Körös-parti pihenőn Zsögödi Nagy Imre

Szeptember közepéig a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum ad otthont Zsögödi Nagy Imre közel hatvan alkotásának. A székelyföldi festőóriás munkáit 2008 januárjától vándoroltatják Magyarországon, így érkezett Békéscsabára, a tizenhatodik állomására, ahol nagy érdeklődés közepette nyitották meg a napokban a tárlatot.

D. Balázs Ildikó

2010. július 19., 16:102010. július 19., 16:10

2010. július 19., 17:022010. július 19., 17:02

Galéria

„Azzal, hogy ma itt vagyunk Békéscsabán, azt is mondhatnám, három év távlatából bezárul a kör, hiszen a Munkácsy-vándorkiállításnak köszönhetjük, hogy bátorságot kaptunk ahhoz, hogy mi is egy hasonlóra vállalkozzunk. Íme, ma itt vagyunk a Munkácsy Mihály Múzeumban, nem messze Munkácsy emlékházától, abban a magyarországi városban, amely a legméltóbb módon őrzi a nagy festőóriás emlékét, és ezáltal azt is mondhatnánk, hogy hazaértünk” – köszöntötte a tárlatmegnyitóra érkezőket Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármestere egyben köszönetet mondott a vendéglátóknak, amiért hozzájárulnak ahhoz, hogy Zsögödi Nagy Imrét rangjához méltóan megismerhessék Magyarországon.

„Ma ismét ünnep van a Munkácsyban. Csíkország festője halála után 34 évvel eljutott a Munkácsy Múzeumig. Hiszem azt, hogy mi, a Körösök népe befogadjuk a lelkünkbe azokat a képeket, amelyeket az Olt mentéről vezérelt ide a sors” – mondta Balogh József, a Békés Megyei Önkormányzat térségi tanácsnoka, aki a megnyitón a festőóriás szellemiségét, alakját elevenítette fel.

Mint Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója kiemelte, az általa vezetett intézmény egyik alapvető küldetése az, hogy a székelység, a Csíki-medence kulturális értékeit közkinccsé tegye, eljuttassa a Kárpát-medencei magyarság felé, házhoz vigye a kultúrát. Szavaiból kiderült, több éves szakmai kapcsolatra tekint vissza a két múzeum, a csíkszeredai intézmény számára pedig egyfajta példakép a Békés megyei múzeum professzionalizmusa.

Zsögödi Nagy Imre művészetéről Szabó András főmuzeológus beszélt, arról a festőről, aki „a csíki sajátos fényviszonyokat használta ki, az ottani társadalmi közeget örökítette meg, soha nem véletlenszerűen, mindig céltudatosan alkotott”.

A kiállításhoz kapcsolódóan a Békés megyei Munkácsy Mihály Múzeum számos kísérőprogrammal, múzeumpedagógiai foglalkozással igyekszik közelebb hozni a látogatókat Székelyföldhöz, Zsögödi Nagy Imréhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei