Melyik arcát mutatja manapság a Petőfi utca?

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Petőfi utca az egyetlen olyan csíkszeredai utca, amely leginkább megőrizte a város XX. század eleji arculatát. Nem véletlen, hogy Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Cultura Nostra Egyesület szervezte Kulturális Örökség Napjai keretében tematikus sétát is szerveznek itt. A Petőfi Sándor Általános Iskola előtt pénteken 16 órakor összegyűlő érdeklődők Bíró Sarolta művészettörténésztől ismerhetik meg a fontosabb épületek történetét.

Szőcs Lóránt

2010. szeptember 15., 20:292010. szeptember 15., 20:29

2010. szeptember 24., 14:562010. szeptember 24., 14:56

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert


– Tudomásom szerint nem volt konkrét elképzelés, városrendezési terv, mely alapján a Petőfi utca megszületett, mivel magyarázható, hogy mégis aránylag egységes lett az arculata?

– Nem volt, de szerintem ne vágjunk a közepébe, először is felvázolnám röviden az utca történetét. A 18. század második felében végzett első katonai felmérés térképén Csíkszeredából csak a jelenkori Kossuth utcát tüntetik fel, amelyet sajnos, szinte teljes mértékben lebontottak. A második katonai felmérésen (1806-1869) már szerepel a Petőfi utca elődje, egy észak-dél irányú utca is, amely beletorkollik a Kossuth utcába. Ezen már pontok, pöttyök formájában megjelennek az épületek, házak is. Egy oldalára fektetett T alakú város volt még Csíkszereda, utcáiban csak parasztházak sorakoztak, melyek a város orsó alakú vásárterét fogták közre. A harmadik felmérésnél (1872-1884) is egy kicsit bővebb formában, de ugyanez a T jelenik meg, magát Csíkszeredát még ekkor is csak a Kossuth és a Márton Áron utca egy része jelentette. A mai Petőfi utca majdnem teljes egészében Martonfalvához és Zsögödhöz tartozott. Mikor megépült a vármegyeháza, vagyis a mai városháza, akkortól kezdődően kezdett a városhoz tartozni a Petőfi utca, és persze, a házak is kicserélődtek, városiasabb jelleget öltöttek. Az utca egyik legrégebbi épülete a református papilak, ami eredetileg tiszti kaszinónak épült. Nem volt impozáns, díszes, és csak egyszintű polgári házacska. Az alsó szint őrzi a körülbelül 150 éves arculatot, a kis ablakok és a boltíves kapu megőrződtek. Egykor híres volt a pincéjéről is, amit tudomásom szerint megszüntettek, betömtek. A leányiskola (a Petőfi iskola) és az úri-kaszinó, a későbbi takarékpénztár (a jelenlegi Bandidos) épült még ebben az időben. A többi századfordulós épület. Nem volt egy tudatos terv, amit az utca formátlansága, görbülete, meredeksége is igazol. Marosvásárhelyen, Nagyváradon vagy Aradon, ahol pontos városrendezési tervek készültek, igyekeztek tágas terekkel és egyenes utcákkal törekedni a harmóniára. A Petőfi utcában nem is annyira az utca épületei között létezik egy összhang, hanem sokkal inkább a házak önmagukban harmonikusak, akár a díszítést, akár a beosztásukat vesszük figyelembe. Magyarázat erre, hogy a gazdag polgárok (a főispán, ügyvédek, orvosok és gazdagabb kereskedők) az akkori központba, Budapestre is jártak, onnan próbáltak mintákkal, tervekkel hazajönni, és mestereket megfogadva a tapasztaltakat itthon adaptálni. Természetesen ez egy rusztikusabb, periférikusabb szecesszió vagy eklektika. Nem olyan impozánsak a méretek és nem annyira gazdag a díszítés, mint a nagyobb városokban.

– Néhány jó és rossz példát szeretnék a felújításokról, melyik épületeket őrizték meg és melyiket hanyagolták el a leginkább?

– Amikor hat-hét éve úgy döntöttem, hogy államvizsga dolgozatomat a Petőfi utcáról írom, néhány épület nagyon jól megőrzött szecessziós jellege és nyílászárója, valamint stukkódíszítése győzött meg. Főként említhetném a Körösi Csoma Sándor és Petőfi Sándor utca sarkán található saroképületet, ahol nemrég a művészeti népiskola és a kulturális központ működött. Az épület külső falait, homlokzatát példásan felújították. A rossz példáért sem kell messzire menni, hisz a vele szemben levő egykori Vigadó tudomásom szerint statikailag is annyira rossz állapotban van, hogy felújítása nagyon-nagyon költséges. Szóval a vakolatmállás, a díszek, az ablakkeretek rongálódása is problémát jelent, de azon mégis könnyebben lehet segíteni. A statikai jellegű hibákat javítani lehetséges, de vagyonokba kerül. A gyakorlat azt igazolja, hogy ezt a tulajdonosok a saját zsebből nem tudják kifizetni.

