Nagyon rossz hírt kaptam szombat reggel: a szomszédom mesélte, hogy a közeli faluban, ami tőlem 2–3 kilométerre van, három személy vírusfertőzött. A környéken eddig nem volt egy sem. Eddig még viszonylag biztonságban éreztem magam, de most már elért a félelem.
2020. március 23., 11:072020. március 23., 11:07
Zokogtam a hír hallatán. Még a teraszra is félek kimenni, mert amint tudjuk, a vírus, a levegőben is képes terjedni. És a szél is fúj, ami nagyon nem jó ilyenkor. Az elmúlt napokban 25 Celsius-fok volt itt, de lehűlés jön és ez is a vírus terjedésének kedvez. Ahogy én tudom, a legnagyobb valószínűsége az emberről emberre terjedésnek van, de a szél is segíti a vírusok közlekedését. Az időseknek ezért is jobb volna benn maradniuk.
Közben aggódva figyelem azt is, hogy mi van otthon. Egy gyergyói ismerősöm meséli, hogy vannak sokan, akik hazajöttek külföldről, és a legtöbben be is tartják a házi karantént,
Innen én csak annyit tudok javasolni, hogy ha valaki ilyen személyt lát az utcán, akiről tudja, hogy otthon kellene üljön, az jelentse a rendőrségnek.
Az ilyeneket nemcsak börtönnel, vagy pénzbírsággal sújtanám, hanem közzé tenném a nevüket, képüket is, hogy lássa a nép, hogy kik azok, és kiközösítsék azokat, akik miatt az életük veszélyben van.
Amit még hallok, és nem értem, az, hogy míg a fiatalok inkább igyekeznek betartani a szabályokat, az idősek járkálnak az utcákon. Pedig ők vannak veszélyben. Azt gondolják, hogy nekik mér mindegy? Ha így volna, akkor is felelőtlenek, hiszen
Sokan írnak a Messengeren, és konkrét tanácsokat kérnek, hogy ha otthon is beáll a karantén, akkor mit tegyenek, mennyi időre vásároljanak? Én csak a magam módszerét tudom: nem halmoztam mindenfélét (itt nem is lenne hol tároljam), úgy alakítottam, hogy egy héten egyszer, vagy legtöbb kétszer menjek ki. A boltok el vannak látva, ahogy máskor. A kenyeret is meg lehet pirítani, ha szárad. A termékek ára nem drágult.
Hogy ők nem kapják el a vírust, véleményem szerint annak köszönhető, hogy maximálisan odafigyelnek a higiéniára, betartják ők is és mi is a távolságot, egyszóval a szabályokat.
Mint írtam, többen rám kérdeztek, mit csinálok, hogy nem unatkozom itthon:
Ezenkívül olvasok amit eddig nem nagyon tettem, letöltöttem egy edzés programot a telefonomra, így napi fél órát tornázok, letöltöttem egy „tanulj angolul” applikációt és elkezdtem az angolnyelv-tanulást. Továbbá főzök, sütők, otthoni barátokkal, ismerősökkel beszélek, aztán ha kedve van a lakótársamnak, kártyázunk...
De mindenki más, és mindenki másképp éli meg ezt a helyzetet. A lakótársam, többnyire minden napot azzal tölti ki, hogy szépítkezik (hajmosás, hajvasalás, sminkelés, körömlakkozás), az otthoni barátokkal beszélget, majdnem egész nap videochaten. Most érkezett ki a konyhába, ahol én épp padlizsánt (bocsi, vinetát) sütök. Holnapra levest főzök és rakott brokkolit. Telnek a napok, csak újabb rossz hírek ne jönnének...
Katona Era, Olaszország
„Eddig nem volt bajom, dolgoztam, tettem-vettem itthon a lakásban, elfoglaltam magam, de most nagyon egyedül érzem magam” – ezt írja a gyergyói Katona Era, aki sok millió más emberrel együtt múlt kedd óta házi karanténban van Olaszországban.
Kedden múlt egy hete, hogy be vagyunk zárva, vagy másképp mondva, bezárkózva itt Olaszországban. Nézzük a híreket, a vírus nem jött közelebb, tudtommal egy innen húsz kilométerre lévő másik településen van a hozzám legközelebbi beteg.
Röviden összefoglalva az elmúlt napok tapasztalatait. Itt, Lancianóban, ahol élek, nincs hiszti, nincs pánik, nyugalom és optimizmus van, és végeláthatatlannak tűnő várakozás. Nem fizikailag nehéz a karantén, lelkileg, idegileg kimerítő.
Már a 10. napja, hogy életbe lépett Olaszországban a karanténállapot, amikor mindenkinek kötelező benn maradnia a lakásában, és csak azok mehetnek ki, akiknek munkájára végképp szükség van. Mások pedig csak a legszükségesebb bevásárolások idején tartózkodhatnak a házon kívül.
Házkutatást tartottak egy ügyvédnő lakásán. A nő állítólag pénzt ajánlott fel azoknak az embereknek a meggyilkolásáért cserébe, akiknek szerinte köze volt fia halálához – számol be a News.ro.
A Vodafone és a Digi vásárolja fel a Telekom Romániát – számolt be az MTI az economedia.ro cikke nyomán.
Kormányhatározattal 223,6 millió lejjel egészítette ki szerdán az egészségügyi minisztérium költségvetését a kabinet.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Külföldön két napon, november 30-án és december elsején lehet szavazni 7 és 21 óra között a külképviseleti szavazóhelyiségekben a december elsején tartott parlamenti választáson.
Idén december elsején a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg a szavazókorú polgárok, pártlistás arányos rendszerben.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök az Agerpres beszámolója szerint.
Hétfőn véglegessé válnak a pártok, választási szövetségek és független jelöltek által a parlamenti választásokra benyújtott jelöltlisták; hét végén kezdődik a választási kampány.
Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
szóljon hozzá!