Akár kétezer lejes anyagi támogatást is kaphat az a gyergyószentmiklósi fiatal, aki felsőfokú tanulmányai során olyan kutatást végez diplomamunkájához, amely Gyergyószentmiklóshoz, vagy legalább Gyergyószékhez kötődik. A lehetőséggel idén öten éltek, közülük négyen sikeresen.
A Gyergyószárhegyen vasárnap tartott karácsonyi vásáron kínálta eladásra fényképeit Lukács Géza zöldségtermesztő, hogy az árukkal a Szárhegyi Káposztatermelők Egyesületét támogathassa.
Összesen kétszázhúsz idős személy és egyedülálló férfi kapott rendhagyó ünnepi meglepetést Gyergyóalfaluban és a hozzá tartozó Borzonton – jóindulatú önkéntesek munkája által így idén töltött káposzta, bejgli is jut az ünnepi asztalukra.
Közel két éve alakult a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban a Könyvbarát Klub, melynek tagjai mára már közösséggé formálódtak.
Száznyolcvan gyergyószéki ajtón kopogtak be a Gyulafehérvári Caritas munkatársai. Karácsonyi ajándékot vittek a szűkös körülmények között, betegséggel élőknek. Az anyagi alapot helybéliek adták össze, de Svájcból is belepótoltak.
A hagyomány segít, hogy életünket önállóan tudjuk élni – vallja Kincses Kálmán. A székelyszenterzsébeti református lelkész a hétköznapokban is hagyományos életvitelt folytat, egyebek mellett szürke marhákat és lovakat tenyészt, barantázik és néptáncol.
A házalók jelentik a legnagyobb veszélyt lakott területen, gyakran verik át, lopják meg főleg az egyedül élő, idős embereket – mutattak rá egyebek mellett a gyergyószárhegyi polgárőrök hétvégén tartott évértékelőjükön.
Várandós édesanya, testvérük születését váró gyerekek és nagytata is ott volt a vándorbölcsőt átvevők sorában vasárnap délben a Szent Miklós templomban. Gyergyószentmiklóson kívül jutott Remetére, Szárhegyre és Újfaluba is a hét bölcsőből.
Az egyház fogalma a hívek többségének a papokat, a plébánia épületét jelenti. Az egyház segítségét a legtöbben gyászfeldolgozásban, betegség esetén igényelnék. Egyebek mellett ezekre mutat rá egy Gyergyószentmiklóson végzett vallási témájú kutatás.
Az elmúlt öt évben egyre több vállalkozó, civil szervezet és magánszemély ajánlotta fel segítségét az Együtt, egymásért, gyergyószentmiklósiakért adományakció során. A családoknak szánt csomagok száma már megközelíti a háromszázat, és az akciónak még nincs vége.
A Gyergyói Hoki Klub támogatására és a városi parkolási rendszerre vonatkozó határozattervezet esetében is pozitívan szavazott Gyergyószentmiklós önkormányzati-testülete decemberi rendkívüli ülésén.
Ötödszörre szervezik meg a Hagyományőrzők Találkozóját, ahol olyan meghívottak mesélnek életvitelükről, akiknek mindennapjait a civil munkahelyük mellett a hagyományélés tölti ki. Az érdeklődőket a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárba várják szerdán.
Pénteken délelőtt tíz órától dísztanácsüléssel folytatódnak a gyergyószentmiklósi városnapi programok.
„Nem volt példa a múltban, hogy a református közösség adományokat kérjen, viszont már sok helyre támogatóként csatlakozott. Ma nekünk van szükségünk segítségre, de ha holnap máshol lesz, mi is igyekszünk odaállni” – fogalmaz Mátyás István gyergyószentmiklósi lelkész.
Ha településfejlődésről esik szó a Gyergyói-medencében, többen a községeket emelik ki, elmarasztalva a térségközpontot, Gyergyószentmiklóst. Ezzel azonban nem feltétlenül értenek egyet az általunk megkérdezett polgármesterek.
A kapcsolatoknak gyógyító erejük van, ezért is érdemes kilépniük az elszigeteltségből a daganatos betegeknek – vallja Kedves Rita és András Ildikó, akik daganatos betegeket támogató csoportot hoztak létre Gyergyószentmiklóson.
Gyergyószéken is igényelhetnek bölcsőket azok a családok, amelyek decemberben, januárban bővülnek újabb taggal. A Vándorbölcső program által öt-tíz bölcsőt ajánlanak fel gyergyószentmiklósi és környékbeli várandós kismamáknak.
Köztéri adventi gyertyagyújtással hangolódnak karácsonyra Gyergyószentmiklós mellett Szárhegyen, Remetén, Alfaluban és Csomafalván is. Lelkiekben is felkészülnek az ünnepekre.