Történelmi emlékhelyek Csíkszentdomokoson

Csíkszentdomokos történelmi emlékhelyei újultak meg, bővültek az elmúlt év folyamán egy emlékhelyvédelmi program keretében, amelyet a magyar külügyminisztérium hirdetett meg.

2013. június 09., 10:252013. június 09., 10:25

2013. június 09., 10:262013. június 09., 10:26

A Külföldi magyar emlékek megőrzése program keretében elsőként a falu határában található Pásztorbükkön készült el tavaly ősszel egy fedett oltár, mely az évente megrendezett engesztelő búcsúra érkezőket fogadja. Mint ismeretes, 1599-ben Szentdomokos határában gyilkolták meg a fellázadt székelyek Báthory Endre erdélyi fejedelmet, bíborost. Ennek emlékére tartanak a domokosiak immár négyszáz éve engesztelő búcsút minden októberben.

Domokos történelmi emlékezetében kiemelten fontos annak a tizenegy ártatlan áldozatnak a tragikus emléke, akiket a második világháború „végeztével” bevonuló román félkatonai alakulat, a „maniugárdisták” lőttek agyon 1944. október 8-án. Az ő emlékükre emelt, Bara Barna domokosi származású szobrászművész tervei alapján készült emlékmű alapos felújítása már nagyon időszerű volt. Most, az emlékhely megújítási program keretében a korábban homokkőből készült emlékmű márványra cserélődött, és megújult az emlékmű környezete is.


Szerencsére nem elsősorban e tragikus történelmi események színtereként ismert ma már Szentdomokos, hanem Márton Áron püspök szülőfalujaként is. Az itt elhelyezett köztéri szobrok (Szervátiusz Tibor, illetve Hunyadi László alkotásai), a nevét viselő intézmények mellett a falu ma már emlékmúzeummal is tiszteleg a nagy püspök életpéldája, tanítása előtt.

A domokosi Márton Áron Múzeum fejlesztéseként, ugyancsak az említett emlékhely megújítási program keretében kapott támogatásból megépült egy kiállítógarázs, amelyben látható Márton Áron püspök „szolgálati” autója, egy 1960-as Volkswagen személyautó. Az autót a püspök a háziőrizetének feloldása után használta bérmaútjai alkalmával. A gépkocsi eszmei értékét növeli, hogy az a Franz König bíboros-érsek ajándékozta a gyulafehérvári püspöknek, akinek közbenjárására 1967-ben végre feloldották Márton Áron tíz évig tartó kényszerlakhelyét, s így újra fogadhatták hívei rajongva szeretett püspöküket szerte az egyházmegyében.

Lázár Csilla

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei