Az egységes állami nyugdíjrendszerről szóló törvény alkotmányos, így döntött szerdán az Alkotmánybíróság, visszautasította a PNL és PSD+PC észrevételeit.
2010. október 06., 18:362010. október 06., 18:36
Az Alkotmánybíróság sajtóirodája tájékoztatott, hogy az Alkotmány 146-os cikkelye és az 1992/47-es törvény alapján összehívott Alkotmánybíróság szerdai ülésén elemezte 55 PNL-s képviselő és 33 PSD+PC-s szenátor az egységes állami nyugdíjrendszerről szóló törvény alkotmányosságával kapcsolatban megfogalmazott kifogásait.
A mérlegelés után a testület többsége úgy értékelte, hogy a törvény alkotmányos. Az Alkotmánybíróság indoklását a Hivatalos Közlönyben teszik közzé. A döntés végleges és kötelező érvényű, tájékoztatják erről az Államelnöki Hivatalt is, derül ki a közleményből.
Az Alkotmánybíróság először szeptember 29-én ült össze az egységes állami nyugdíjrendszerről szóló törvény alkotmányosságának vizsgálatára, a sajtóiroda közlése szerint október 6-ra halasztották a döntést, mivel „több bíró időt kért, hogy alaposabban elemezhesse a kérdést”.
A PNL szeptember 23-án iktatta az Alkotmánybíróságon az egységes állami nyugdíjrendszerről szóló törvény elleni panaszát, jelentette be Eugen Nicolăescu, a liberálisok képviselőházi helyettes frakcióvezetője.
Az Alkotmánybíróságon benyújtott panaszban a PNL azt állítja, hogy a nyugdíjtörvény elfogadása a procedúra megkerülésével történt, a jogszabály pedig megszegi a törvények visszamenőleges érvénytelenségének elvét, sérti a tulajdonjogot, a tisztességes élethez és a nyugdíjhoz való jogot, és megszegi az nemzetközi emberi jogi szabályozásokat, a foglalkozásválasztás szabadságának alapjogát, valamint az Alkotmánybíróság perrendtartását. A liberálisok azt is sérelmezik, hogy tévesen alkalmazták az alkotmány 16. cikkelyét az egységes nyugdíjkorhatár megállapítása kapcsán, a parlament pedig figyelmen kívül hagyta a Törvényhozási Tanács véleményezését.
Eugen Nicolăescu szerint a nyugdíjtörvényt alkotmányellenesen, a képviselőházi szavazás meghamisításával fogadták el.
Kifejtette, a törvény elfogadása során két módon is sérült az alkotmányosság, egyrészt a törvénye elfogadásának procedúrája során, de sérülnek a romániai nyugdíjrendszert érintő alkotmányossági előírások is.
Eugen Nicolăescu elmondta azt is, sarkalatos törvény lévén, a szavazás idején legalább 167 képviselőnek kellett volna jelen lennie, míg az adatok szerint valójában 80-100-an voltak jelen az ülésteremben.
A képviselő elmondta, az Alkotmánybírósághoz leadott dokumentumhoz a képviselőházi szavazásról készült képeket és fi lmet is csatoltak.
A szociáldemokraták beadványukban az alkotmány több cikkelyére hivatkoznak, amelyeket véleményük szerint megsért a jogszabály és arra, hogy a szavazásnál tapasztalt kvórumhiánnyal megszegték a törvényhozásra vonatkozó alkotmányossági előírásokat.
A PSD csatolta kifogásaihoz a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszék melletti ügyészségre letett Roberta Anastase, képviselőházi elnök és Sever Voinescu titkár elleni feljelentését, hivatali visszaéléssel és hamisítással vádolják őket.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.