Tíz évvel ezelőtt bemutatott gyerekelőadást újított fel a Csíki Játékszín társulata. Bajor Andor A csodálatos esernyő című mesejátéka látható ismét a színpadon.
2016. október 27., 11:132016. október 27., 11:13
A Csíki Játékszínnek nem ez az első ilyen jellegű felújítása, 2012-ben a Csodaforrás című mesejátékot újították fel, amelyet korábban 2004-ben mutattak be. A csodálatos esernyőt 2006-ban mutatta be a csíkszeredai színház társulata, és most ismét a repertoáron találjuk.
„A Csíki Játékszín már a kezdetek óta a gyerekeknek is kíván szólni, minden évben létrejött egy mesejáték. Ugyanakkor az elmúlt években a három Hargita megyei színház kicserélte egymás között az előadásait. Arra gondoltunk, hogy miért ne vehetnénk elő néha egy-egy régi mesejátékunkat, hiszen azóta megszületett és felnőtt egy olyan generáció, amelyik nem látta. Mi annak idején nagyon szerettük ezt a mesejátékunkat, és azért fogtunk bele az úgymond feltámasztásába” – osztotta meg lapunkkal Budaházi Attila, az előadás rendezője, a színház dramaturgja. A darabot most részben új szereposztással vitték színre.
Az alkotók
Szereplők, Kis bácsi: Kányádi Szilárd; Kis néni: Ráduly Beáta; Jóska, Kurtafarkú Józsi: Kozma Attila; Feri, Kurtafarkú Feri: Kosztándi Zsolt; Ilonka, Kurtafarkú Ica: Sándor Anna; II. Nepomuk császár, Pandur: Lőrincz András Ernő; Udvari bölcs, Fagylaltos: Bilibók Attila; Fogadatlan prókátor: Fekete Bernadetta; Rabló: Bende Sándor; Tündér: Zsigmond Éva Beáta; Varjú hangja: Tóth Szabolcs; a Varjút mozgatja: Fekete Bernadetta és Zsigmond Éva Beáta. Koreográfus: Zaiba Anikó; zenei munkatársak: a ROLE zenekar, Bene Zoltán; díszlettervező: Sándor Levente; jelmeztervező: Bíró Zsuzsa; rendező: Budaházi Attila.
A mesejáték Kis bácsiról szól, aki – ahogy a neve is mutatja – egyszerű ember. Kis bácsi kilenc évig szolgált II. Nepomuk császár huszárjaként. Mivel a birodalom leszegényedett, szolgálata fejében a császár nem tud arannyal fizetni, így egy csodálatos esernyőt kap, mellyel kedvére bocsáthat esőt vagy napsütést a földre. „A mese arról szól, hogy mit tud az egyszerű ember kezdeni ezekkel a csodákkal. A varázseszköz a családon belüli önzőség áldozata lesz, hiszen mindhárom gyereke mást szeretne: az egyik, aki kőműves lett, azt szeretné, hogy mindig száraz idő legyen, a másik, aki esernyőket árul, azt, hogy mindig essen az eső. A kislánya pedig kertészetet vezet, ő azt szeretné, hogy nappal süssön a nap, éjjel pedig essen az eső. Ebből lesz egy családi konfliktus, aminek eredményeképp az esernyő eltörik” – árulta el a rendező. És hogy minden jól alakul-e, az kiderül az előadás végén. A produkciót szerdán fél egytől a Micimackó bérleteseknek játssza a társulat.
Mesebérletek
A Csíki Játékszín a 2016–2017-es évadban tizenkét mesebérletet hozott létre, melyek esetenként három vagy négy előadásra érvényesek. Mint ahogy azt a színház sajtóreferensétől megtudtuk, több mint 3500 gyerek váltott bérletet a csíkszeredai előadásokra. Ugyanakkor további három mesebérletet hoztak létre Csíkkarcfalván és Domokoson. A 14 éven aluli kisiskolások számára Pallai Mara Hanyistók és Bajor Andor A csodálatos esernyő meséi a Csíki Játékszín produkciójában készülnek, Budaházi Attila rendezésében, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház pedig székely legendát hoz a csíkszeredai gyerekeknek, Csurulya Csongor rendezésében Csicser címmel. A mesebérlet negyedik előadását az ötödik Lurkó Fesztiválon lehet megtekinteni.
szóljon hozzá!