A gyermekprogramoknak gyakorta helyet adó lövétei Népház nemcsak a gyermekzsivajtól, de a „kuruttyolástól” is hangos volt április 28-án. Ekkor zajlott ugyanis a „Kurutty” néven ismert iskolai vetélkedő megyei szakasza, amelyen kilenc, a körzeti szakaszokon legjobb pontszámot elért általános iskolásokból álló csapat mérte össze tudását, rátermettségét.
2012. május 03., 11:312012. május 03., 11:31
A majd tízéves múltra visszatekintő „Kurutty” általános iskolai vetélkedő idei versenyzői Wass Albert Tavak könyve című munkájából alaposan felkészülve érkeztek Lövétére, hogy a Wass Albert meséjében éltre kelt Csámpás nevű kisbékának megmutassák tudásuk legjavát, és megismertessék őt (és persze a résztvevő szülőket, gyermekeket) a környezetükben található vizes élőhelyek „tündéri” élővilágával. Képes-rajzos bemutatókat készítettek a gyermekek többek között a Tartos folyóról és a gyimesi „patakok országáról”, a lövétei Nádpatak élővilágáról, a szenttamási Feneketlen-tóról, a Fehér-Nyikóról és a Gyilkos-tóról. Pálfalvi Pál neves biológus, botanikus a zsűri tagjaként nemcsak a gyermekek szakmai felkészültségét, tájékozottságát értékelte, de azt is, hogy a gyermekek – a fényképes bemutatók tanúsága szerint – igazi természetbarátokhoz méltó módon „fedezték fel” a tavasz folyamán környezetük vizes élőhelyeit, túrákkal, helyszíni megfigyelésekkel, kísérletekkel tették felejthetetlenné a megtanultakat.
A gyakorlatias bemutatókból mind kitűnőre „vizsgázó” csapatok közül az összesített versenyen végül a lövétei Székely Mózes Általános Iskola csapata szerzett legtöbb pontot, így ez a csapat képviseli Hargita megyét a májusban Aradon sorra kerülő országos „Kurutty” vetélkedőn. A végső pontszámok az anyanyelvi, matematikai, idegen nyelvi, zenei és más feladatok megoldása során szerzett pontok összesítéséből alakultak ki, mely feladatokat ötletesen, a vízi élővilágot bemutató szövegekbe ágyazva készítettek elő a szervezők.
De egy-egy versenyszámban elért kiváló eredményeiért különdíjban részesült az összes többi csapat is: a székelyszentléleki Benedek Fidél Általános Iskola, a Bükkhavasi Általános Iskola, a Hidegségszádi Általános Iskola, a gyimesfelsőloki Domokos Pál Péter Általános Iskola, a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Általános Iskola, a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola és a Csíkjenőfalvi Általános Iskola egy-egy négytagú (egy elsős, egy másodikos, egy harmadikos és egy negyedikes gyermek részvételével alkotott) csapata is.
A lövétei versennyel egyidőben Erdély kilenc másik megyéjében (Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Fehér, Maros, Kolozs, Kovászna, Szatmár és Szilágy megyékben) is lezajlott a megyei szakasz. A színvonalas és a gyermekek érdeklődését felkeltő verseny szervezői által létrehozott, Erdély több megyéjét átszövő „hálózat” azért is figyelemre méltó teljesítmény, mert a „Kurutty” tipikus „alulról jövő kezdeményezés”: néhány csíkszentdomokosi tanító kezdeményezte a versenyt, melyet azóta is kitartó lelkesedéssel és komoly munkával készítenek elő, szerveznek meg évről évre az Erdély-szerte résztvevő gyermekek nem kis örömére. Az is említésre méltó, hogy a „Kuruttyoló” társaság kezdeményezését felkarolják helyi támogatók is: A megyei szakaszon idén Lövéte Közbirtokossága mellett helyi vállalkozók közreműködésével sikerült ebédet biztosítani, kirándulást szervezni a résztvevőknek, a Pro-Print Kiadó, a Hargita Kiadóhivatal és a Gutenberg Könyvesbolt pedig jutalomkönyveket adományozott a gyermekeknek.
Lázár Csilla
szóljon hozzá!