Az elmúlt két hétben sokat gondolkodtam, hogy miért is jött ez a vírus. Talán valamiféle figyelmeztetés. Figyelmeztetés, hogy rossz irányba haladunk, hogy önzően viselkedünk, hogy nem élünk elég tudatosan. Pazarolunk, őrült módon vásárolunk. Sőt, a vásárlás teljes hétvégi programmá nőtte ki magát. Nem töltünk elég időt a családunkkal. Nem szeretetből és segítséggel fordulunk egymás felé, hanem kritizálva és kioktatva emelünk falakat.
2020. március 27., 10:002020. március 27., 10:00
Óriási szomorúság, hogy ezért milyen nagy árat fizetünk. De ezzel szemben a legnagyobb baj is hoz jót: ahogy nézegetem nap mint nap a Facebookon, az apukák esti mesét olvasnak a gyerekeknek, a folyton rohanó anyukák most maszkot varrnak.
Eddig, ha anyuka takarított, főzött, örült, ha nem voltak a gyerekei láb alatt. Ők most azt is láthatják, hogy miként lett tisztaság, mennyi energiába kerül rendben tartani a lakást, hogyan kerül az asztalra az étel. És így értékelni is tudják, azt hiszem.
Esténként kártyapartiktól és családi énekelgetéstől hangosak a lakások itt Olaszországban, de gondolom, már otthon, Gyergyóban is.
A boltok fejlesztették a szolgáltatásaikat, egyre többen vállalnak házhozszállítást, hogy megéljenek.
A kihalt városokban újfajta élet jelent meg: látom a hírekben, hogy a turisták helyett vaddisznók sétafikálnak Róma utcáin.
Segítségnyújtó üzenetek árasztják el az internetet. Aggódunk a rég nem látott, távoli ismerősökért is, érzékenyebbek és érzelmesebbek lettünk. A szülők egyre jobban tisztelik és elismerik a pedagógusokat, mert most ők tanulnak otthon a gyerekkel. Elkészülünk a hónapok óta halogatott feladatokkal.
És ülünk a tiszta lakásban, és egyre csak várunk, várunk... Ott van a bizonytalanság. Lehet eddig még igazán nem is éreztem. Néha eljátszom a gondolattal, hogy milyen lesz, amikor vége lesz a karanténnak. Azt remélem, hogy nem onnan folytatjuk, ahol abbahagytuk.
És közben mennek a mindenféle egymásnak ellentmondó információk. A szomszédom szólt át a kerítésen, hogy a miniszterelnök bejelentette: július 31-ig érvényben marad az otthoni karantén egész Olaszországban. Elkeserítő: főként, ha tényleg így lenne. Ugyanis utánanéztem, és Giuseppe Conte éppen azt az elterjedt híresztelést cáfolta, miszerint július végéig fenntartják a szigorításokat. Ő annyit mondott:
Az biztos, hogy a mostani kijárási tilalom hivatalosan április 3-ig tart, és abban is biztos vagyok, hogy ezt hosszabbítani fogják.
(fojtatjuk)
Katona Era (Olaszország)
Havazik, ami itt az Adriai-tenger partján igencsak szokatlan jelenség március végén. Ezen a tájon az sem szokványos, ha január-februárban esik a hó, nemhogy most. Múlt héten még 25, most épp csak 4 fok van. Miért fontos ezt? Mert azt mondják, hogy ettől csak rosszabb lesz a helyzet.
Óriási volt az örömöm tegnap délután: jött az a hír, aminek minden Olaszországban élő ember, de talán az egész emberiség a legjobban örülne: egyetlen halott, egyetlen újabb megbetegedés sem történt aznap. Ezt olvastam számos Facebook csoportban. Sajnos, hamar kiderült, hogy ez nem igaz: valaki félreértett valamit.
Ebben a helyzetben, amikor minden nap ezrekkel nő a megbetegedettek száma és a halálozásoké is, minden kis jó hír reményt jelent: a híradókban bemondták, hogy az olasz kormány segítséget kért Oroszországtól és Oroszország küldte is: hat nagy repülőgéppel hoztak mindenféle műszereket, anyagokat a gyógyításhoz.
Nagyon rossz hírt kaptam szombat reggel: a szomszédom mesélte, hogy a közeli faluban, ami tőlem 2–3 kilométerre van, három személy vírusfertőzött. A környéken eddig nem volt egy sem. Eddig még viszonylag biztonságban éreztem magam, de most már elért a félelem.
Röviden összefoglalva az elmúlt napok tapasztalatait. Itt, Lancianóban, ahol élek, nincs hiszti, nincs pánik, nyugalom és optimizmus van, és végeláthatatlannak tűnő várakozás. Nem fizikailag nehéz a karantén, lelkileg, idegileg kimerítő.
Kedden múlt egy hete, hogy be vagyunk zárva, vagy másképp mondva, bezárkózva itt Olaszországban. Nézzük a híreket, a vírus nem jött közelebb, tudtommal egy innen húsz kilométerre lévő másik településen van a hozzám legközelebbi beteg.
„Eddig nem volt bajom, dolgoztam, tettem-vettem itthon a lakásban, elfoglaltam magam, de most nagyon egyedül érzem magam” – ezt írja a gyergyói Katona Era, aki sok millió más emberrel együtt múlt kedd óta házi karanténban van Olaszországban.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!