelyet egyesek szítottak közöttünk. (...) Bebizonyosodott, hogy egyetlen liberális párt létezik Romániában, az ALDE” – írta Facebook-oldalán Călin Popescu-Tăriceanu.
„Minden pártot, amely az általunk vallott értékrendet képviseli, meghívok a változás és demokrácia koalíciójába. Meghívom az ALDE-ba a Nemzeti Liberális Párt kiábrándult tagjait. Az emberek kinyilvánították véleményüket, tisztán és világosan. Kérem Klaus Johannis államelnököt, hogy fogadja el minden hátsó szándék nélkül a nép akaratát, amelyet a vasárnapi szavazással kinyilvánított, és ne álljon egy hiteles, törvényes és demokratikus kormány megalakításának útjába” – írja bejegyzésében Tăriceanu.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!