
A Sepsi Drum díjazottjai
Fotó: Sepsi Drum/Facebook
Húsz fiatal tehetség pörgette az ütőket a vasárnap Sepsiszentgyörgyön megrendezett harmadik országos Sepsi Drum dobversenyen, köztük olyan tinédzserek, akiknek produkciója előtt a zsűri tagjai is meghajoltak.
2025. november 17., 13:272025. november 17., 13:27
A verseny telt ház előtt zajlott a Háromszék Táncszínház stúdiótermében, a minden eddiginél több, azaz 42 benevező közül hét megyéből huszan kerültek az élő műsorba, ahol három kategóriában mérettettek meg egy kötelező, valamint egy szabadon választott darabbal.
A kezdők Ian Paice-, a haladók a Peter Erskin-szekcióban, míg az eddigi két verseny dobogósai a Tony Williamsról elnevezett Best of Sepsi Drum kategóriában versenyeztek élő zenekari kísérettel. Egyesekkel nehezítésként csak vasárnap reggel közölték a kötelező számot, Sárosi Péter saját szerzeményét, így a fiataloknak csupán egy órájuk volt felkészülni. A produkciójuk tehát jórészt improvizációt igényelt, amelyben egyaránt meg lehetett villantani a tehetséget és a felkészültséget.
Nagy volt az idei verseny tétje, hiszen fődíjként egy értékes Sonor dobfelszerelést lehetett nyerni, amelyből a világon mindössze 500 darab létezik – mondta el a Székelyhonnak Pál Gábor ötletgazda, egyben a Művészeti Népiskola dobtanára.
Borlai Gergpő leckehangversenye mindenkinek élményszámba ment
Fotó: Sepsi Drum/Facebook
Természetesen mindhárom kategóriában díjazták a legjobbakat, akik hangszereket és ehhez való kellékeket nyertek, ezzel honorálták a szervezők azt a minimum féléves munkát, ami a felkészüléshez, a versenyszint eléréséhez szükséges.
A pop, rock, dzsessz, latin, funk zenéhez illő dobkíséretet nem igazán tanítják az iskolában, ahol a klasszikus zenét emelik piedesztálra, ezért van helye egy ilyen vetélkedőnek a hazai megmérettetések palettáján – mondta Pál Gábor.
A verseny megszervezésével a kezdeményezők
teret nyitottak a fiatal tehetségek megmutatkozásának,
célul tűzték ki, hogy a közönség és a zenei közösség újraértékelhesse az ütőhangszereket,
illetve alkalmat teremtettek a tapasztalatcserére, és arra, hogy a fiatalok elismert művészekkel találkozhassanak.
Pál Gábor és Borlai Gergő az országos dobversenyt megkoronázó előadás végén
Fotó: Sepsi Drum/Facebook
A napot a sztármeghívott, Borlai Gergő leckehangversenye zárta, vagyis a nagyszínpadi produkció egyszerre volt koncert és műhelymunka. Az előadás után hirdették ki a verseny győzteseit. A Marius Popa producerből (a Popa’s Band alapítója), Dragoș Rădulescu vállalkozóból, Sárosi Péter zeneszerző-billentyűsből álló zsűri döntése alapján
a kezdők között a szilágysomlyói Boros Richárd Dávid lett az első, második Spirea Matei (Târgoviște), harmadik Vasilachi Flavia (Târgoviște);
a haladóknál a legfiatalabb dobos, a 11 éves Anghelinu Octavian (Târgoviște) aratta le a babérokat, Kovács Mátét (Sepsiszentgyörgy) és Schiopu Sabiant (Temesvár) megelőzve;
a Tony Williams Best of kategóriában Czegő Ábel (Sepsiszentgyörgy) végzett az élen, a második helyen Főcze Magor (Sepsiszentgyörgy), a harmadikon pedig Drócsa Botond (Marosvásárhely).
A közösségi oldalon szerzett lájkok alapján Kerezsi Tas Bence érdemelte ki az közönségdíjat.
A versenyt a Sic Art Egyesület szervezte partnerségben a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskolával.
Új nézőpontokat nyit és gondolkodásra sarkall Sepsiszentgyörgy egyik legfiatalosabb rendezvénye. A MindFormers jó lehetőség az iskolák számára, hogy a jövő tanévre tervezett alternatív heteket izgalmas, interaktív programokkal töltsék ki.
Első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy a sepsiszentgyörgyi művészképzés végzős hallgatói a nagyközönség előtt is bemutatkozzanak. A Diploma című kiállítás a város első egyetemi szintű képzőművészeti képzésének eredményeibe enged betekintést.
Megalakította a Polgári Kört az EMSZ-en belül a székelyföldi tagság egy része, amely régóta konfliktusos viszonyban van az országos vezetéssel. A kezdeményezők szerint az új platform célja a nemzeti oldal megújítása és a közösségi érdekek képviselete.
Két hónapos nőstény vaddisznót találtak a rendőrök egy 43 éves Kovászna megyei férfi otthonában kedden, orvvadászat gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A helyszínen nagy mennyiségű szemét égetésének nyomait is felfedezték, ez szintén büntetendő.
Huszadik alkalommal gyűlnek össze a gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek Kézdiszentlélek búcsújáró hegyén, a XX. Perkő – Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttesek Találkozóján.
Sepsiszentgyörgyi, szegedi és temerini diákokat és pedagógusokat kapcsol össze egy újonnan induló mobilitási projekt. A cél az, hogy a hetedikes és nyolcadikos gyerekek a lexikális tudás mellett az érzelmi intelligenciájukat fejlesszék.
Néhány napja nagyvad jelenléte miatt riasztották a lakókat Sepsiszentgyörgyön és környékén. A medvét az Állomás negyedi tó zónájában, az Olt túloldalán látták.
Házkutatásokat tartottak Galac megyében három, adócsalással és csalással gyanúsított személynél, akiket a Kovászna megyei rendőrség nyomozói állítottak elő.
Kevesebb újszülöttet hagytak a kórházban, de még mindig sok a kiskorú anya – derül ki a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság kimutatásából. Öt olyan lányt vettek nyilvántartásba, akik mindössze tizenhárom évesen váltak anyává.
Keöpeczi Sebestyén József munkásságát bemutató kiállítás nyílik június 10-én az Erdővidék Múzeumában, a címertan világnapjához kapcsolódva.
szóljon hozzá!