Össztánc Ősszel: három hivatásos táncegyüttes is Udvarhelyre jön

•  Fotó: Ádám Gyula

Fotó: Ádám Gyula

Néptánc és népzene autentikusan, de improvizációkkal fűszerezve is – az idei Össztánc ősszel fesztivál gazdag programmal várja az érdeklődőket november 14-étől hat napon át. A nyolcadik kiadás programjáról Orendi Istvánnal, a szervező Udvarhely Néptáncműhely vezetőjével beszélgettünk.

Veres Réka

2016. november 07., 12:232016. november 07., 12:23

Az Össztánc ősszel fesztivállal próbálom folytatni azt, amit két és fél éve kezdtem el az Udvarhely Néptáncműhely vezetőjeként: betekintést nyújtani a néptáncba és a népzenébe, még akkor is, ha a rendezvényen nem minden produkció lesz tiszta, eredeti néptánc, de minden abból építkezik – mondta Orendi István, az udvarhelyi táncegyüttes vezetője. „Amikor elkezdtem, arra vállalkoztam, hogy megmutassam, miként van jelen a néptánc és a népzene a mindennapjainkban, és erre törekedtem a fesztiválprogram összeállításakor is” – tette hozzá. Így a fesztiválon lesznek gyerekeknek és felnőtteknek szervezett előadások, fellépnek hivatásos és nem hivatásos, valamint hazai és határon túli együttesek is.

Rendhagyó repertoár a táncházban

Ha csütörtök, akkor táncház – amit az udvarhelyiek jól tudnak, hiszen Orendi szerint öt éve Székelyudvarhelyen van Erdély legjobb rendszeres táncháza. Csütörtökön a felnőtt táncházban a sepsiszentgyörgyi Heveder zenekar fog fellépni, ám nem a megszokott, autentikus népzenékből álló repertoárral, hanem a különböző előadásokra készített darabokkal. Orendi elmondta, még tavasszal kérte fel a Heveder zenekart a rendhagyó koncertre, és ez nemcsak a közönség számára lesz kuriózum, hanem a zenészeknek is, hiszen ilyen felkérésük még nem volt, de reméli, örömzenélés lesz. Ezt követően a Kedves zenekarral együtt az Udvarhely Néptáncműhely népzenészképzésének tanulói adják a talpalávalót.

A rendezvényen három hivatásos együttes különböző táncelőadásai tekinthetők meg. A fesztivált a budapesti Duna Művészegyüttes Puszták népe előadása nyitja meg november 14-én, hétfőn este hét órakor. Szerdán a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes Erdély-menyegző című táncszínházát nézhetik meg az érdeklődők. Az udvarhelyi intézmény vezetője már többször látta a produkciót, és úgy véli, érdemes megnézni, hiszen zenében és táncban egyaránt erős előadás. A Heveder zenekar bedolgozó zenészekkel és négy profi énekessel együtt felel a zenei aláfestésért – árulta el. A rendezvény utolsó előadása szintén egy hivatásos táncegyüttesé lesz, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Táncoljatok című produkcióját tekinthetik meg a részvevők. Orendi számára egyébként ez volt a legnagyobb meglepetés az Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján, hiszen jelenleg egyre inkább a kísérletezés, más műfajok bevonása képezi a fő irányvonalat, ez az előadás viszont tiszta, eredeti néptáncokra épül. „Hosszú idő óta ez az első olyan előadás, amit elhiszek. Hiteles” – fogalmazott arról, hogy miért éppen ezt választotta be a programba.

Az udvarhelyi táncegyüttes kedden, november 15-én a Játsszunk mesét! című gyerekelőadással lép fel déli tizenkettőkor, illetve este hétkor, és aznap lesz a gyerektáncház is, fél öttől.

Nemcsak hivatásos együttesek szerepelnek a fesztiválon, jelen lesz a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes is. A Fölszállott a páva műsorban népszerűvé vált együttes pénteken, november 18-án 12-től a Hamupipőke gyerekelőadást viszi színpadra, majd este héttől Esszencia című legújabb produkcióját.

Impro-Viziók 2.2 a G. Caféban

A fesztivál záróakkordja a G. Café kávézóban lesz, ahol a sepsiszentgyörgyi Impro-Viziók 2.2 zenekar lép fel, amely nemcsak népzenében, hanem dzsesszben is járatos zenészekből áll. A zenekarnak sajátos repertoárja van, a népzenét világzenével, klasszikus és dzsesszmuzsikával, improvizációkkal olvasztják egybe. A koncertet táncház követi, ahol ismét az Udvarhely Néptáncműhely népzenészképzésének tanulói muzsikálnak. A hatnapos fesztiválra a jegyek megvásárolhatók a Művelődési Ház pénztáránál, hétköznap 11–14 és 15–17 óra között, valamint előadás előtt egy órával. Helyfoglalás érdekében a 0742–483056-os telefonszám hívható a pénztár nyitvatartási ideje alatt, a 0266–217538-as telefonszám pedig hétköznapokon 8 és 16 óra között. A felnőtteknek szóló előadásokra a jegy 15, kedvezményesen 10 lejbe kerül, a gyerekelőadásokra pedig 10 és 5 lejbe. A G. Caféban tartandó koncertre a belépés ingyenes, ám a helyszűke miatt érdemes időben asztalt foglalni. Orendi az is elmondta, amennyiben valaki a fesztivál összes előadására igényelne jegyet, egyeztetéssel kedvezményesen is megvásárolhatja azokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei