Fegyverforgatási bemutatónak is beillett a szombaton Gyergyószentmiklóson tartott I. Székelyföldi Lovas Haditorna. A négypróbás pálya ringjében hat nemes vitéz kelt versenye, a legjobbnak járó pálmát a csíkcsicsói Lutz Levente vitte el.
2010. május 16., 14:562010. május 16., 14:56
Látványban remek, hangulatában nemes, versengésben szenvedélyes haditorna zajlott a Gyulafehérvári Caritas gyergyószentmiklósi kertjében. A rendkívül jó hangulatú lovagi torna izgalma nem csak a vitézeket, de a lovakat is magával ragadta: elképesztő összhangban küzdöttek a székely hadfik és nemes állataik a legügyesebbnek járó elismerésért.
A rendezvényre kilátogató közönség egy olyan izgalmas és sportszerű versenynek lehetett tanúja, mely rendhagyó történelemórának, sőt fegyveres, lovas bemutatónak sem volt utolsó. Kopják, íjak, szablyák profi használatának módozatai, a lovaglótudás mesterfokozatai, ló és lovasa közötti összhang megteremtésének legfelsőbb fokon művelt formája elevenedett meg a zászlókkal kitűzött „harcmezőn”, ahol az ellenség fejét egy csutak, a vaddisznót szénás zsák jelképezte.
A versenybe szálló hat lovag olyan hangulatot teremtett, mely a torna végére sem lovat, sem lovast, de még a közönséget sem hagyta élmények nélkül: nyílvesszők röpültek a cél felé, szalmakarikák fűződtek kopjavégre, csutakfejek és vaddisznók váltak a szablyák áldozatává – mindez úgymond „lóhalálában”, vagyis ahogy a csövön kifért.
A vitézek mindannyian kivívták a nézők elismerését, a királylány kezét a leghősiesebben, legbátrabban és legügyesebben küzdő levente nyerte el. Azaz nyerte volna, de a vitézi négypróba nem a királylány kezéért zajlott, hanem Hargita Megye Tanácsa által felajánlott bronzplakettért, melynek méltó nyertese a csíkcsicsói Lutz Levente lett (alsó képünkön).
Szervezés terén jelest érdemeltek ki a Csabafiak is, akik elsősorban egy tapasztalatcserén alapuló rendezvényt képzeltek el. „Nagyon sokat jelent nekünk, ha találkozhatunk olyan lovasokkal, akik velünk együtt érdeklődnek az egyesületünk által szorgalmazott hagyományőrző és fegyveres, lovas tevékenységek iránt, így a haditorna tapasztalatcserének, közös edzésnek is bevált”, nyilatkozta Tölgyesi Béla, a Csabafiak Hagyományőrző Egyesület részéről. Ami pedig a folytatást illeti, ha csak egy mód van rá, akkor lesz második lehetőség is a székely lovagoknak, hogy összemérjék lovas és fegyverforgató tudásukat.
Cikkünkhöz galéria is tartozik, itt tekintheti meg.