Fotó: Antal Erika
Két művész találkozásának ad helyet egy hónapon keresztül a Bernády Ház kiállítóterme, ahol Bandi Kati ruhakölteményei mellett pasztellképei csodálhatók meg, illetve Ioan Rițiu színművész fából készült kisplasztikái.
2016. június 24., 15:522016. június 24., 15:52
A sajátos, egyedi tervezésű, a mai elvárásoknak is megfelelő, ám mégis hagyományos motívumokat hordozó, népies jelleget viselő ruhákat, szoknyákat, kabátokat mindenki felismeri ma már Marosvásárhelyen. Alkotójuk Bandi Kati textilművész, aki minden – közös, vagy egyéni – kiállításon képes meglepni a képzőművészet kedvelőit valami újjal, váratlannal. Így van ez a most látható tárlaton is, ahol az egyik teremben ruhakölteményei kaptak helyet, a másik terem falát viszont azok a pasztellképei díszítik, amelyeket különböző táborokban készített.
Nagy Miklós Kund művészeti író, a Bernády Ház házigazdája úgy fogalmazott, hogy Bandi Kati, amikor pihen, akkor fest, rajzol, pasztellel örökíti meg egy-egy alkotótábor naplóját. Képeivel is szereti meglepni a nézőt, hiszen nem idegenkedik a sárga, vagy piros keretektől sem, miközben a Gyimeseket festi meg, vagy a borospataki tábor nyomait örökíti meg, Bálványost, a Bucsint vagy annak lábánál fekvő Borzontot. Fenyőket, hegyeket, szép, erdélyi tájakat fest, ugyanakkor a város sem idegen számára, utcák, házak, teraszok néznek le a látogatóra.
Ioan Rițiu marosvásárhelyi színművész, a Liviu Rebreanu Társulat tagja. Bukarestben végezte a színművészeti egyetemet, onnan jött és gyökeresedett marosvásárhelyivé. Sokan filmművészként ismerik, hiszen számos filmben játszott főszerepet, de számtalan alkalommal bizonyította zenei tehetségét is. Most a képzőművészt ismerhetik meg a nézők benne. Korábban, mintegy két évtizeddel ezelőtt a színházban volt már egy kiállítása, ez alkalommal Bandi Katival közös tárlaton mutatkozott be. Alkotásait finomság, könnyedség, szépség jellemzi, „szembenéz a fa” a látogatóval, aki elhiszi, hogy az eper-, a dió-, vagy a tiszafa emberarccal tekint le rá. „Jön, hogy megsimogassa” – mondta Nagy Miklós Kund a kiállítóteremben látható alkotásokra, amelyekről Vasile Mureșan képzőművész is megosztotta észrevételeit, leginkább a művek spiritualitását, az anyag és a forma közötti párbeszédet hangsúlyozva.
A kiállítás megnyitóján közreműködött Kilyén Ilka és Ritziu Ilka Krisztina, Ioan Rițiu felesége, illetve lánya, akik magyar, majd román nyelvű énekét maga a művész kísérte orgonán.
szóljon hozzá!