Bukarestből kevesebb támogatás, befektetés érkezik Székelyföldre, de Magyarországról annál több áramlik a térségbe. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Ebben az évben egy romániai lakosnak átlagosan 5611 euró (mai árfolyamon 27 390 lej) áll rendelkezésére elkölthető jövedelemként, miközben Liechtensteinben ez az érték 64 240 euró – derül ki a GfK piackutató intézet friss felméréséből, amelyben 42 európai országban vizsgálták a vásárlóerőt. Az országon belül is jelentős különbségek figyelhetők meg, a székelyföldi megyék elmaradnak az átlagtól.
2020. november 22., 22:212020. november 22., 22:21
Minden évben összeállítja a vásárlóerőre vonatkozó nemzetközi elemzését a GfK piackutató intézet. A nemrég nyilvánosságra hozott, 2020-ra vonatkozó adatok szerint a koronavírus-világjárvány miatt ebben az évben kevesebb szabadon elkölthető pénze maradt a lakosságnak, mint egy évvel korábban. Egy európai lakosnak átlagosan 773 euróval kevesebb, azaz 13 894 euró áll rendelkezésére elkölthető jövedelemként. A vizsgált 42 ország között egyébként jelentős eltérések vannak. A legmagasabb átlagos vásárlóerővel Liechtenstein, a legalacsonyabbal Ukrajna rendelkezik, a két ország közötti különbség pedig mintegy 37-szeres. Magyarország és Románia szintén a rangsor végén szerepel.
A GfK kutatásában a vásárlóerőt vizsgálták 42 európai országban, és ezeken belül megyékre lebontott adatokat is közöltek. A vásárlóerő az adózás után egy főre jutó, rendelkezésre álló, elméletileg elkölthető jövedelmet jelenti. A számítás alapjául a személyi jövedelemadó-bevallásból származó adatok, a társadalmi transzferekkel kapcsolatos statisztikák és a gazdasági intézetek előrejelzései szolgáltak. Az általános vásárlóerő tehát azt az elméletileg elkölthető jövedelmet tükrözi, amelyet a lakosság fogyasztásra, illetve az állandó havi kiadásokra (élelmiszer, lakbér, közműdíjak, magánnyugdíjpénztári befizetés és egészségbiztosítás, szabadidős tevékenységek, közlekedés) fordít.
Ezáltal Európa lakosságának a vizsgált országokban idén 9,5 ezer milliárd euró elkölthető jövedelem állt rendelkezésére, ami fejenként 13 894 eurót jelent. Ezt az egy főre jutó európai átlagot a tanulmányban vizsgált 42 ország közül mindössze 16 tudta meghaladni, 26 viszont alatta helyezkedik el. Az egy főre jutó 64 240 eurós vásárlóerejével Liechtenstein idén újra az élen végzett. Ez az összeg messze meghaladja a bármely más országban mértét, és egyben az európai átlag 4,6-szeresére rúg. Az egy főre jutó 41 998 euróval Svájc a második helyen áll, 34 119 euróval pedig Luxemburg a harmadik. A lista ellentétes oldalán álló Ukrajnában ezzel szemben az egy főre jutó vásárlóerő mindössze 1703 euró. Magyarország a 30. helyen végzett 6871 euróval.
Az egy főre jutó 5611 eurós vásárlóerejével Románia szintén a sereghajtók között szerepel, az ország a 31. a rangsorban (az összeg mintegy 60 százalékkal alacsonyabb az európai átlagnál). A kutatásban ugyanakkor megjegyzik, hogy hatalmas szakadék van a gazdagok és a szegények között az országban.
Bukarest mellett egyébként Kolozs, Szeben, Brassó és Temes megyében teszi ki az országos átlag legkevesebb 120 százalékát a vásárlóerő. Szintén az országos átlag fölött vagy csak egy hajszállal alatta helyezkedik el Arad, Argeș, Prahova, Fehér, Hunyad és Konstanca megye. A székelyföldi megyék viszont mind az országos átlag alatt végeztek. Maros megye valamivel jobban áll a maga 88–96 százalékával, Hargita és Kovászna megyében viszont az egy főre eső vásárlóerő az országos átlag mindössze 80–88 százalékát teszi ki.
Szabó Árpád közgazdász szerint nagyobb problémát jelent az a kutatásban is kihangsúlyozott tény, hogy nagy a különbség a gazdagok és a szegények között az országban. Mint mondta, elég, ha csak a speciális nyugdíjat kapó személyekre gondolunk, akik jelentős összegekből gazdálkodhatnak, szemben a kétkezi munkásokkal vagy a kisnyugdíjasokkal, akik számára még a számlák befizetése is gondot okoz. Ráadásul
„Ha a kétkezi munkások elveszítik a munkahelyüket, a szegények és gazdagok közötti különbség tovább nő, óriási szakadék lesz a két réteg között. Szintén gondot jelent, hogy nagyon megugrottak az élelmiszerárak, pedig egész Európában árcsökkenés figyelhető meg ezen a téren, egyedül nálunk jellemző az ellenkezője. Ez ugyancsak főként az alacsonyabb jövedelműek számára okoz nehézséget” – emelte ki Szabó.
Hozzátette:
Fontos azonban megjegyezni, hogy a jobban teljesítő városokban, megyékben sem általánosan igaz, hogy mindenki jól áll anyagilag. Van néhány szakma, amelyek felhúzóerőként szolgálnak, például az IT-szektorban dolgozók nagyon jól keresnek, de emellett ott is élnek minimálbérért dolgozók, illetve kisnyugdíjasok, akik ugyanúgy küszködnek.
„Az a probléma a statisztikai számításokkal, hogy egy dolog az átlag, és más a medián. Az utóbbival történő jövedelemszámítás mutatná meg igazán, hogyan élnek az emberek.
– mutatott rá képletesen is.
A szakember a székelyföldi helyzet elemzése során elmondta:
Ettől függetlenül a székelyföldi megyék közül Maros megye áll a legjobban, Hargita és Kovászna megye le vannak maradva. Ennek számos oka van, Kovászna megye esetében például Brassó közelsége „zavar be”, mivel sok sepsiszentgyörgyi ott keresi a kenyerét, így az ottani statisztikákat erősítik, és a Kovászna megyeiben nem szerepelnek. Az is tény ugyanakkor, hogy Bukarestből kevesebb támogatás, befektetés érkezik Székelyföldre, de Magyarországról annál több áramlik a térségbe, és ha utóbbiak támogatásként, ösztöndíjakként érkeznek, akkor nem jelennek meg a statisztikákban úgy, mint elkölthető jövedelem. Ettől eltekintve azonban ezek az összegek léteznek, ezáltal pedig elmondható a szakember szerint, hogy
„Persze a nagyipar hiánya meglátszik, ami hozzájárul az elmaradáshoz az országos átlagtól. Emellett, mivel kevés vállalkozás működik Hargita és Kovászna megyében, a munkahelyek száma is alacsonyabb, és emiatt kevesebb pénzért is elmennek dolgozni az emberek, ami leveri az átlagbéreket. Problémát jelent, hogy az ottani lakosság nem tanult meg alkudozni, ennek hiányában azonban a pénz a másik fél zsebében marad” – hangsúlyozta Szabó Árpád.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
6 hozzászólás