
Andrá tutto bene (Minden rendben lesz)
Fotó: Katona Era
„Eddig nem volt bajom, dolgoztam, tettem-vettem itthon a lakásban, elfoglaltam magam, de most nagyon egyedül érzem magam” – ezt írja a gyergyószentmiklósi Katona Era, aki sok millió más emberrel együtt múlt kedd óta házi karanténban van Olaszországban. A kisvárosban, ahol lakik, nincs koronavírusos beteg, azaz nincsenek a „frontvonalban”. Egy hete az ottani helyzet épp olyan volt, mint ami jelenleg Székelyföldön tapasztalható. De ki tudja, mi lesz itt is egy-két hét múlva. Alább lássuk, hogy mit mond ő.
2020. március 17., 15:412020. március 17., 15:41
2020. március 19., 10:342020. március 19., 10:34
Egy hete még felszolgálóként dolgoztam egy Pescara közelében fekvő kisvárosban, egy szórakozóhelyen. Éreztük ugyan, hogy „jön valami”, de egy hete még nevettünk, poénkodtunk ezen. Kedden mondták ki, hogy mindenkinek otthon kell maradnia. Azóta olvasás, sudoku, keresztrejtvény, filmnézés, játék a telefonon – ez tölti ki az időt. Mindenki komolyan veszi az utasításokat,
Olyan két hete kezdett érezhetővé válni a vírusprobléma. Mi, vendéglátósok elsősorban azon éreztük, hogy egyre kevesebb lett a vendég, és az emberek egyre többet beszéltek erről a vírusról. Az utcák még tele voltak, még zajlottak az események, például megtartották az iskolákban a gyerekeknek a karneváli rendezvényeket. Aztán
Várakozás az élelmiszerbolt előtt
Fotó: Katona Era
Mindenki élte a megszokott életét, az üzletekben sem volt a megszokottnál nagyobb tömeg. Persze, figyelmeztettek mindenkit a higiénia fontosságára és a szükséges óvatosságra. A vendéglátóhelyeken is fertőtlenítő kézmosó szereket helyeztek el a WC-ben, és
A javasolt óvatosságra figyeltünk is, és üvegpohár helyett egyszer használatos műanyag poharakba szolgáltuk fel az italokat, de bizonyos mértékig még mindig poénnak vettük az egészet.
Március 7-én, szombaton éjszaka a születésnapomat ünnepeltük, együtt nevetgéltünk a kollégákkal. Ekkor jelezte a főnök először, megtörténhet, hogy hétfőtől bezárunk a vírus miatt. Vasárnap már csak páran kellett dolgozni menjenek, aztán hétfőtől meghatározatlan időre
Keddtől, március 10-től már kizárólag csak az élelmiszerüzletek, gyógyszertárak és dohányboltok nyithatnak ki, de szabályozva működnek, és egyszerre csak öt ember mehet be egy légtérbe.
Távolság és elővigyázatosság a boltban
Fotó: Katona Era
Nincs pánik, itt az emberek nem vásároltak fel mindent, ahogy érezni lehetett, hogy „közeleg a vírus”. A karantén kezdetére én is bevásároltam pár dolgot, hogy minél kevesebbszer kelljen kimenni, de ami szükséges, az mindig van a boltokban, illetve ha épp elfogy valami, gyorsan újratöltik a polcokat.
Egyik helységből a másikba csak hatósági engedéllyel lehet menni, a városon belül szabad járni ugyan, de senki nem kockáztat. A boltoknál is másfél-két méteres távolságot tartanak egymástól az emberek. Komoly bírság jár annak, aki ezt megszegi, 200 euró, illetve 3–6 hónap börtön is járhat, az utakon folyamatosan járőröznek a rendőrök, de nem kell erre felszólítsanak senkit, tudjuk, hogy ez a helyes.
Üres utca
Fotó: Katona Era
Egyelőre április 3-áig kötelezők az előírások. Hogy mi lesz utána, azt senki nem tudja még.
Négy nap után mentem ki szombaton vásárolni. A zárt vendéglő berácsozott üvegablakán láttam ezt a rajzot: ANDRÁ TUTTO BENE (Minden rendben lesz). Ez ma az olaszországi jelmondat. Így legyen!
(folytatjuk)
Katona Era, Olaszország
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!