Közel sincs már e vadság erdeinkben – bemutatóra készül a Figura

Botos Bálint rendezésében mutatja be a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Theresia Walser, kortárs német drámaírónő Közel sincs már e vadság erdeinkben című drámáját, mely magyar nyelvterületen mindeddig nem volt látható. A bemutatóra október 21-én este 7 órától várják a közönséget a Bocsárdi Angi Gabriella stúdióterembe.

Pethő Melánia

2016. október 18., 19:262016. október 18., 19:26

2016. október 18., 20:112016. október 18., 20:11

A magyar nyelvű ősbemutató szövegét Parti Nagy Lajos fordította, a díszletet és jelmezeket Bajkó Blanka-Alíz tervezte, zeneszerzőként Bocsárdi Magor, dramaturgként pedig Lovassy Cseh Tamás működött közre.

A bemutatót megelőzően az alkotók sajtótájékoztatón ismertették az előadást. Botos Bálint rendező szerint a darab aktualitását azok a kérdések jelentik, amelyek történelmünkkel, múltunkkal és az ahhoz való viszonyunkkal kapcsolatosak. „A darabnak releváns kérdései vannak nemcsak a gyergyószentmiklósiaknak, hanem bármilyen nemzetiségű romániai nézőnek, mert vannak olyan hasonlóságok a mi közelmúltunkban és darab által tárgyalt kérdésekben, amelyek a mai napig érintik az életünket. Ez a darabban egy igen szórakoztató, komikus sík alá van elrejtve, ebből adódóan nem egy masszív, ideológiai előadást láthatnak a nézők, hanem egy olyan vígjátékot, amelynek a sorai között sokkal komolyabb kérdések jelennek meg, mint a felszínen jelenlevő poénok” – mondta a rendező.

Lovasy Cseh Tamás dramaturg hozzátette, az eredeti szöveg szerint Németországban bemutatásra került darab a német kortárs múltfeldolgozással és a háborúval való szembenézéssel foglalkozik, ezzel szemben az erdélyi alkotócsapat a helyi viszonyokhoz adaptálta a szöveget. „Sajnos, van épp elég történetünk, amiből válogatni lehet. Az egyetlen, amit ezekkel tenni tudunk, hogyha beszélünk róluk” – fogalmazott Lovasy. Kijelentette, épp itt az ideje annak, hogy elővegyük tabuinkat, szembenézzünk velük, „hiszen bármerre nézünk magunk körül, főleg Kelet-Európában olyan neurotikus társadalmakkal találkozunk, amelyek valamiért nem tudnak előremoccanni. Ebben elég komoly szerepe van annak, hogy az elmúlt 25 évben – hogyha csak a rendszerváltástól számolunk – nem néztünk szembe a saját múltunkkal, nem tettük fel azt a kérdést, hogy mi valójában a mi felelősségünk abban, hogy diktatúrában kellett élnünk.”

Az előadás egyik kulcskérdéseként éppen a tabuként kezelt múltat emelte ki a dramaturg, hangsúlyozva, a darab ennek kapcsán próbál vitát kezdeményezni a nézőkkel. Mindezt úgy, hogy az előadás nem „teleportál” vissza a nyomasztó múltba, hanem kellő humorral, dinamikusan, groteszkül beszél az említett kérdésekről – szögezték le az alkotók. Ismertették, az előadásban szereplő színészek mind olyan figurákat formálnak meg, akik valamilyen módon a személyes, vagy a történelmi múlt maradványaival küzdenek, miközben azt a hamis állítást teszik: elfojtásaikkal terhelt életük fenntartható.

A péntek esti ősbemutatót követően a produkció október 23-án, vasárnap este 8 órától, majd november 27-én kerül újra műsorra a Figuránál.

Jegyek ára 15 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 10 lej. Legkevesebb ötfős csoport esetén kedvezményes áron lehet belépőket vásárolni. Jegyek kaphatók munkanapokon 10 és 16 óra között a Figura jegyirodájában, vagy előadás előtt a helyszínen. Telefonos helyfoglalás munkanapokon a 0752-227 011-es telefonszámon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei