Korniss Péter, a magyar kortárs fotográfia egyik legismertebb alkotójának tárlatát nyitották meg kedden a sepsiszentgyörgyi Lábas Ház kiállítóterében. A megnyitón a művész is jelen volt, akinek fotói betekintést nyújtanak az archaikus, népi világba.
2016. május 25., 15:002016. május 25., 15:00
2016. május 25., 15:122016. május 25., 15:12
Damokos Csaba, képzőművész elmondta, két éve látta Korniss Péter kiállítását Csíkszeredában, akkor döntötték el, hogy azt Sepsiszentgyörgyre is le kell hozni. Hozzátette, ennek ellenére teljesen más tárlat-anyagot mutatnak be most a Lábas Házban, mint amit korábban Csíkszeredában. A művész munkássága beleillik a nagy magyar fotósokéba, így Robert Capa, André Kertész, Szipál Márton, Brassaï, vagy épp Moholy-Nagy László sorozataiba. Korniss Péternél fontosabb magyar, illetve erdélyi származású fotográfus nem létezik – emelte ki Damokos Csaba.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a városi önkormányzat nevében köszöntötte a művészt, aki saját bevallása alapján, hiába él Budapesten, megmaradt erdélyi embernek. Mint az elöljáró beszédében fogalmazott, olyan városba érkezett a tárlat, amely az összerdélyi feladatokat is átvállalja a kultúra területén, továbbá megtérülni látszik az az idő és energia, amelyet belefektettek, hogy Sepsiszentgyörgy felkerüljön az európai kulturális térképre.
Tóth Gödri Iringó művészettörténész kifejtette: a kiállítás azon kijelentést támasztja alá, hogy a mai napig élnek és tevékenyen dolgoznak elismert magyar fotográfusok. A Nők Lapja, valamint további folyóiratokban megjelent sajtófotóit követően ismerte meg az archaikus, népi világot bemutató fotós munkáit, amelyeket a ’60-as, ’70-es években világszínvonalú alkotásokkal hozhatták párhuzamba. A népi világot nem egyszerűen megörökítette, hanem sokkal többet jelentenek képei, hiszen történetet mesélnek – magyarázta Tóth Gödri Iringó.
Korniss fotóit megfigyelve olyan érzés támad a nézőben, mintha egy mese elmondásába kezdene valaki, és várja ennek folytatását: beindít valamit, szeretnénk többet tudni az alkotásokon található szereplők életéről – tette hozzá a művészettörténész. Tóth Gödri Iringó kifejtette, a fotókon látható személyek mind régi ismerősei az alkotónak, akikkel erdélyi utazásai során találkozott, valamint a kezdeti ismeretlenséget követően gyakran baráttá váltak. Érződik, hogy Korniss nem úgy közelít ezekhez az emberekhez, mint idegenekhez, hanem, mint egy családtag, betekint a világukba, s fotóival a néző számára is betekintést nyújt – zárta gondolatait a művészettörténész. A tárlat június 24-ig látogatható. A Lábas Ház kiállítótere hétköznapokon 9-től 17 óráig, szombaton 9-től 14 óráig tart nyitva.
szóljon hozzá!