Nyáresti orgonahangversenyek Molnár Tündével

•  Fotó: Antal Erika

Fotó: Antal Erika

Molnár Tünde orgonaművész 2004 óta várja a zenekedvelőket a Nyáresti orgonahangversenyek című sorozatra. Eredetileg a Kultúrpalota Rieger Otto által épített műemlékorgonáján játszott, majd Marosvásárhely klasszikus orgonával rendelkező templomaiban. A sorozat az idén a város határát is átlépi.

Antal Erika

2016. július 13., 15:292016. július 13., 15:29

Miután elkezdték a Kultúrpalota nagytermének a felújítását, Molnár Tünde nem szerette volna szüneteltetni a népszerű nyáresti hangversenyeket, és elhatározta, hogy a templomokban folytatja. Azokban lépett fel, amelyek klasszikus, sípos orgonával rendelkeznek: a Vártemplomban, a belvárosi plébánián, a minorita, a ferences, a Gecse utcai, a Szabadi úti templomban. Minden évben más-más tematikára építette ezeket a hangversenyeket, volt év, amikor az orgonák hangszínét emelte ki, vagy a zenei formákat tömbösítette, máskor a zeneszerzők szerint választotta ki a repertoárját.

Az idén kiterjesztette Molnár Tünde a hangversenysorozatot, azzal az újdonsággal lepve meg hallgatóságát, hogy bemutat két vidéki, igen értékes, frissen rendbetett orgonát. Vasárnap este a nyárádandrásfalvi református templomban lépett fel, ahol Gecző András lelkipásztor meghívásának téve eleget mutatta be a Tordai Nagy Mihály építette értékes, műemlék hangszert. Augusztus 6-án a kibédi református templomban a Bodor Péter által épített orgonát szólaltatja meg, miután azt a Rotary Téka Klub anyagi hozzájárulásával Papp Zoltán udvarhelyi orgonaépítő rendbetette. A cél a figyelem felkeltése, hogy Maros megyében sok értékes hangszer van, és a gyülekezetek, bár nem könnyű az anyagi alapokat megteremteni, ne hanyagolják el, újíttassák fel azokat. „Nagyon sok helyen az a gyakorlat, hogy ha elromlik az orgona, nem fordítanak hangsúlyt annak restauráltatására, inkább hoznak egy villanyorgonát. Ez csak átmeneti lehet, ahol sípos orgona van, ott igyekezni kell megjavíttatni, mert a több mint kétezer éves történetében az orgona magában hordozza az egész európai zenei kultúrát, és egy feljavított orgona többet ér, mint egy elektromos” – magyarázta az orgonaművész.

Ritka az, hogy egy templomnak két orgonája legyen. A marosvásárhelyi Vártemplom – akárcsak a budapesti Mátyás-templom vagy a debreceni református nagytemplom, a nagyváradi bazilika, a kolozsvári Szent Mihály – két értékes műemlék orgonával büszkélkedhet. A Nyáresti orgonahangversenyek sorozatában Molnár Tünde csütörtök este ezeket is megszólaltatta. A hangverseny első részében a barokk hangszert, amelyen korabarokk műveket adott elő, majd a második részben a karzaton levő orgonán játszott, miközben Bereczki Tollas László – a Vártemplom orgonistája – és Strausz Imre István – a Művészeti Egyetem tanára – a barokk hangszeren működött közre. Terényi Ede Madarak című, Molnár Tündének dedikált darabját adták elő, két orgonára és ütőhangszerekre alkalmazva.

A legközelebbi hangversenyt július 14-én, csütörtök este 7 órától a Kultúrpalota nagytermében tartja Molnár Tünde. Azt követően július 17-én, vasárnap este 7-től a Keresztelő Szent János Plébániatemplomban koncertezik, július 24-én, vasárnap este 6-tól a Szabadi úti református templomban, július 28-án, csütörtökön megint a Kultúrpalotában. Augusztusban Kibéden, majd a Bolyai téri unitárius templomban, és végül két alkalommal a Kultúrpalotában játszik. A hangversenyekre a belépés ingyenes.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei