Fotó: Kristó Róbert
Gróf Kálnoky Tiborral találkozhattak szerdán este Csíkszeredában az érdeklődők a Székelyföld folyóirat szerkesztőségében. Erdély egyik leghíresebb nemesi családjának képviselőjével Oláh Gál Elvira újságíró beszélgetett.
2011. május 25., 21:162011. május 25., 21:16
2011. május 26., 16:312011. május 26., 16:31
Az est folyamán egy érdekes életsors tárult elénk. A Németországban élő gróf ugyanis megtalálta a harmincas évek tájékán menekülő nagyapja bőröndjét. A poggyászban lelt családi okiratok és levelek felkeltették a gróf érdeklődését Erdély iránt. Sikerült meggyőznie kétkedő apját, hogy keressék fel az egykori hazát. 1986-ban érkeztek a háromszéki Miklósvárára, meglepődésükre az emberek nagy szeretettel fogadták, ekkor derült ki, ahogy a találkozón is kijelentette: „mi jöttünk köveket nézni, és embereket találtunk”. Lenyűgözte őket az erdélyi világ, hiszen néhol hacsak búvópatakként vagy éppen „fagyasztott állapotban”, de ráleltek a hagyományos, a természettel harmóniában élő létmódra.
Kálnoky Tibor gróf nem visszatért, hanem \'89 után hazajött. Amint ki is emelte, a Kálnoky nemesi család egyik fő „belső szabálya” az volt, hogy a családból valaki mindig Erdélyben kell éljen. Általában arra gondolunk, ha egy nemesi család hazatelepül, akkor inkább az egykori lenyűgöző kastélyok visszanyerésére törekednek, a Kálnoky család azonban ennél sokkal szerényebb, de annál magasztosabb célt tart szem előtt. Küldetésüknek érzik, hogy mentsék a még menthetőt, a természeti és az épített örökséget. „Itt a falu az érintetlen érték, amit sehol máshol Európában, ehhez hasonló formában nem találunk meg. Nem véletlen, hogy ha egy régi ház megmentésébe fogunk, annak minden részletét próbáljuk úgy megőrizni, ahogy volt. Ezért történik, hogy egy-egy parányi épület felújítása is évekig folyik. Viszont az is igaz, hogy nem múzeumokat létesítünk, hanem lakóházakat, amelyekben élni lehet a hagyományos, nyugodt életet.”
Ahogy napjainkban történni szokott, a grófi család nem a nemes cselekedetei folytán vált világhírűvé, hanem azért, mert legutóbb meghívták az angol királyi pár londoni esküvőjére. A Daily Mail bulvárlap kaparta ki a gesztenyét, kiszúrta a legismeretlenebb rokonokat, akiket az eseményre meghívtak, azon a címen eladva a sztorit, hogy Drakula országából is érkeztek családi meghívottak. Hamar felkapta a hírt a román média is, ahol románként tüntették fel Kálnoky grófot és feleségét.
Szerencsére a torz képeket árnyalja Károly herceg barátsága. A brit trónörökös, amint megtudtuk, szintén a hagyományos életmódot keresve, propagálva talált távoli rokonára, az Erdélyben élő grófra. Elsősorban a közös cél fonja össze őket, és nem a cím vagy a rokonság.
Szinte közhelyszerűvé vált már, hogy a rossz tettek egyből éreztetik hatásukat, a jó cselekedet viszont csak hosszú idő után hozzák meg gyümölcsüket. Gróf Kálnoky Tibort is az elején kétkedve fogadta Zalánpatak polgármestere, aki a település iskoláját még a tévesen értelmezett modern minta szerint javíttatta fel, narancssárga, műanyag szigetelő anyaggal bevonva és a fakeretes ablakok helyett „termopán” nyílászárókkal. Az egykori bíró házát viszont már a hagyományos formájában kezdte felújítani az említett elöljáró.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
szóljon hozzá!