Új bemutatóra és jubileumra készül a Maros Művészegyüttes

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Most múlik a címe annak a produkciónak, amellyel a 60 éves évforduló megünneplésére készül a Maros Művészegyüttes. Az előadás koreográfusa Könczei Árpád.

Antal Erika

2016. szeptember 14., 15:502016. szeptember 14., 15:50

A humor, a paródia az ember egyik legfontosabb eszköze és lehetősége, a Most múlik című előadás pedig egy olyan tragikomikus paródia szeretne lenni, amely a felgyorsult világban a művészi alkotásokban fontos forma és tartalom közötti egyensúly felbomlására figyelmeztet. Napjainkban a show-businessben a látvány a fontos és a mennyiség – hívta fel a figyelmet Könczei Árpád arra a jelenségre, amely a tömegízlésre hivatkozva az úgynevezett tömegkultúrát szolgálja a médián keresztül. A különféle versenyek, tehetségkutatók ugyanis nem a minőséget tartják elsődlegesnek.

Az elmúlt másfél évtizedben, vagyis a 21. században a népzene-néptánc, a folklór színpadi megjelenítése, elsősorban Budapesten érdekesen alakult: a feldolgozás és a táncszínház címszó alatt majdnem minden revüsödik – piros nadrágos férfiak, eltúlzott mozdulatok, öncélú térformák, felgyorsult zene és tánc, úgynevezett világzene-világtánc. A hirtelen térváltások a színpadon felülírják a motívumot – mutatott rá a koreográfus arra, hogy egy-egy ilyen műsorban hogyan vész el az érték. Míg a széki tánc például, amivel negyven évvel ezelőtt a táncházmozgalom kezdődött, a közösséget jelenti, a táncverseny az individuumot képviseli. „A valóságban egy táncrendet nem öt perc alatt táncoltak el, a széki négyes 25 percig tart” – mondta Könczei, hozzátéve, hogy természetesen nem lehet a reális időben bemutatni egy-egy táncrendet, de a nézőnek látnia kell, éreznie a közösség megtartó erejét az előadásban.

60 évet ünnepel a Maros Művészegyüttes

Az új előadást október 7-én mutatja be a Maros Művészegyüttes, megalakulásának 60. évfordulóján – ismertette a programot Barabási Attila Csaba igazgató. Az október 3. és 9. közötti ünnepi műsorban a magyar és a román tagozat egyenlően kap helyet, hétfő, szerda és péntek a magyar, míg kedd, csütörtök és szombat a román művészeké. A rendezvénysorozatban a jelenlegi táncosok mellett az egykori alapítótagok, illetve az utánpótlás, az ifjúsági tánccsoportok is közönség elé lépnek.

Az új produkciót a bemutató után itthon tűzi műsorára az együttes, majd a Sepsiszentgyörgyön sorra kerülő hivatásos néptáncosok fesztiválján nyitja meg a rendezvényt, azt követően pedig Székelyföld-szerte viszi közönség elé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei