Elsőfilmes román rendező nyerte az Arany Medvét

•  Fotó: Berlinale

Fotó: Berlinale

Adina Pintilie elsőfilmes román rendező Touch Me Not (Ne érints meg) című alkotása kapta meg a legjobb filmnek járó Arany Medvét a 68. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, a Berlinalén szombaton.

MTI

Bács Béla János

2018. február 24., 21:542018. február 24., 21:54

2018. február 25., 01:062018. február 25., 01:06

Adina Pintilie dokumentarista stílusban készített alkotását a kritikák radikális kísérleti filmként jellemezték, amely a szexualitás témáját dolgozza fel tabuk nélkül.

A több mint kétórás román-német-cseh-bolgár-francia koprodukció egy nő történetét meséli el, aki mások mellett pszichiáterhez és férfi prostituálthoz fordul segítségért, mert nem bírja elviselni mások érintését.

Tom Tywker, a nemzetközi zsűri elnöke a díjátadó gálán a döntéssel kapcsolatban elmondta, hogy társaival nagyon sokat beszélgettek a versenyfilmekről, nem egyszer hosszabban, mint az adott alkotás játékideje.

A beszélgetések során

Idézet
rájöttünk, hogy nemcsak azt akarjuk méltatni az elismerésekkel, hogy mire képes a mozi, hanem azt is, hogy hová juthat el még

– mondta a többi között a Felhőatlasz és a Lé meg a Lola című sikerfilmekről ismert német rendező.

Adina Pintilie a legjobb elsőfilm 50 ezer euróval (15,5 millió forint) járó díját is megkapta. A 38 éves művész az első román rendezőnő, aki elnyerte az Arany Medvét, és öt éven belül a második román fődíjas a Berlinalén.

Az elismerést 2013-ban Calin Peter Netzer Pozitia Copilului (A gyermek fekvése) című filmje kapta.
Tavaly Enyedi Ildikó Oscar-díjra jelölt Testől és lélelkről című alkotását tüntették ki az Arany Medvével.

A világ legnagyobb filmes közönségfesztiválja az idén sem ért véget magyar vonatkozású díj nélkül,

Bucsi Réka magyar animációs filmes dániai alkotásként versenyző Solar Work című rövidfilmje 20 ezer euróval járó az Audi Short Film Award nevű elismerést kapta meg.

A nagyjátékfilmes mezőnyben az idén 19 alkotás indult. A legjobb rendezésért járó Ezüst Medvét a Berlinale nyitófilmje, Wes Anderson Isle of Dogs (Kutyák szigete) című alkotásának ítélték oda. A jövőbeli Japán kitalált helyszínein játszódó animációs filmmel – amelyben egy kisfiú keresi elrabolt kutyáját – az amerikai rendező a kritikák szerint ismét bizonyította zsenialitását.

A díjat a rendező távollétében az egyik legnagyobb hatású kortárs amerikai filmszínész, Bill Murray vette át, megjegyezve: „nem hittem volna, hogy kutya leszek egy filmben, és medvét viszek haza érte”.

Wes Anderson legutóbb 2014-ben indult a Berlinalén, Grand Budapest Hotel című munkáját a zsűri nagydíjával – egy Ezüst Medvével – tüntették ki.

Az év első jelentős nemzetközi filmszemléjén a zsűri nagydíját ezúttal egy másik visszatérő versenyző, a lengyel Malgorzata Szumowska kapta Twarz (Bögre) című szatírájáért, amely a mai vidéki Lengyelországot mutatja be egy fiatalember történetén keresztül, akit egy súlyos arcműtét után kitaszít a környezete.

A legjobb női alakításért járó Ezüst Medvét Ana Brun kapta, aki egy idős leszbikust alakít a Las herederas (Az örökösnők) című paraguayi filmben. Az alkotás elnyerte a fesztivál alapítójának nevét viselő Alfred Bauer-díjat is. Ezt az elismerést mindig olyan filmnek ítélik oda, amely a zsűri szerint új távlatokat nyit a filmművészetben. A rendező, Marcello Martinessi a díj átvétele után azt mondta, reméli, hogy filmje hozzájárulhat ahhoz, hogy az erősen konzervatív Paraguay társadalma nyitottabbá, elfogadóbbá váljék.

A legjobb férfi alakításért járó Ezüst Medvével Anthony Bajont tüntették ki, aki a La priére (Az imádság) című francia drámában egy drogfüggőséggel küzdő fiatalembert játszik. A legjobb forgatókönyvnek járó Ezüst Medvét a Museo (Múzeum) című spanyol-brit koprodukciónak ítélte oda a zsűri.

A valamely alkotói területen – zene, díszlet, vágás, kosztüm vagy kameramunka – mutatott kiemelkedő teljesítményért járó Ezüst Medvét Elena Okopnaja, a Dovlatov című orosz film jelmeztervezője kapta.

A nagyjátékfilmes mezőny nagy vesztese az idén a német film.

A 19 munka között 4 német film is volt, de egyiket sem díjazta a zsűri.

A rövidfilmes zsűri fődíját, a kategória legjobbjának járó Arany Medvét a The Men Behind the Wall (A férfiak a fal mögött) című izraeli alkotás, Ines Moldavsky rendezése kapta. Az Ezüst Medvével egy Ruandában született svájci rendező, Samuel Ishimwe Imfura című rövidfilmjét tüntették ki.

A német főváros központjában, a Potsdamer Platz mellett álló Berlinale-palotában (Berlinale Palast) megtartott gálán több mint 1600 vendég vett részt, Az Arany Medvét és az Ezüst Medvéket Dieter Kosslick fesztiváligazgató és a zsűri tagjai adták át. A ceremónia a győztes film vetítésével zárult.

A Berlinale a világ legnagyobb filmes közönségfesztiválja, és a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb az A-kategóriás filmfesztiválok sorában. A 11 napos szemlén 78 országból 385 filmet mutattak be. Az utolsó nap csak a közönségé:

vasárnap a fesztivál helyszínein még egyszer levetítik a különböző szekciók legsikeresebb alkotásait.

Adina Pintilie •  Fotó: Berlinale Galéria

Adina Pintilie

Fotó: Berlinale

Touch me not (Ne érints meg) – román, német, cseh, bulgár, francia koprodukció, világpremier Adina Pintilie rendezésében

Merész és sokoldalú megközelítése egy olyan témakörnek, melyet tabuk öveznek és melynek tárgyalási horizontját merev társadalmi normák szabályozzák.

Intimitás, szabadság, érintés, társadalmi örökség, szex és erotika. A film ötvözi a dokumentum jelleget a művészi kivitelezéssel és bemutat néhány terápiás helyzetet is.

korábban írtuk

Berlinale 2018: a filmfesztivál és a város
Berlinale 2018: a filmfesztivál és a város

Habár több mint 24 órát kell még várnunk addig, amíg Dieter Kosslick a Berlinale nemzetközi filmfesztivál igazgatója és Tom Tykwer a hat tagú zsűri idei elnöke megnyitják a Berlinale 68. kiadását, a belépőjegyek megvásárlásáért már elkezdődött a „harc”.

14 alma – 2018-as taiwani, myanmari világpremier Midi Z rendezésében. Dokumentumfilm a Fórum szekcióban.

Az álmatlanságban szenvedő sikeres üzletembernek egy jósasszony 14 napos kolostori tartózkodást javasol, mely idő alatt naponta meg kell ennie egy almát. Az úton a kamera is elkíséri őt, így

a néző is bepillantást nyerhet egy burmai budhista kolostor mindennapjainak néhány részletébe.

korábban írtuk

Elkezdődött a 68. Berlinale
Elkezdődött a 68. Berlinale

A 68. Berlini filmfesztivál nyitóünnepségét Anke Engelke német színésznő moderálta. Sajátos német humorával ezúttal is magával ragadta a közönséget, érintve az Egyesült Államok elnökét, a főváros polgármesterének szexuális orientációját és a #metoo mozgalmat is.

Nem kevésbé érdekesek azok a jelenetek, melyek a kolostort kiszolgálókat és a szerzetesekhez segítségért forduló lakosságot mutatja be. Vajon, mi az ami meglepőbb lehet számunkra? –a bemutatott világ mássága vagy azok az élethelyzetek és viszonyok, melyek hasonlóságot mutatnak az általunk ismertekkel.

korábban írtuk

Berlinale 2018: második nap, második világpremier – román dokumentumfilm a fociról
Berlinale 2018: második nap, második világpremier – román dokumentumfilm a fociról

A különböző szekciókban több magyar és román filmet is megtekinthetnek az érdeklődők. Ezek a filmek általában sikernek örvendnek, az elmúlt években gyakran jutalmazták azokat. Nem minden ország büszkélkedhetik hasonló sikerrel.

korábban írtuk

Berlinale 2018: a film amelyben szinte csak nők játszanak
Berlinale 2018: a film amelyben szinte csak nők játszanak

Las herederas (Az örökösök), Marcelo Martinessi filmje (Paraguay, Uruguay, Németország, Brazília, Norvégia, Franciaország – 2018).

korábban írtuk

Világpremieren a Berlinalén: egy kislány életének utolsó napjai
Világpremieren a Berlinalén: egy kislány életének utolsó napjai

Supa modo, kenyai német koprodukció, világpremier. (A beszámoló cselekményleírást tartalmaz)

korábban írtuk

Berlinale 2018: miként lehet méltósággal élni a háború borzalmai között?
Berlinale 2018: miként lehet méltósággal élni a háború borzalmai között?

Tematikus rövid program a Forum Expanded szekcióban. Dokumentumfilmek, melyek nyelvezetükben és a képi fogalmazásukban túlmutatnak a hagyományos eszköztáron. Aleppó, Szarajevó és Bejrút. Három film, három helyszín.

korábban írtuk

Berlinale 2018 – Perspektívák
Berlinale 2018 – Perspektívák

A 68 évvel ezelőtti létrehozása óta újabb és újabb szekciókkal bővült a Berlinale filmfesztivál. A német mozi perspektívái címmel 17 évvel ezelőtt hoztak létre külön szekciót, mely értelemszerűen az új német filmeket, filmes kísérleteket foglalja magába.

korábban írtuk

Berlinale 2018 – A legjobb, amit életedből kihozhatsz
Berlinale 2018 – A legjobb, amit életedből kihozhatsz

The Best Thing You Can Do With Your Life (A legjobb, amit életedből kihozhatsz) – Német mexikói koprodukció, 2018.

korábban írtuk

Berlinale 2018: feléhez érkezett a 11 napos filmfesztivál
Berlinale 2018: feléhez érkezett a 11 napos filmfesztivál

Don't Worry, He Won't Get Far On Foot (Ne aggódj, nem jut messze gyalogosan) – USA, 2018, rendezte Gus Van Sant. Aufbruch (Elindulás) – 2018-as osztrák film Ludwig Wüst rendezésében. Ezeket a filmeket láttuk szerdán.

korábban írtuk

Berlinale 2018 – felnőtté válás és testvérek élete
Berlinale 2018 – felnőtté válás és testvérek élete

Ezeket láttuk a Berlinálén: Unicórnio – 2017-es brazil film Eduardo Nunes rendezésében, Mein Bruder heißt Robert und ist ein Idiot (A testvéremet Róbertnek hívják és egy idióta) – 2018-as német, francia, svájci film, rendezte Philip Gröning.

korábban írtuk

Berlinale 2018: rövidfilmek és világpremierek
Berlinale 2018: rövidfilmek és világpremierek

A fesztivál újabb napján rövidfilm-csomagot néztünk a Generációk szekcióban, ugyanakkor premieren is voltunk.

korábban írtuk

Berlinale 2018 – Válogatás a Generációk szekció rövidfilmjeiből
Berlinale 2018 – Válogatás a Generációk szekció rövidfilmjeiből

A Generációk szekció 1978-tól szerves része a Berlinale filmfesztiválnak. Az itt vetített filmek legfeljebb 20 percesek lehetnek a szabályzat szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár

A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal