Fotó: Both Ildikó
Cseke Attila egészségügyi miniszter elismerte, hogy nem értett egyet a vizitdíj bevezetésével az egészségügyi rendszerbe. Sőt, tavaly Bihar megyei szenátorként 11 500 aláírást gyűjtött ez ellen, azonban nem tudta, hogy elődje a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előtt vállalta fel ennek bevezetését.
2010. szeptember 12., 17:502010. szeptember 12., 17:50
2010. szeptember 24., 14:552010. szeptember 24., 14:55
Fotó: Both Ildikó
Csekét szombaton egy újságíró kérdezte meg, miért fogadta el egészségügyi miniszterként a vizitdíjat, mikor tavaly, szenátorként nyilvánosan is felszólalt ez ellen, mi több, 11 500 aláírást gyűjtött össze, hogy megakadályozza bevezetését – tájékoztat a Mediafax.
„Ön mit tett volna?” – tette fel a költői kérdést Cseke, aki elismerte: „furcsa érzések kerülgették”. „Elvállalod, hogy segíted Bihar megyét, a 11 500 aláírót is, vagy azt mondod »nem akarok részt venni ebben«, és akkor ez az onkológiai központ nem nyerheti el a minisztérium támogatását.”
Cseke kifejtette, miután mérlegelte az előnyöket és hátrányokat, úgy döntött, inkább miniszter marad, ugyanakkor a vizitdíjnak nem lesz annyira negatív hatása, hiszen a rendszer fejlett országokban, például Németországban és Franciaországban is működik.
Elmagyarázta, a vizitdíj legfontosabb szerepe nem az, hogy pénzt vonzanak a rendszerbe, hanem „szabályozni az orvosi szolgáltatások mértékét”. „Ma nagyon sok beteg akkor is a kórházhoz fordul, ha elegendő lenne családorvosához mennie. Ugyanakkor így az anyagi háttér helyben marad, nem kerül a központi költségvetésbe, haszonélvezői pont a fizető betegek lesznek” – magyarázta a miniszter.
Tavaly augusztusban a Bihar megyei RMDSZ néhány hét alatt 11 500 aláírást gyűjtött össze az egészségügyi vizitdíj ellen és a biztosított–biztosító viszony tisztázása érdekében.
„Derzsi Ákos képviselő és Cseke Attila szenátor elviszik az aláírásokat Bukarestbe, leteszik a parlamentben, az Országos Egészségügyi Biztosítópénztárnál és az egészségügyi minisztériumban. Azok, akik döntő pozícióban vannak, gondolkodhatnak a kérésünkön” – nyilatkozta akkor Szabó Ödön, a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke.
Kifejtette, Magyarországon egy hasonló kezdeményezés népszavazás megszervezéséhez vezetett, és a polgárok a vizitdíj ellen szavaztak. Cseke Attila szenátor akkor kifejtette, Romániában a vizitdíj körül „teljes a köd”, Ion Bazac miniszter és a tervezet kidolgozói igen kevés információval szolgáltak.
Cseke Attila egészségügyi miniszter szerdán jelentette be, hogy 2011 januárjától bevezetik a vizitdíjat. A minisztérium által kidolgozott, a kórházak ésszerűsítésének 2011/2012-es országos stratégiája előírja, hogy már az első negyedévben bevezetik a jelképes vizitdíjat, amelyet az orvosi szolgáltatók gyűjtenek be. A kormány a Nemzetközi Valutaalap és az EB előtt vállalta fel az orvosi vizitdíj bevezetését, és azt is, hogy a díj kifizetése alól mentesülők aránya nem haladja meg a 40 százalékot. A minisztériumi tervezet szerint az egyéni hozzájárulás nem haladja meg az évi 600 lejt, az efölötti összegért a betegeknek nem kell fizetniük. A családorvosi vizsgálatért 5 lejt, a munkaidőn kívüli otthoni ellátásért 15 lejt kell a betegeknek fizetniük, a szakorvosi járóbeteg gondozásért 10 lejt, ha munkaidőn kívül kerül erre sor, 20 lejt. A mentők szolgáltatásaiért, ha otthoni vizsgálatot is jelent ez, 20 lejt kell majd fizetni.
Ferenc pápa temetése szombaton lesz, a gyászszertartás helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a Szent Péter téren – jelentette be a Vatikán kedden.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
szóljon hozzá!