Hirdetés
Hirdetés

A háború hatására elnőiesedhet az ukrán gazdaság

Szétlőtt tömbház Ukrajnában •  Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Szétlőtt tömbház Ukrajnában

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Ukrajnában több százezer férfi teljesít katonai szolgálatot. A hétköznapokban, a gazdasági térben egyre inkább átveszik helyüket, szerepüket a nők – világít rá a The Economist elemzése.

Székelyhon

2023. november 15., 12:042023. november 15., 12:04

A háború bő másfél évvel ezelőtti kirobbanásakor közel 5 millióan veszítették el munkájukat egyik pillanatról a másikra.

A munkanélküliség még ma is magasabb a háború előtti időszakhoz képest, a munkavállalók 17 százaléka átképezte magát a megváltozott körülmények hatására

Hirdetés

– számolt be minderről az angol nyelvű heti hírmagazin, amelyre Dunda György kárpátaljai újságíró hívta fel a figyelmet.

A korábban a Székelyhonnak is nyilatkozó Dunda, aki a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatójaként dolgozik, a közösségi oldalán több érdekes adatot is kibontott.

korábban írtuk

Beszélni kellene a milliónyi sorstragédiáról is
Beszélni kellene a milliónyi sorstragédiáról is

Frontvonalak, páncéltörők, tankok és vadászgépek helyett inkább a milliónyi sorstragédiáról kellene beszélnünk – vallja a Székelyhonnak adott interjújában a Kárpátalján élő Dunda György újságíró.

„Az ukrán nők szerepe jelentősen megnövekedett az ukrán gazdasági környezetben. Az idén 36 ezer kis- és közepes vállalkozást jegyeztek be Ukrajnában, ezek felét nők irányítják. Cégeik egyre dominánsabban vannak jelen az építő- vagy éppen a bányaiparban.

Idézet
A brit szaklap a ternovkai bánya példáján mutatja be az új valóságot: innen 600 bányászt mozgósítottak, a helyükre 300 nőt vettek fel, akik közül százan naponta leereszkednek a mélybe.”

Az újságíró így folytatja: a jövőben egyre több nő vállalhat munkát az energia- és a közlekedési iparban, azaz olyan területeken, amit korábban a férfiak uraltak. „De nagyon sok nőre van és még inkább lesz szükség az egészségügyben is, merthogy

Idézet
a háború kitörése óta 300 ezerrel nőtt a rokkantak száma, több tízezer katona szorul művégtagokra.

A pokoli öldöklés végeztével tömegesen számíthatunk poszttraumás betegekre, ők mind-mind folyamatos ellátásra szorulnak majd. Hogy az állam és a társadalom, de még inkább a családok tízezrei ezt a terhet hogyan fogják életük végéig cipelni, ma még rejtély.”

„Mindeközben a nők »férfiasodni« kényszerülnek, kénytelenek családfenntartókká válni, odahaza pedig belebújnak az apaszerepbe. A sántító ukrán gazdaságnak ők adhatnak új energiákat, de a jelek alapján a háború utáni ukrán hadseregben is komoly szerepet szánnak nekik.

Idézet
A háború kiváltotta demográfiai válság a gazdaságra is kihat, amit részint a gyengébbik nem menthet meg oly formában, hogy ők válnak az erősebbik nemmé”

– fejti ki zárásként az újságíró.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
Hirdetés
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
2026. január 21., szerda

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban
2026. január 19., hétfő

Két román állampolgár sérült meg a spanyolországi vasúti balesetben

Két román állampolgár könnyebb sérüléseket szenvedett a spanyolországi Córdoba térségében történt vasúti balesetben – erősítette meg hétfőn a külügyminisztérium.

Két román állampolgár sérült meg a spanyolországi vasúti balesetben
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Súlyos vonatbaleset Spanyolországban, csaknem negyvenen vesztették életüket

Halálos vonatbaleset történt a dél-spanyolországi Córdoba közelében, amelyben legkevesebb 39 ember életét vesztette, a sérültek száma hetven fölött van, legalább 24 ember sérülése súlyos, közülük négy kiskorú – írja az EFE spanyol hírügynökség.

Súlyos vonatbaleset Spanyolországban, csaknem negyvenen vesztették életüket
2026. január 15., csütörtök

Ittas román sofőr hajtott szemben a forgalommal egy németországi autópályán – összefogtak ellene

Pánik tört ki egy németországi autópályán, miután egy ittas román sofőr közel 30 kilométeren át a forgalommal szemben vezetett. Összefogással tudták feltartóztatni.

Ittas román sofőr hajtott szemben a forgalommal egy németországi autópályán – összefogtak ellene
2026. január 10., szombat

A Déli-sarkot is elérte a petrozsényi hegymászó

Adrian Ahrițculesei január 9-én elérte a Déli-sarkot, és ezzel beírta magát a történelembe: ő az első román állampolgár, akinek sikerült elérnie az Antarktisz mindhárom fontos pontját – jelentette be a hegymászó menedzsere, Ștefan Adrian Jurca.

A Déli-sarkot is elérte a petrozsényi hegymászó
Hirdetés
2026. január 04., vasárnap

Budapesten hajtott végre kényszerleszállást egy Kolozsvárra tartó repülőjárat

Madárral ütközött, emiatt megszakította útját a Lufthansa Münchenből Kolozsvárra tartó járata Budapesten vasárnap kora délután – közölte a Budapest Airport vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese az MTI-vel.

Budapesten hajtott végre kényszerleszállást egy Kolozsvárra tartó repülőjárat
2026. január 04., vasárnap

Legalább negyven ember halt meg a venezuelai elnök elfogása közben

Legalább 40 ember vesztette életét szombaton, az Egyesült Államok venezuelai műveletében, amelynek során elfogták Nicolás Maduro elnököt – írja a New York Times egy venezuelai tisztviselőre hivatkozva.

Legalább negyven ember halt meg a venezuelai elnök elfogása közben
2026. január 04., vasárnap

Román áldozata is van a svájci üdülőtelepen történt szilveszteri tűzvésznek

Egy román állampolgár is van a svájci Crans-Montana üdülőtelepen szilveszter éjszakáján történt tűzeset halálos áldozatai között – tájékoztatott vasárnap a külügyminisztérium.

Román áldozata is van a svájci üdülőtelepen történt szilveszteri tűzvésznek
Hirdetés