Költőket, írót, történészt díjazott a Székelyföld folyóirat

•  Fotó: Tamás Attila

Fotó: Tamás Attila

A Székelyföld folyóirat szerkesztőségében az elmúlt év lapszámainak legjobb alkotóit díjazták csütörtökön délelőtt. A Székelyföld-díjakat tizenkilencedik alkalommal adták át.

Péter Beáta

2016. október 20., 17:062016. október 20., 17:06

2016. október 20., 19:352016. október 20., 19:35

Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Kiadóhivatal, a Székelyföld szerkesztősége Székelyföld-díjjal jutalmazta Garda Dezső történészt és Király Zoltán költőt a folyóiratban 2016-ban megjelent írásaikért.

„Szembenézni önmagunkkal – minden népnek fontos a történelmi tudata, az önazonossága. Az identitásnak egy nagyon fontos eleme, tudni azt, hogy mi volt a múltban, mit csináltak az őseink. Ez különösen fontos egy kisebbségnek a megmaradás szempontjából is. Kiemelném Garda úrnak a precizitásra, a pontosságra való törekvését minden munkájában” – fogalmazott a Garda Dezsőről szóló laudációban Molnár Vilmos író.

Nagyon pontos, szikár, hiteles, őszinte férfias líra, amit Király Zoltán művel – mutatott rá a házigazda Lövétei Lázár László, a folyóirat főszerkesztője. A díjazottat György Attila méltatta: „Urbánus ember létére nem restellt visszatérni gyökereihez, Sóváradhoz, szókincshez, és a hajdani rebellis lázadóból láss csudát, székely költő lett, a szó jó értelmében: mívesen, szépen, úriemberként. Ebben is példát mutat.”


Díj Oravecz Imrének

Újabb taggal bővült a 11 évvel ezelőtt alapított Székely Bicskarend: Oravecz Imre költő, író kapta a Székely bicska-díjat. A díjazottat Fekete Vince költő méltatta, írásában a magashegyi búvárokról kifejtett allegóriában a díjazott egyediségét hangsúlyozta. György Attila a rendbe való felvétel dokumentumát olvasta fel: „Mü, Székelyföld redaktorai, írástudói és betűvetői, híven tanúsítjuk jelen okirattal, teljes figyelmességünkkel és megfontoltságunkkal, az mi kiváló hívünknek, Oravecz Imrének, az nappal, az holddal és csillagokkal ékesített Székely Bicskarend első és utolsó fokozatával való megtisztelését, mellyel sokféle szolgálatait megjutalmazni és jövőben hűségét megtartani igyekezünk. Kiadta Csíkszereda városunkban, az Úr 2016-ik esztendeje Mindszentek havának 20-ik napján. Aláírva a Székelyföld szerkesztősége által.”


Fiatal alkotót is díjaztak

A saját kötettel még nem rendelkező, tehetséges fiatal alkotót jutalmaz évről évre a Szabó Gyula Emlékdíjjal Romániai Írók Szövetsége Marosvásárhelyi Egyesületének csíkszeredai képviselete és a homoródalmási polgármesteri hivatal. Ebben az évben Vajda Anna Noéminek ítélték oda a kitüntetést.
Szabó Gyula Homoródalmáson született. Szülőföldjére mindig visszatért, nem feledte soha a szülőfaluját, írásainak nagy része innen merítődik – mondta a jelenlevő Tikosi László, Homoródalmás polgármestere. „Kollégáim úgy gondolták 2010-ben, hogy ezt a ragaszkodást, ahogy ő ragaszkodott szülőfalujához, tovább kell vinni és a fiatal íróknak, költőknek ezt a szellemiséget szeretnénk átadni, és sugalljuk, hogy írásaikba a szülőföldet lehetőleg foglalják bele.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei