A medvepopulációról és a törvénytelen fakitermelésekről tájékozódik az EP petíciós bizottsága

Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Romániában tesz látogatást hétfőtől csütörtökig az Európai Parlament petíciós bizottságának küldöttsége, hogy a medvetámadásokról és az illegális fakitermelésekről tájékozódjon – közölte Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Székelyhon

2023. május 15., 19:022023. május 15., 19:02

Az RMDSZ közleménye szerint az EP petíciós bizottságának küldöttsége Bukarestben kezdi látogatását. Hétfő délután Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter fogadja őket a minisztériumban. Kedden Sepsiszentgyörgyön és Sugásfürdőn találkoznak a petíció kezdeményezőivel, gazdákkal, áldozatokkal, a sürgősségi szolgálatok vezetőivel, turisztikai szakemberekkel, környezetvédőkkel. Szerdán a képviselők Suceaván tájékozódnak az illegális fakitermelésekről.

A küldöttséget elkíséri Vincze Loránt EP-képviselő. Vincze azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy a látogatást indokolttá tevő petíciókkal még az RMDSZ kormányra kerülése előtt fordultak a kezdeményezők az Unió törvényhozó testületéhez, és azóta számos előrelépés történt, de a kérdéses témákat – a medvepopuláció kérdését és az illegális fakivágást – ennek ellenére a közvélemény és az EP látóterében kell tartani.

A törvénytelen fakitermelések miatt 2016–2019 között benyújtott petíciók után indították például útjára a SUMAL faanyag-nyomkövető rendszert, amelyet műholdas megfigyelő rendszerrel készül kiegészíteni a kormány.

Idézet
Lassacskán a törvényi keret és annak gyakorlatba ültetése tekintetében is irigylésre méltó országgá válunk az Európai Unióban, a know-how-t pedig továbbadhatjuk majd a többi országnak, ahol nagy erdőségek vannak

– nyilatkozta Vincze Loránt.

Az EP-képviselő szerint medveügyben is jelentős előrelépések történtek, de mivel „nem tehetünk csipet 8000 medvébe”, a nagyvad és az ember együttélésének nehézségeire kell koncentrálni. „Az a lényeg, hogy kiderüljön, milyen nehéz az együttélése az emberrel, a településekkel, hogy bemegy a falvakra, a medvetámadásoknak áldozataik vannak, az okozott károk pedig sokba kerülnek az államnak” – fogalmazott Vincze. Hozzátette,

fontosnak tartja, hogy az Európai Parlament küldöttsége a helyszínen tájékozódjon a romániai realitásról, és itt győződjön meg arról, hogy a kormány és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszternek a problémák rendezésére irányuló döntései jogszerűek.

„Nagyon fontos, hogy Brüsszelből az Európai Parlament is támogassa azokat az intézkedéseket, amelyeket Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterként már előkészített. Bízom benne, hogy ez a látogatás hozzájárul ahhoz, hogy saját szemükkel lássák a küldöttség tagjai Sugásfürdőn azt, hogy a medve gyakran bejár a településekre, milyen félelmet okoz az ott élő emberekben, mennyire ellehetetleníti a turizmust, milyen veszélyt jelent a gazdák számára, az erdőszélen lévő farmok, esztenák esetében, és mennyi állat esik áldozatul” – idézi az EP-képviselőt az RMDSZ közleménye.

Az EP petíciós bizottsága a romániai látogatás során megbeszélést folytat a környezetvédelmi miniszterrel, belügyminisztériumi illetékesekkel, a Romsilva szakembereivel, civil szervezetekkel, egyesületekkel. A látogatás következtetéseiről jelentés készül, amelyet Brüsszelben tesznek közzé a kapcsolódó ajánlásokkal együtt.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját

A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.

Franciaország nem adja ki Romániának a királyi család hivatalosan el nem ismert tagját
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után