
Andrá tutto bene (Minden rendben lesz)
Fotó: Katona Era
„Eddig nem volt bajom, dolgoztam, tettem-vettem itthon a lakásban, elfoglaltam magam, de most nagyon egyedül érzem magam” – ezt írja a gyergyószentmiklósi Katona Era, aki sok millió más emberrel együtt múlt kedd óta házi karanténban van Olaszországban. A kisvárosban, ahol lakik, nincs koronavírusos beteg, azaz nincsenek a „frontvonalban”. Egy hete az ottani helyzet épp olyan volt, mint ami jelenleg Székelyföldön tapasztalható. De ki tudja, mi lesz itt is egy-két hét múlva. Alább lássuk, hogy mit mond ő.
2020. március 17., 15:412020. március 17., 15:41
2020. március 19., 10:342020. március 19., 10:34
Egy hete még felszolgálóként dolgoztam egy Pescara közelében fekvő kisvárosban, egy szórakozóhelyen. Éreztük ugyan, hogy „jön valami”, de egy hete még nevettünk, poénkodtunk ezen. Kedden mondták ki, hogy mindenkinek otthon kell maradnia. Azóta olvasás, sudoku, keresztrejtvény, filmnézés, játék a telefonon – ez tölti ki az időt. Mindenki komolyan veszi az utasításokat,
Olyan két hete kezdett érezhetővé válni a vírusprobléma. Mi, vendéglátósok elsősorban azon éreztük, hogy egyre kevesebb lett a vendég, és az emberek egyre többet beszéltek erről a vírusról. Az utcák még tele voltak, még zajlottak az események, például megtartották az iskolákban a gyerekeknek a karneváli rendezvényeket. Aztán
Várakozás az élelmiszerbolt előtt
Fotó: Katona Era
Mindenki élte a megszokott életét, az üzletekben sem volt a megszokottnál nagyobb tömeg. Persze, figyelmeztettek mindenkit a higiénia fontosságára és a szükséges óvatosságra. A vendéglátóhelyeken is fertőtlenítő kézmosó szereket helyeztek el a WC-ben, és
A javasolt óvatosságra figyeltünk is, és üvegpohár helyett egyszer használatos műanyag poharakba szolgáltuk fel az italokat, de bizonyos mértékig még mindig poénnak vettük az egészet.
Március 7-én, szombaton éjszaka a születésnapomat ünnepeltük, együtt nevetgéltünk a kollégákkal. Ekkor jelezte a főnök először, megtörténhet, hogy hétfőtől bezárunk a vírus miatt. Vasárnap már csak páran kellett dolgozni menjenek, aztán hétfőtől meghatározatlan időre
Keddtől, március 10-től már kizárólag csak az élelmiszerüzletek, gyógyszertárak és dohányboltok nyithatnak ki, de szabályozva működnek, és egyszerre csak öt ember mehet be egy légtérbe.
Távolság és elővigyázatosság a boltban
Fotó: Katona Era
Nincs pánik, itt az emberek nem vásároltak fel mindent, ahogy érezni lehetett, hogy „közeleg a vírus”. A karantén kezdetére én is bevásároltam pár dolgot, hogy minél kevesebbszer kelljen kimenni, de ami szükséges, az mindig van a boltokban, illetve ha épp elfogy valami, gyorsan újratöltik a polcokat.
Egyik helységből a másikba csak hatósági engedéllyel lehet menni, a városon belül szabad járni ugyan, de senki nem kockáztat. A boltoknál is másfél-két méteres távolságot tartanak egymástól az emberek. Komoly bírság jár annak, aki ezt megszegi, 200 euró, illetve 3–6 hónap börtön is járhat, az utakon folyamatosan járőröznek a rendőrök, de nem kell erre felszólítsanak senkit, tudjuk, hogy ez a helyes.
Üres utca
Fotó: Katona Era
Egyelőre április 3-áig kötelezők az előírások. Hogy mi lesz utána, azt senki nem tudja még.
Négy nap után mentem ki szombaton vásárolni. A zárt vendéglő berácsozott üvegablakán láttam ezt a rajzot: ANDRÁ TUTTO BENE (Minden rendben lesz). Ez ma az olaszországi jelmondat. Így legyen!
(folytatjuk)
Katona Era, Olaszország
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!