– Elegendő-e csak a homlokzatot, vagyis az épületek utcára nyíló részét megőrizni, vagy inkább teljességre kellene törekedni?

– Sajnos, rengeteg illegális építkezés folyt az utcában, én most a kommunizmus időszakát is természetesen idesorolom. Ekkor húzták fel ugyanis a jelenlegi jellegtelen betontömböt, a Tulipán áruházat és a szemben levő mozit. Az előbbi helyén egy kis aranyos sarokház volt, amely beleilleszkedett a környezetébe, az utóbbi helyén egy kerthelység, amelyet csak néhány fotó és az idősek emlékezete őriz .Továbbá ebben az időszakban még a Cseh István háza (Hokey Club) melletti épületet bontották le, ahol most parkoló található. A jó példákat szemügyre véve, az utca arculatát megőrizni próbáló építkezések is, sajnos, nagyrészt csak paravánépítkezések voltak. Az eredeti épületek belső szerkezetét átalakították, csak az utcára néző arculatot őrizték meg. Nyugaton annyira erős a műemlékvédelem, egyáltalán nem engedi, hogy az építkezés struktúráján változtassanak. Bizonyos fokú modernizáció, mint illemhelységek vagy fürdőszoba kialakítása engedélyezett, de más irányban történő változtatás csak olyan hatalmas büntetésekkel kivitelezhető, ami anyagilag az illető tulajdonosoknak egyszerűen nem éri meg.

– Mit gondol a legújabb tendenciákról, gondolok itt például arra az épületre, amelyet a Tilos helyén húztak fel?

– Legjobb lenne, ha nálunk is – az előbb felvázolt – nyugati, szigorú műemlékvédelmi szabályok érvényesülnének, ami jelenleg nemcsak Csíkszeredában, hanem Bukarestben is egyelőre csak álom. De térjünk a konkrét a példára. Szerintem az, hogy egy műemlék jellegű utcának hol húzódik a párkányvonala – nem kellene meghatározó legyen. Vagyis az egykori Tilosnak helyt adó épület arculatát nem kellett volna feladni, hogy még egy szintet létrehozva a szomszéd épületek magasságához igazodjanak. Bizonyára a jelenlegi épület létjogosultságára a tervezője érvek hosszú sorát tudná felhozni, de én kitartok amellett, hogy nem szabad egyáltalán az eredeti formát, arányokat és díszítést megváltoztatni.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 21., hétfő

Árokba borult egy autó a hargitafürdői letérő közelében

Autó borult fel a Csíkszereda és Szentegyháza közötti útszakaszon hétfőn délután.

Árokba borult egy autó a hargitafürdői letérő közelében
2025. április 21., hétfő

Utat neveznek el Ferenc pápáról Csíksomlyón

Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila polgármester.

Utat neveznek el Ferenc pápáról Csíksomlyón
2025. április 21., hétfő

A nap, amikor Csíksomlyóra látogatott Ferenc pápa

Történelmi jelentőségű látogatásra érkezett Csíksomlyóra Ferenc pápa 2019. június 1-jén. A római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetője szentmisét pontifikált a fogadalmi búcsú helyszínén és aranyrózsát ajándékozott a kegyhelynek.

A nap, amikor Csíksomlyóra látogatott Ferenc pápa
2025. április 18., péntek

Amikor a közös főzés összekovácsol – böjtös töltött káposztát készítettek az asszonyok

Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.

Amikor a közös főzés összekovácsol – böjtös töltött káposztát készítettek az asszonyok
2025. április 18., péntek

Lángok csaptak fel egy csíkkozmási lakóházban

Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.

Lángok csaptak fel egy csíkkozmási lakóházban
2025. április 17., csütörtök

Magyar filmeket vetítenek a Csíki Moziban

Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.

Magyar filmeket vetítenek a Csíki Moziban
Magyar filmeket vetítenek a Csíki Moziban
2025. április 17., csütörtök

Magyar filmeket vetítenek a Csíki Moziban

2025. április 17., csütörtök

Virtuálisvalóság-szemüvegekkel elszakadni ideig-óráig a valóságtól

A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.

Virtuálisvalóság-szemüvegekkel elszakadni ideig-óráig a valóságtól
2025. április 17., csütörtök

Lakossági fórumra hívják a csíkszeredaiakat

A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.

Lakossági fórumra hívják a csíkszeredaiakat
Lakossági fórumra hívják a csíkszeredaiakat
2025. április 17., csütörtök

Lakossági fórumra hívják a csíkszeredaiakat

2025. április 16., szerda

Őrizetbe vették a Csíkszeredában magát mutogató fiatalt

Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.

Őrizetbe vették a Csíkszeredában magát mutogató fiatalt
2025. április 16., szerda

Technikai szünet és ünnepi nyitvatartás a Csíki Csobbanóban

Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.

Technikai szünet és ünnepi nyitvatartás a Csíki Csobbanóban