Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Jó ideje elárasztották a híroldalakat és a közösségi médiában megosztott tartalmakat a negatív, gyűlöletet keltő hozzászólások. Ezek befolyásolják a személyek hozzáállását az adott témához, így kihatással vannak a közbeszédre, közvéleményre is.
2019. január 15., 21:582019. január 15., 21:58
Az internet korában szinte azonnalivá váltak a körülöttünk zajló események és az ezekről szóló tudósítások, a különböző Facebook-bejegyzésekhez vagy híroldalakra való kommentelés pedig óriási méreteket öltött.
A térségünk híroldalainak felületein, de leginkább a közösségi médiában megosztott tartalmak alatt is sokszor elszabadulnak az indulatok, az egyes hozzászólások kifejezetten rosszindulatúak, személyiségi jogokat sértenek, vagy durvák, trágárok. Sok esetben csak egy hangos és agresszív kisebbség nézeteit tükrözi, ha körülnézünk egy adott cikk vagy poszt „kommentszekciója” alatt. A felesleges vitát generáló vagy a személyiségi jogokat sértő hozzászólásokat a szaknyelv trollkodásnak nevezi.
Egy témában végzett felmérésből például az derül ki, hogy
illetve a hozzászólók többsége szívesebben fogalmaz meg bírálatot, kevesebben írnak csak azért, hogy egyetértésüket fejezzék ki egy adott témával kapcsolatban. Viszont azt is megállapította a felmérés, sokan csak a kialakult viták miatt szólnak hozzá egy bejegyzéshez, hogy ismertessék véleményüket.
Egy másik átfogó kutatás szerint az online szóváltásokban a „trollhozzászólók” dominálnak, kommentjeik befolyásolják a személyek hozzáállását a témához, sokszor pedig vitára sarkallják azt is, aki egyébként nem szokott kommentelni. Nem ritka, hogy
A kutatásban azt is kimutatták, a negatív hangvételű kommentek írásánál erőteljes szerepet játszik az illető személy hangulatingadozása, de még a napszakok is. Például a legtöbb rossz hangvételű komment a késő esti órákban íródik.
De nemcsak a közösségi médiában figyelhető meg az említett jelenség, épp ezért nem ritka, hogy a legtöbb híroldalon a hozzászólások szigorúan szabályozva vannak a trollok kommentjei miatt. Amennyiben egy oldalról törölnek egy hozzászólást a moderátorok, az érintett a szólásszabadság megsértésére hivatkozva ír további kommenteket. Egy témában íródott cikk szerint a 2000-es évek elején a hírportálok még optimisták voltak az online kommentekkel kapcsolatban, bízva abban, hogy azok kapcsolatot teremtenek a tartalomgyártók és a fogyasztók között, manapság azonban megváltozott az ezzel kapcsolatos vélemény.
Dósa Zoltán pszichológus portálunk érdeklődésére közölte, a negatív hangvételű, troll kommentekkel általában a feltűnési mániás, kitűnni vágyó személyek igyekszenek felhívni magukra a figyelmet.
– fogalmazott. Ugyanakkor ő is megemlítette, a gyalázkodó kommentek hatására a hétköznapi viselkedő emberek hozzászólásai is negatívvá válhatnak.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
6 hozzászólás