A 20. századi magyar történelem legsötétebb és legaljasabb korszakába tekinthet be az, aki meglátogatja a gyönyörűszép Andrássy úton álló Terror Házát. Budapest egyik legszebb része ez, viszont a 60. szám hallatán és láttán az idősebb generációnak bizony ma is összeszorul a gyomra és a torka: évtizedekig a félelem házaként üzemelt az Andrássy út 60., hiszen vertek itt agyon kommunistát és nyilast is egyaránt. Egyszerű, ártatlan embert pedig náluk is többet.
2010. augusztus 26., 15:372010. augusztus 26., 15:37
A belvárost a Hősök terével összekötő Andrássy úton, az Oktogon után nem sokkal már szemünkbe tűnik a különleges épület – a Terror Házát 2002-ben avatták fel, azóta számít a fasiszta és a kommunista diktatúra áldozatainak emlékhelyéül, múzeumként. Aki kicsit is érdeklődik a magyarság története iránt és Budapesten jár, előbb-utóbb meglátogatja, mert egy nagyon ízlésesen, gazdagon berendezett kiállítás-komplexumról van szó, ami nemcsak virtuális, hanem valóságos utazást is kínál a huszadik század közepének tragikus korszakába. A 2002-ben múzeummá átalakított épületben tett séta egyfajta mementó is azokért a százezrekért, akiket nemzetünk az 1939–1962 közötti periódusban elveszített.
A belépés után a lifttel az épület második emeletén kezdjük az alámerülést a történelembe, itt animációk, kisfilmek, térképek, fényképek „tesznek képbe”: Magyarország a második világháborúban, a kettős megszállás alatt. A borzalmas emlékű nyilas terror képeit nézzük, a korabeli fekete telefont felvéve halljuk Szálasi Ferenc „nemzetvezető” hangját, közelről megnézhetjük a karszalagos nyilas egyenruhát – mementó ez a Dunába lőtt zsidókért, a haláltáborokba hurcoltakért.
A teljes cikket elolvashatja az Udvarhelyi Híradó pénteki, augusztus 27-ei számában!
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
A korisuliban ezer gyerek megtanult korcsolyázni, több udvarhelyi fiatal a jégkorongban már az akadémiai szintig jutott, több mint tízezren pedig éltek a szabadidős korcsolyázás lehetőségével a lezárult szezonban a székelyudvarhelyi korcsolyapályán.
Átmenetileg nem lesz víz több utcában Székelyudvarhelyen szerdán – értesíti az érintetteket a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Átlagosan napi 2100 diákot és idős embert szolgálnak ki meleg ebéddel a nagygalambfalvi önkormányzat által alapított Menza munkatársai. A kormánytól függ, hogy terjeszkedhet-e a két épülettel rendelkező közösségi konyha.
Több Oroszhegy községi faluban nem lesz áramszolgáltatás szerdán reggeltől délutánig – értesíti a lakosságot az oroszhegyi polgármesteri hivatal.
Fontos változás a székelyudvarhelyi tömegközlekedésben: a jegyeket mostantól érvényesíteni kell a buszon. A rendszer fejlesztése nemcsak a rendet szolgálja, hanem új munkahelyeket is teremthet – amennyiben azokat a minisztérium jóváhagyja.
Elkezdték a Fenyéd-patakon átívelő két betonszerkezetű híd megépítését, és hamarosan egy harmadik esetében is startolhatnak a munkálatok, miután sikerült pontot tenni a közbeszerzési eljárás miatt kialakult peres ügy végére.
szóljon hozzá!