Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi, húszéves Katona Beáta jelenleg Kolozsváron egyetemista. Hét év kihagyás után tavaly kezdett ismét birkózni, múlt hét végén a 48 kilós súlycsoportban ezüstérmet szerzett az ifjúságiaknak rendezett Román Kupán. Beáta Udvarhelyszék első érmét szerezte hivatalos női birkózóversenyen. A fiatal sportolóval és édesapjával, Katona Lászlóval beszélgettünk.
2015. december 09., 12:422015. december 09., 12:42
2015. december 09., 13:382015. december 09., 13:38
Beáta birkózó családban nőtt fel, édesapja évek óta a székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub birkózóedzője, bátyja, Zsolt pedig többszörös országos bajnok. „Ez egy családi biznisz” – mondta Beáta kacagva arról, hogy miként kezdett el birkózni.
„Tényleg nem nőies sport, de apukám már kiskoromban megszerettette velem a birkózást. Mindig az volt, hogy a családi kirándulás egybe volt kötve a birkózóversenyekkel. Főleg Magyarországon birkóztunk, mivel Romániában akkoriban nem nagyon voltak korosztályos versenyek. Mire itt is bevezették, addigra kinőttük belőle” – folytatta. Gyerekkorában is voltak eredményei, gyerek kategóriában például országos második helyen végzett. 12 évesen hagyta abba a birkózást, inkább kézilabdázott, balszélső pozícióban. „Udvarhelyen a lányok között egyáltalán nem volt népszerű a birkózás, csapattársai lemorzsolódtak, majd ő is, hiszen nem voltak edzőtársai, és ahogy serdült, nőiesedett, a fiúk sem mertek birkózni vele” – tette hozzá az édesapja.
Ajánlott a birkózás a lányoknak
„A lányokat nagyon nehéz megfogni a birkózással, ha egy korosztályban nincs legalább 3–4 sportoló, akkor nem tud kialakulni semmi. Nekem is emiatt maradt abba az egész” – mondta Beáta. Az udvarhelyszéki birkózásban hosszú évek óta dolgozó Katona László szerint a női birkózásról kialakult egy negatív kép, amit nagyon nehéz legyőzni.
„Befolyásolja az is, hogy sok sportág van, ami elcsalogatja a lányokat: atlétika, kézilabda, asztalitenisz, úszás, lovaglás. Pedig a birkózás nagyon komplex, szerintem a torna után a lányoknak ez lenne a legmegfelelőbb sportág. A szülőknek nem kellene visszarettenniük attól, hogy lányuk birkózik vagy birkózóedzésre jár. A szőnyegen a nők másképp harcolnak, mint a férfiak, csak arra koncentrálnak, megszűnik minden körülöttük” – mondta. Beáta is alátámasztotta édesapja állításait: „Amikor fent vagy a pályán, csak te vagy és az ellenfél. Ha fejben is oda koncentrálsz, akkor maximálisan tudsz teljesíteni.”
Egy év alatt a pódiumon
Tavaly nyáron kezdett ismét birkózni, a Mangalián rendezett országos strandbirkózó-versenyen második lett, míg a farkaslaki U23-as egyéni döntőn bronzérmet szerzett. A múlt hét végi, Târgoviștén megrendezett Román Kupán ifjúsági 1-es korosztályában (17–20 évesek) második lett. „Eddig ez volt a legerősebb versenyem. A Román Kupa nagyon jó volt, lelkileg nagyon sokat adott. Sikerült két nehéz meccset megnyerni, és bejutottam a döntőbe. Kimondhatatlanul jó érzés volt, amikor az én kezemet emelték fel a mérkőzés után. Jövőre még nehezebb lesz, hiszen már a felnőttek között kell versenyeznem” – mesélte Beáta.
A Román Kupa mérlegelése előtt 51 kilóról 48-ra kellett lefogynia. „Ilyenkor az ember két-három napig kevés vizet iszik, nem eszik kenyeret, inkább gyümölcsön él. A mérlegelés utáni este aztán képes az elvesztett testsúlyának 70–80 százalékát visszanyerni. Meg lehet csinálni, de nehéz” – véleményezett Beáta. „A birkózó első ellenfele a saját súlya. Ha azt legyőzte, jöhet a következő” – folytatta Katona László.
Amatőrként próbál továbbra is helytállni
Jelenleg ösztöndíjasként másodéves a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának menedzsment szakán. A Kolozsvári U leigazolt birkózója szerint nehéz, de összeegyeztethető a birkózás az egyetemi tanulással, csupán a szessziók során hagy alább az edzésekkel. „Amatőrként tért vissza a profik közé. Most az a célja, hogy jövőre kijusson az egyetemistáknak Törökországban rendezendő világbajnokságra. Ahhoz, hogy valaki profi sportolóvá nője ki magát, válogatottság kell, rengeteg edzőtáborozás stb. Nehéz behoznia a többéves kihagyást, neki most a tanulás a legfontosabb” – zárta a beszélgetést Katona László.
Háromszor dobogón
A Târgoviștén rendezett Román Kupán az országból midnenki a legjobbjait indította, mivel nemcsak értékes pontszámokat lehetett szerezni egyéniben és csapatban is, hanem mindez pénzjutalommal járt. A Székelyudvarhelyi ISK Bodrogi Csaba és Katona László által felkészített csapata három sportolóval volt érdekelt az érmes helyezésekért folytatott harcban. A legkellemesebb meglepetést Vajda Sándor aranyérme jelenti. A sportoló a 60 kg-os mezőnyt maga mögé utasítva lett első. A 96 kilósoknál Gergen Zoltán szerzett ezüstérmet, míg az 55 kilós súlycsoportban Lakatos Szabolcs egyetlen ponttal maradt le a második pozícióról, így a végén bronzzal térhetett haza. A nem hivatalos csapatbajnokságban az udvarhelyiek Craiova mögött a második helyen végeztek. „Szerintem kiváló idényt zártunk, hiszen idén 43 érmet szereztünk a különböző hivatalos versenyeken. Tizenegy aranyérmet gyűjtöttünk be, melyek közül talán a legértékesebb a kadett korosztályban szerzett csapatbajnoki cím, melyet immár zsinórban ötödik alkalommal szereztünk meg, ezúttal is Székelyudvarhelyen” – összegzett a versenyt követően Bodrogi Csaba edző.
szóljon hozzá!