Fotó: Szabadi Péter
Alaposan kivette a részét a táncházmozgalomból, a Szekuritáte elvitte a könyvtárát, két állásából is eltávolították a kommunisták, nem engedték Kolozsváron munkát vállalni. Mégis bekerült a Kolozsvári Magyar Operába, ahonnan több mint negyedszázada el sem mozdult. Szép Gyula igazgató azonban immár a visszavonulásra gondol.
2015. február 18., 12:562015. február 18., 12:56
– Az opera igazgatásán túl rendkívül sokoldalú tevékenységet fejt ki Erdély művelődési életében. A kolozsvári zeneakadémián kapta útravalóul ezt a sokoldalúságot?
– Rendkívül szerencsésnek tartom magam, amiért olyan tanári gárda oktatott minket, akikre mindig büszke lehetek: Jagamas János, Szenik Ilona, Márkos Albert, Vermessy Péter, Szalai Miklós, Demján Vilmos, Jodál Gábor, Pop Dorin, Florentin Mihăiescu. Zenei szempontból nagyon sok lehetőségre nyitották ki szemünket, fülünket. Olyan helyzetbe kerültem, hogy a tanárkodás mellett válogathattam a karvezetés, muzikológia, folklórkutatás, netán könnyűzene között. Ennek következtében bátran, merészen, magabiztosan vágtunk neki az életnek. Most talán gyávább lennék, mert tudom, mennyi mindent nem tudok, de akkoriban azt gondoltuk, mindenhez értünk. Bíztunk a tudásunkban, a felkészültségünkben, és úgy gondoltuk, megváltjuk a világot.
– Kezdetben zenetanárként...
– Az akadémia elvégzése után a Maros megyei Mezőszengyelre helyeztek ki zenetanárnak, az ottani román iskolába, ahol csak 1-4 osztály volt magyarul. Később Székelyudvarhelyen, a zeneiskolában, illetve Máréfalván kértem helyettes tanári állást, és hobbiból a helyi gépgyár férfikórusát vezényeltem. Nem voltam megelégedve azzal, hogy a zeneiskolában zongorát tanítok, inkább a népnevelés irányába éreztem elhivatottságot.
– Most viszont közeledik a nyugdíjkorhatárhoz. A visszavonulás is közeleg?
– Elég régóta foglalkoztat a visszavonulás gondolata. Telik az idő, ugyanakkor megnyugtató módon szeretném látni az opera vezetésének jövőjét. Szeretném, ha még aktív koromban felváltana valaki, akinek átadhatok valamennyit közel három évtizedes tapasztalatomból. Büszke vagyok a társulatra, jól érzem itt magam, de a dolgok rendje az, hogy egyszer átadjuk a helyünket. Nincs bennem hatalomvágy, nem futkosok a titulusok után. Sikerült egy fiatal, jó minőségű csapatot összehoznom a magyar operában, amely mégis csak a legnagyobb, Magyarország határain kívül működő, hivatásos magyar intézmény. A maga nehézségeivel és szépségeivel.
A teljes interjú az Erdélyi Napló február 19-én megjelenő 7. lapszámában olvasható.
szóljon hozzá!