Fotó: Pál Árpád
Az egyén és a társadalom viszonyát elemzi a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház az évad utolsó bemutatójában, Roberto Zucco olasz sorozatgyilkos történetén keresztül. Zakariás Zalán rendező szerint a színpadon ritkán látott drámát erőteljessé teszi a kegyetlen téma lírai bemutatása, ami a jelenlegi európai közhangulathoz is talál.
2016. június 03., 12:322016. június 03., 12:32
Bernard-Marie Koltès francia drámaíró Roberto Zucco című drámája lesz az idei évad negyedik és egyben utolsó bemutatója a Tomcsa Sánador Színházban. Nagy Pál igazgató a csütörtökön tartott sajtótájékoztatón elmondta, a nem megszokott témájú és nyelvezetű előadás érdekes lesz a nézők számára, változatossá teszi a színházi évad végét, valamint a következő műsortervet.
„Nagyon kegyetlen témát ragad meg ez a kortárs dráma, viszont annyira líraian tálalja, hogy a néző teljes ellentmondásba kerül” – véli Zakariás Zalán rendező. Úgy érzi, a durva témát széppé teszi a szöveg, ugyanis azt boncolgatja, mennyire létjogosult manapság az egyén szabadsága, mit jelent az, hogy az ember a társadalom része, és egyénként mennyire veszi ki ebből a szerepét. „Amit Zucco véghezvitt, az egy ámokfutás, ő egy antihős. Napjainkban a társadalom állandóan hősöket talál és állít ki, így működik a hierarchia, ez ellen lép fel Zucco és a benne szunnyadó vadállat, amely nem bírja elviselni az igazságtalanságot, és azt sem, hogy az ember a társadalom kiszolgáltatott bábja legyen” – magyarázta.
A rendező szerint a dráma attól ellentmondásos, hogy egy gyilkosról van szó, így nehezen lehet elítélni csak tettei alapján, hiszen gondolkodása a mai világ szemszögéből elfogadható. A terrorizmus generálta jelenlegi európai pánikhelyzetbe ültette az előadást, szerinte az emberek gondolkodásába is beépült a félelem, hasonló hangulatot tükröz a szöveg is.
A ritkán színpadra állított dokumentarista színházi szöveg Zakariás Zalán szerint igazi csemege. „Kötelességemnek érzem, hogy olyan színházi produkciókat rendezzek, amelyek nem az udvarhelyi mércével készülnek, nem az udvarhelyi igényt szolgálja ki, hanem megpróbálnak odafigyelni arra, hogy mi is történik a világban” – monda. Csurulya Csongornak, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetőjének leginkább az tetszett, hogy a borzalmas témát nem a borzalom oldaláról próbálja megközelíteni. Szerinte a dráma arra próbál választ adni, hogy miként válik valaki gonosszá.
Noha a főszereplő egy sorozatgyilkos antihős, a rendező szerint semmiképp sem kell előre megijedni, nem kell horrorjelenetek sorozatára számítani, hiszen a produkcióban helyet kap a humor, sőt a szerelmi jelenetek is. Mint mondta, az új előadásban Kulcsár-Székely Attilát leszámítva a társulat összes tagja szerepel, a megalkotásban pedig ezúttal is segített Csíki Csaba díszlet- és jelmeztervező, a rendező állandó munkatársa.
A Roberto Zucco-drámát június 7-én este hét órától mutatják be a Művelődési Házban, a rendező a 14 év fölötti nézőknek ajánlja a darabot. Az előadásra a helyek száma korlátozott.
szóljon hozzá!