Újabb bemutatóra készülnek a Csűrszínházban

Az évad utolsó bemutatójára készül a Spectrum Színház, amely Hedry Mária: Tündér Míra című mesejátékát mutatja be június 26-án Mikházán, a Csűszínházi Napok keretében.

Antal Erika

2016. június 10., 13:332016. június 10., 13:33

2016. június 10., 13:362016. június 10., 13:36

Az előadással a társulat elsősorban a gyerekeket szeretné megszólítani. A Tündér Míra ugyanis egy olyan kortárs darab, amelyet ökomesejátéknak is neveznek, hiszen a mai modern kor nagy problémájáról, a környezetvédelemről és a tudatosságról szól.

Az író, Hedry Mária jellemzése szerint Tündér Míra egy klasszikus mesejáték, Holnemvolt ország királyával, Tündér Rózsa királynéval, udvari bolonddal, gonosz varázslóval, halászlegénnyel, kígyóval, varanggyal. Ugyanakkor az is benne van a történetben, hogy az ember hogyan fosztja ki anyagi haszonért a természetet.  A történet szerint különös dolgok történnek a palotában, amióta Lodovico, a gonosz varázsló lett a király minisztere: Tündér Rózsa királyné eltűnt, a virágok kővé váltak a kertben. Ráadásul a király száműzetésbe küldte saját leányát, Tündér Mírát, mert születésnapjára egy korsó vízzel ajándékozta meg, mondván, legyen az élete olyan tiszta, mint a víz. A naiv és kapzsi királyt Lodovico közben ráveszi, hogy gyártsanak a folyó és tó vízéből aranyat, amit csak úgy lehet elérni, hogy megmérgezik a vizeket. Lodovico szándéka az, hogy elpusztítja a természetet, s egy műanyag világot teremt helyette.

Hedry Mária író, költő harmadik színpadi művének egyik fontos üzenete az, hogy óvjuk, vigyázzuk, becsüljük meg a természeti értékeinket, különösen a tiszta vizet. Az előadás rendezője, Török Viola úgy érzi, bár ez 5–12 éveseknek szóló mesejátéknak készült, mondanivalója a szülőknek, a felnőtteknek is szól.

„Az embernek néha az az érzése, hogy tényleg valami csodára van szükség ahhoz, hogy észhez térjünk. Minél modernebbek és észszerűek vagyunk, annál inkább romboljuk  a természetet. A mesejáték tanulsága szerint azonban a valóságban is lehetséges, hogy ha időben felhívjuk a gyermeke figyelmét erre a veszélyre, akkor talán ők majd egy olyan világban élhetnek, amelyben minden helyreáll”  – mondja az előadásról a  rendező. Ennek a lehetőségnek a felmutatása többek közt az is, hogy egy kilencéves kisfiú, Bakó Vilhelem Csanád is játszik az előadásban. A Bolyai Farkas Gimnázium második osztályos diákja bújt Danika, a kis királyfi szerepébe, így egyszerre testesíti meg az áldozatot és a lehetséges jövőt is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei