Ilyen lesz a Szentivánéji álom Udvarhelyen

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Újabb bemutatót visz színpadra Zakariás Zalán rendező a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatával: a dráMA8 kortárs színházi találkozón bemutatott Roberto Zucco után csütörtök este William Shakespeare Szentivánéji álom című darabját mutatják be. A rendező szerint a vígjáték a humoron túl sokkal többet takar.

Veres Réka

2016. október 04., 19:142016. október 04., 19:14

2016. október 04., 19:192016. október 04., 19:19

Fontos előadás a Tomcsa Sándor Színház életében, mert a társulat már elért arra a szintre, amikor tagjai nagyobb, testesebb szövegeket is igényelnek ahhoz, hogy erősebb legyen színészi munkájuk, jobban érvényesüljön színpadi jelenlétük – magyarázta Csurulya Csongor, a Tomcsa Sándor Színház művészeti vezetője a kedden tartott sajtótájékoztatón.

Ez az első alkalom, amikor Shakespeare-művet rendezett Zakariás Zalán. Úgy véli, szerencsés találkozás volt. „Az egyetemen egy vizsgára már feldolgoztam a Szentivánéji álom második felvonását, azt az elgondolást folytattam most, tizenegy év után. Valójában csak most éreztem, hogy fel vagyok készülve rá” – mondta a rendező. Szerinte a Szentivánéji álom Shakespeare egyik szokatlan és ellentmondásos műve, hiszen teljes mértékben a képzelet szüleménye. Éppen ezért szerette volna, ha ez lenne az első Shakespeare-darab, amelyet rendez.

„Noha rövid idő alatt készült el, a színészek gyors és precíz ritmusban követtek. Mindent megtettek, hogy az előadás úgy jöjjön létre, ahogyan közösen elképzeltük. Sok szerep van benne, ami egy színésznek nem biztos, hogy hálás, inkább feladat és megpróbáltatás. Például a Pukkok, akik jelmezük miatt arctalanul játszanak az egész előadás alatt. Ha elveszed egy színész arcát, természetes, hogy hiányérzete lesz a színpadon, de csodálatra méltó, ahogyan az udvarhelyi színészek megküzdöttek ezzel a helyzettel. Ezért nem is biztos, hogy bárkivel meg tudtam volna csinálni ezt az előadást” – véli a rendező. Szerinte bizalom és egyben állandó próbatételek is szükségesek az együttműködésben, hiszen így egyre magasabbra teszik a mércét, és így mindkét fél fejlődik.

„Egy jó vígjátékban ugyanannyi tragédia lehet, mint amennyi vígjáték egy jó tragédiában” – ecsetelte a rendező. A Szentivánéji álomban is vannak elgondolkodtató jelenetek, nem csak a humort és a vígjátéki formát szolgálják. Nádasdy Ádám nyelvész fordítását használták, hiszen modernebb Arany János fordításához képest. Noha olykor sterilnek vélte a fordítást, azért igyekeztek dramatizálni és egyszerűsíteni a szöveget. Ebben a folyamatban az is fontos, hogy egy színész mennyire tudja elsajátítani szerepét. „A legfontosabb egy színésznél az átváltozás, hogy ne lehessen ráismerni, ami emberfeletti munka, főleg egy vidéki színházban, ahol ugyanazt a szerepet játssza tíz éven át, ugyanazokat a feladatokat kapja” – véli Zakariás Zalán.

Mivel a Shakespeare-mű nagyobb létszámú, a társulat mellett további négy vendégművésszel, Kozma Attilával, Dávid Péterrel, Sinka Ignáccal és Mihály Szilárddal is találkozhat a közönség, valamint Szűcs-Olcsváry Gellért színész fia, Szűcs-Olcsváry Zete és a rendező fia, Zakariás Benedek is részt vesz a produkcióban.

Az ötfelvonásos vígjáték két részre oszlik, egy szünettel. A bemutató október 6-án, csütörtökön este hét órától lesz, az előadásra a Tomcsa Sándor-bemutatóbérlet érvényes. Másnap, október 7-én szintén este héttől játsszák, ekkor a Nyirő József-bérletesek tekinthetik meg. A bérletes előadásokra a fennmaradt helyek függvényében jegyek is válthatók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei