Fotó: Pál Árpád
Magyar népmesét visz színpadra az Udvarhely Néptáncműhely gyereknap alkalmából. A Vízi Péter és Vízi Pál című népmesét Tóth Árpád színész-rendezővel együtt szabta a táncegyüttesre Antal József koreográfus.
2016. május 31., 12:312016. május 31., 12:31
Hagyománnyá vált az évad végére előkészített előadás az Udvarhely Néptáncműhelynél, idén „házon belül” alakult ki az alkotók csapata, akik újabb magyar népmesét álmodtak színpadra. Antal József koreográfus Tóth Árpádot, a Tomcsa Sándor Színház színész-rendezőjét kérte fel a mese feldolgozására.
„Szűk négy hét alatt, pörgős, közös munkával született meg az előadás” – mondta el a hétfőn tartott sajtótájékoztatón a két rendező. Az Udvarhely Néptáncműhely által képviselt irányhoz igazodva választották a Benedek Elek által lejegyzett Vízi Péter és Vízi Pál című népmesét. Tóth Árpád elárulta, hogy a meseelőadást a táncosok felkészítésével, a beszélt szöveg gyakorlásával kezdték. Nem volt egyszerű munka, hiszen a sokszereplős történetet a kisebb létszámú társulatra kellett szabni, valamint több prózai részt kellett megtanulniuk a táncosoknak. „Sikerült egy arany középutat találni, így él a mese és a mondanivalója is” – fogalmazott Tóth Árpád, aki először rendez táncegyüttessel.
A Játsszunk mesét! című előadást gyereknapon, június 1-jén délelőtt tíz órától mutatják be, majd pénteken délelőtt tíztől ismét megtekinthető lesz a székelyudvarhelyi Művelődési Házban. Az alkotók inkább az 1–8. osztályos diákoknak ajánlják, de szerintük a gyerekekkel érkező felnőttek is élvezhetik majd.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!