A Duna menti együttműködés nagyon fontos Közép-Európa egésze számára, mert új lehetőségeket teremt a térségben a biztos és fenntartható gazdasági növekedés beindításához, valamint új munkahelyek megteremtéséhez – jelentette ki hétfőn Bukarestben a Duna-csúcson Orbán Viktor.
2010. november 08., 15:472010. november 08., 15:47
A miniszterelnök szóvivőjének tájékoztatása szerint Orbán Viktor hangsúlyozta: a józan észre épülő megegyezésekre, kölcsönös felelősségvállalásra van szükség. A közép-európai országoknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a közös fejlesztési programok nyomán a kis- és középvállalkozók a térség egészében a gyorsuló fejlődés hajtóerejét adhassák – fejtette ki az MTI-nek a magyar miniszterelnök.
Hasonló szellemben foglaltak állást a csúcstalálkozó házigazdái, hangsúlyozva: a Duna-stratégia számos területet felölelő operatív program, amely egyaránt kiterjed a hajózhatóságra, a szállításra, a kereskedelemre, a turizmusra, a környezetvédelemre, a migráció folyamatára és az energiabiztonságra, ezért konkrét projekteket kell kidolgozni. Románia vezetői elmondták: a folyó mentén fekvő megyék gazdasági fellendülését, az életszínvonal emelését várják e projekttől, remélve, hogy új munkahelyek jönnek létre új beruházások révén.
Traian Băsescu román államfő köszöntő beszédében így fogalmazott: a Duna-stratégia elfogadásával olyan újfajta együttműködés kereteit hozzák létre, amely minden eddiginél dinamikusabb formában irányul a fejlesztésre.
„Románia ma egy nagyon jelentős esemény házigazdája: a Duna-találkozóé. Azért találkozunk Bukarestben, hogy felmérjük a folyó menti államok politikai elkötelezettségét a Duna régióra vonatkozó EU-s stratégia megvalósításában. Ennek a találkozónak igen nagy a jelentősége a Duna menti régió polgárai számára, egy valós terv útnak indítását várják, amely konkrétan javít életkörülményeiken” – mondotta Traian Băsescu, a Duna-találkozón elhangzott beszédében. Hozzáfűzte, két évvel ezelőtt Brüsszelben vett részt a Baden-Wurttemberg tartomány EU-s képviselete által szervezett konferencián a Duna térségének jövőéről.
„Akkor a jelenlevőknek egy sor ambiciózus európai szállítási projektről volt alkalmam beszélni, a tisztább környezetről, kiegyensúlyozottabb fejlődésről, a társadalmi kohézióról. Ez a projekt a Duna kiterjesztett térségének stratégiája volt, egy új közösségi eszköz, amelynek feladata volt segíteni a Duna medence tartós fejlesztését, csökkenteni a különböző régiók társadalmi-gazdasági különbségeit. 2008-tól tanúi lehettünk egy lelkes kampánynak. Románia és Ausztria adta meg az alaphangot ebben a nagyon vegyes, de harmonikus egyesületben és első perctől támogatta őket az összes folyó menti állam. Elindultunk egy úton, amely pontos elképzelésének ma érünk a végére. Köszönöm térségbeli kollégáimnak a kitűnő együttműködést, a politikai felelősségvállalást” – idézi a román államfőt a Mediafax.
Emil Boc román miniszterelnök „jelentős, regionális és európai” projektnek nevezte a Duna-stratégiát.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke arra helyezte a hangsúlyt, hogy ennek a stratégiának rendkívül sokszínű területei vannak, így ez lehetőséget ad arra, hogy az érintett országok megtalálják számos témában a közös nevezőt. Barroso külön kiemelte Magyarország fontos szerepét, mivel januártól az Európai Unió soros elnöki tisztét tölti be.
Az arany drágulása ellenére a lengyel kisbefektetők az év első hónapjaiban tömegével vásárolták a nemesfémet, az év végére az ilyen beszerzések akár a húsz tonnán túlhaladó, rekordmagas szintet érhetik el – írja az MTI.
A megszokottól eltérő, bensőségesebb, „családiasabb” repertoárral állt színpadra a Bagossy Brothers Company pénteken és szombaton a budapesti Kobuci Kertben.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Romániai idő szerint vasárnap 16 óráig több mint 1 300 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A román diplomácián nem múlik, hogy a külföldön élő román állampolgárok viszonylag könnyedén szavazhassanak. Európa nagyobb román diaszpórával rendelkező országaiban sok helyiséget kibérelt a külügyminisztérium. Budapesten is nagy a szavazókedv.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 1.110.000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!