Brüsszel is elismeri, hogy Romániában túl sok a medve

A Petíciós Bizottságot Vincze Lóránt kezdeményezésére májusban látták vendégül Kovászna megye tanácsának gyűléstermében •  Fotó: Vincze Lóránt/Facebook

A Petíciós Bizottságot Vincze Lóránt kezdeményezésére májusban látták vendégül Kovászna megye tanácsának gyűléstermében

Fotó: Vincze Lóránt/Facebook

Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága (PETI) elfogadta november 29-én azokat az ajánlásokat, amelyeket a medvével kapcsolatos májusi erdélyi tényfeltáró látogatása során szerzett tapasztalatai és információi alapján jónak látott.

Bodor Tünde

2023. november 30., 20:002023. november 30., 20:00

Kovászna, Hargita, Maros és Brassó megye tanácselnökei még 2019-ben fordultak petícióval a bizottsághoz az ember-medve közötti együttélés problémáival, ennek köszönhető, hogy ez év májusában

az európai parlamenti küldöttség Vincze Lóránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő kezdeményezésére ellátogatott Romániába, ezen belül Székelyföldre, hogy személyesen tájékozódjon a medveproblémával (és az illegális fakitermeléssel) kapcsolatban.

Jó hírt közölt Vincze Lóránt

A bizottság most úgy látja, hogy „Romániának olyan törvényeket kell alkotnia, amelyek által a barnamedve védelme és a lakosság érdekei összeegyeztethetők, hiszen a medvetámadások emberi áldozatokat követeltek és súlyos hatással voltak a gazdák számára” – tette közzé közösségi oldalán Vincze Lóránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő szerdán.

Az ülésen bemutatott jelentés rámutat, hogy

a barnamedve szigorúan védett állatfaj, a populáció azonban látványosan növekedett az elmúlt években – többek között a szigorú uniós jogszabályok miatt –, ennek következtében pedig megnőtt a konfliktusok száma.

A jelenleg fennálló helyzetet a jelentés szerint sürgősen kezelni kell, ezért az ajánlások arról szólnak, hogy az Európai Bizottság vizsgálja felül a medve szigorúan védett státusát azokban a régiókban – így Romániában is –, ahol túlszaporodtak, továbbá

az Európai Bizottság és a tagállamok határozzák meg a megelőző intézkedések és kompenzáció megfelelő és hosszú távú finanszírozási lehetőségeit, a tagállami hatóságok pedig könnyítsék meg a kártérítések kiutalását.

Az ajánlások javasolják ezen felül a károkról szóló uniós szintű információgyűjtést a szükséges intézkedések meghozatalának kiindulópontjaként. Vincze Lóránt javaslatára a PETI azt is kéri, hogy

az Európai Bizottság nyújtson segítséget az átfogó adatgyűjtéshez a barnamedve-populációról és annak hatásairól.

Vincze azon az ülésen, amelyen ezeket az ajánlásokat elfogadta a PETI-bizottság, azt tapasztalta, „a képviselők többsége a mi oldalunkon volt.”

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Hogyan tovább?

Az ajánlások további útjára, jövőjére és a gyakorlatba ültetés időpontjára is rákérdeztünk Vincze Lórántnál. Mint jelezte „a Petíciós Bizottságban a szerdai szavazással lezárultak a romániai tényfeltáró úttal kapcsolatos vizsgálatok. Az ajánlásokat a PETI megküldi az illetékes helyi, regionális és nemzeti hatóságok, illetve az Európai Bizottság számára.

Idézet
Mivel ajánlásokról van szó, azok nem kötelező érvényűek, de az Európai Parlament PETI bizottságának ilyen jellegű ajánlásai elsősorban politikai nyomásgyakorlásként érvényesíthetők, ezért is fontos, hogy milyen jellegű javaslatok születtek a barnamedve témájában.

A tényfeltáró út alapját képező petíciók továbbra is nyitva maradnak, és ahogy a jelentés fogalmaz, »a fejlemények függvényében egy későbbi időpontban döntéseket hoznak e petíciókkal kapcsolatos további lépésekről«.”

Az RMDSZ-es politikus szerint az a Petíciós Bizottság keretében annyit jelent majd, hogy pár hónap múlva, ha a képviselők úgy döntenek, ismét napirendre tűzik a petíciókat vagy azok egy részét, és megnézik, történt-e előrelépés az ajánlások alapján Romániában.

Idézet
Tehát ez egy monitoringot, azaz folyamatos figyelmet biztosít a képviselőknek, és azt, hogy napirenden tartsák a témát, vélhetően addig, amíg a kívánt eredményt a kérdésben el nem érik.

Az ilyen folyamat pedig a címzett feleket cselekvésre készteti. Ebben az esetben nemcsak a nemzeti hatóságok, hanem a Bizottság döntéseit is várjuk” – fejtette ki az EP-képviselő.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár

A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal